لبنان برای نخستین بار نمی‌تواند بدهی ملی خود را بپردازد

Lebanon
Lebanon   -  Copyright  Associated Press.
نگارش از یورونیوز فارسی

موضوع پرداخت ۱.۲ میلیارد دلار بدهی ملی، یکی از اصلی‌ترین تصمیمات پیش روی دولت تازه لبنان بود.

نخست وزیر لبنان اعلام کرد دولت این کشور پرداخت ۱.۲ میلیارد دلار بدهی خود را که بنا بود روز ۹ مارس بازپرداخت شود معلق می‌کند. این نخستین بار است که دولت لبنان رسما اعلام می‌کند که نمی‌تواند بخشی از بدهی خود را در زمان مقرر بپردازد.

حسان دیاب، نخست وزیر لبنان روز یکشنبه در شبکهٔ ملی این کشور اعلام کرد که دولت در پی راهکاری تازه برای سامان‌دهی بدهی‌های عظیم خود است.

موضوع پرداخت ۱.۲ میلیارد دلار، که با ضمانت اوراق قرضهٔ اروپایی یا «یوروباند» به لبنان تعلق گرفته است، یکی از اصلی‌ترین تصمیمات پیش‌روی دولت تازه بود.

دولت آقای دیاب که تنها شش هفته است روی کار آمده با بحران مالی و اقتصادی شدیدی روبروست که از ماه‌ها پیش مردم این کشور را راهی خیابان‌ها کرده، بحرانی که سبب کناره‌گیری سعد حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

عدم پرداخت به موقع این بدهی به احتمال بسیار پیامدهای منفی برای لبنان به‌همراه خواهد داشت و از اعتبار این کشور در نزد سازمان‌های بین‌المللی خواهد کاست.

دولت لبنان بدهی عظیمی به مبلغ ۸۷ میلیون دلار دارد که در مجموع حدود ۱۵۰ درصد از تولید ناخالص داخلی آن بیشتر است.

گرچه بحران مالی لبنان در سال گذشتهٔ میلادی اوج گرفت اما این کشور چند سالی است رنگ رشد اقتصادی را به خود ندیده و با بیکاری مضاعف روبروست.

بانکهای لبنان که عمدتا به دولت وام داده‌اند خواستار بازپرداخت بدهی دولت به خارج هستند اما مخالفان این تصمیم می‌گویند آنچه از ذخیرهٔ ارزی کشور باقی مانده باید هزینهٔ خرید کالاهای اساسی نظیر سوخت و خوراک شود.

مطالب مرتبط