نازنین زاغری برای دو هفته با پابند از زندان اوین مرخص شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
نازنین زاغری
نازنین زاغری   -   کپی رایت  شبکه‌های اجتماعی

نازنین زاغری رتکلیف، شهروند دو تابعیتی ایرانی، بریتانیایی که از حدود ۴ سال پیش در ایران در زندان به سر می برد، روز سه‌شنبه به مرخصی دو هفته‌ای آمد. خانم زاغری در حالی از زندان اوین بیرون آمده که پابندی الکترونیکی به پای او بسته شده است. گفته می‌شود که او با این پابند حق دارد تنها تا شعاع ۳۰۰ متر از محل اقامت خود دور شود.

آزادی موقت خانم زاغری در چهارچوب تصمیم تازه قوه قضاییه ایران به مرخصی دادن به زندانیان برای مقابله با شیوع کرونا در زندان‌ها انجام گرفته است. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی این قوه روز سه‌شنبه از آزادی موقت ۸۵ هزار زندانی در ایران خبر داده و گفته بود که بیش از نیمی از زندانیان «امنیتی» از این مرخصی برخوردار شده‌اند.

نازنین زاغری رتکلیف که از فروردین ۱۳۹۵ در ایران زندانی است، چند ماه پیش دست به اعتصاب غذا در زندان زده بود. همسر بریتانیایی او ریچار رتکلیف نیز به نشانه همدردی با او و اعتراض به حمهوری اسلامی در خرداد ماه در برابرسفارت ایران در لندن تحصن و اعتصاب غذا کرد. اتهام خانم زاغری امنیتی و مشارکت در «براندازی نرم» عنوان شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ریچارد رتکلیف به تازگی گفته بود که همسرش در زندان به ناراحتی جسمی دچار شده و احتمالا کرونا گرفته است.

خانم زاغری دو سال پیش نیز یک بار دیگر به مرخصی چند روزه آمده بود. گابریلا، دختر ۵ ساله زوج رتکلیف نیز که گذرنامه‌اش در ایران توقیف شده بود، چند ماه پیش بعد از حدود چهار سال توانسته بود نزد پدرش در بریتانیا بازگردد.