پلیس بریتانیا پروندهٔ ناپدید شدن دختر حاکم دُبی را بازنگری می‌کند

هیا بنت حسین، همسر سابق حاکم دبی پس از جلسه دادگاه در لندن، جولای ۲۰۱۹
هیا بنت حسین، همسر سابق حاکم دبی پس از جلسه دادگاه در لندن، جولای ۲۰۱۹ Copyright The Associated Press
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کنشگران حقوق بشر و حقوق زنان می‌گویند که شیخه شمسه و شیخه لطیفه دختران شاهدخت هیا از شیخ محمد آل مکتوم، پس از تلاش برای فرار از امارات، در دُبی زندانی شده‌اند.

آگهی

پلیس بریتانیا اعلام کرد پروندهٔ ناپدید شدن دختر حاکم دُبی در سال ۲۰۰۰ را، به ظن دست داشتن پدرش در این ماجرا، بازنگری می‌کند.

دادگاه عالی بریتانیا هفتهٔ گذشته اعلام کرد که شیخ محمد بن‌راشد آل مکتوم، حاکم دوبی و نخست‌وزیر امارات،‌ ربودن و بازگرداندن اجباریِ شیخه شمسه دختر خود از بریتانیا به امارات را برنامه‌ریزی کرده بوده است.

این اعلام نظر اخیر دادگاه بریتانیا، در جریان رسیدگی به شکایت شاهدخت هیا بنت حسین، همسر سابق شیخ محمد و خواهر ناتنی پادشاه اردن صورت گرفت که خود به بریتانیا گریخت و اکنون مقیم این کشور است.

خواهرانی که به زور به خانه بازگشتند

در جریان دادگاه، با توجه به شهادت شاهدان، این مساله بار دیگر مطرح شد که شیخ محمد خواهر شمسه، یعنی شیخه لطیفه را در سال ۲۰۱۸ به اجبار به امارات بازگردانده است. شیخه لطیفه در سال ۲۰۱۸ از روی عرشه یک قایق تفریحی در اقیانوس هند ربوده شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آشکار شدن این مساله در دادگاه، پلیس بریتانیا را بر آن داشت که پروندهٔ سابق ناپدید شدن شیخه شمسه را نیز به ظن در کار بودن سازوکار مشابهی بازنگری کند.

گرچه پلیس بریتانیا در سال ۲۰۱۷ و با بازنگری همین پرونده که به سال ۲۰۰۰ باز می‌گردد، به این نتیجه رسیده بود که حاکم دُبی شخصا پشت ماجرای ناپدید شدن شیخه شمسه بوده است اما مدارک کافی برای اقدام قانونی در دست نبود.

درخواست کنشگران حقوق بشر و «پنهانکاری» وزارت خارجه بریتانیا

کنشگران حقوق بشر و حقوق زنان می‌گویند که شیخه شمسه و شیخه لطیفه، دختران شاهدخت هیا از شیخ محمد، پس از تلاش برای فرار از امارات در دُبی زندانی شده‌اند. این کنشگران در پی صدور حکم اخیر بار دیگر خواستار آزادی این دو خواهر شده‌اند.

وکلای شاهدخت هیا همچنین ادعا کردند که وزارت خارجه بریتانیا در این مورد «مداخلهٔ مستقیم» داشته است و دادگاه نیز تأیید کرد که وزارت خارجه به وکیل شاکیان اجازه نداده است برای گفتگو با چند شاهد راهی امارات شود.

همچنین در دادگاه روشن شد که وزارت خارجه بریتانیا، برای آنکه روابط دوجانبهٔ بریتانیا و امارات آسیب نبیند از انتشار اسنادی در این زمینه خودداری کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماجرای مرموز ناپدید شدن دختر آمریکایی؛ اف‌بی‌آی جسد گبی پتیتو را پیدا کرد

شهردار سئول گم شد

آخرین نبرد حقوقی بنیانگذار ویکی‌لیکس در دادگاه بریتانیا برای جلوگیری از استردادش به آمریکا