طالبان: آزادی مشروط زندانیان ما توسط دولت افغانستان خلاف توافق با آمریکاست

طالبان: آزادی مشروط زندانیان ما توسط دولت افغانستان خلاف توافق با آمریکاست
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی صدور فرمان آزادی ۵ هزار نفر از زندانیان طالبان توسط محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، گروه طالبان اعلام کرده است که با توجه به مفاد قرارداد صلح با آمریکا آزادی مشروط زندانیان خود را نمی پذیرد.

آگهی

در پی صدور فرمان آزادی ۵ هزار نفر از زندانیان طالبان توسط محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، گروه طالبان اعلام کرد که با توجه به مفاد قرارداد صلح با آمریکا آزادی مشروط زندانیان خود را نمی‌پذیرد.

سهیل شاهین، سخنگوی این گروه در دوحه قطر گفت: «در توافق صلح به طور صریح توضیح داده شده است که اولین گروه از زندانیان شامل ۵ هزار نفر آزاد خواهند شد و گفتگوهای بین الافغانی کلید خواهد خورد.»

آقای شاهین اضافه کرد: «ما هرگز با هیچگونه آزادی مشروط زندانیان موافقت نکردیم. اگر کسی چنین ادعایی می کند این بر خلاف توافقی است که ما در ۲۹ فوریه امضا کردیم.»

آزادی زندانیان بخشی از توافق‌نامه‌ای است که ماه گذشته میان نمایندگان آمریکا و طالبان در قطر به امضا رسید و طبق آن نیروهای آمریکایی و نیروهای ناتو قرار است با خروج از افغانستان قرار به جنگ داخلی بیش از ۱۸ ساله در این کشور پایان دهند. طالبان در هنگام امضای این توافق‌نامه خواستار آزادی زندانیان خود به عنوان یک اقدام اعتمادساز از سوی دولت کابل شده بود.

رئیس جمهور افغانستان پیشتر درخواست طالبان برای آزادی ستیزه‌جویان این گروه را رد کرده بود، اما بعد از یک هفته وعده داد که زندانیان طالبان را آزاد می‌کند. 

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پترائوس: نتیجه توافق واشنگتن و طالبان، تسخیر دوباره افغانستان به دست این گروه است

روند مبادله ۱۰۰ زندانی طالبان با ۲۰ نیروی امنیتی دولت افغانستان آغاز شد

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد