Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کمک ۱۷۰ میلیون یورویی اتحادیه اروپا برای مقابله با بحران انسانی در سوریه

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرده است که اگر اروپا خواهان حل بحران مهاجرتی است باید از آنکارا در مناقشه شمال سوریه حمایت کند.

آگهی

اتحادیه اروپا برای مقابله با شرایط وخیم انسانی حاکم بر سوریه که در پی بالاگرفتن تنش‌ها در مناطق شمال غرب این کشور شدت گرفته است ۱۷۰ میلیون یورو کمک فوری اختصاص می دهد. این مطلب را یک مسئول بلند پایه اتحادیه اروپا در جریان سفر به ترکیه اعلام کرد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه پس از ملاقات و گفتگو با مقامات دولتی در آنکارا در جریان یک کنفرانس خبری اعلام کرد: «ما تصمیم گرفته‌ایم برای ادامه کمک رسانی به افرادی که در معرض بیشترین آسیب‌ها در سوریه قرار گرفته‌اند یک کمک مضاعف انسانی به میزان ۱۷۰ میلیون یورو را اختصاص دهیم.»

آقای بورل در ادامه یادآور شد که ۶۰ میلیون یورو از این کمک مضاعف به صورت ویژه به قربانیان بحران انسانی در شمال غرب سوریه اختصاص داده خواهد شد.

سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ترکیه چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که آنکار اعلام کرد در اعتراض به رویکرد اروپا نسبت به بحران شمال سوریه و نیز کشته شدن نظامیان این کشور در جریان حملات ارتش سوریه مرزهای خروجی خود را به روی پناهجویان باز می کند تا آنها بتوانند به سوی کشورهای اروپایی سرازیر شوند.

پس از اعلام این تصمیم ده‌ها هزار مهاجر و پناهجوی ساکن در ترکیه راه مناطق مرزی این کشور با یونان را در پیش گرفتند، مسئله‌ای که نگرانی مسئولان اروپایی را به همراه داشت و بحران مهاجرتی سال ۲۰۱۵ را یادآوری کرد.

گفتنی است که شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز جوزپ بورل را در سفر روز چهارشنبه به ترکیه همراهی می‌کند. این در حالی است که اتحادیه اروپا در پی بالا گرفتن بحران ناشی از سرازیر شدن پناهجویان ساکن در ترکیه به سوی مرزهای یونان و قبرس پیش از این اعلام کرده بود که در پی یافتن راهی برای حل این بحران است.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز پیشتر ضمن ابراز همدردی با ترکیه در خصوص درگیری‌های خشونت‌آمیز جاری در شمال غرب سوریه اقدام آنکارا برای باز کردن مرز‌های خود به روی پناهجویان را غیرقانونی تلقی کرده بود.

از سوی دیگر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرده است که اگر اروپا خواهان حل بحران مهاجرتی است باید از آنکارا در مناقشه شمال سوریه حمایت کند.

وضعیت انسانی در استان ادلب، واقع در شمال غرب سوریه پس از شدت گرفتن حملات نظامیان تحت امر بشار اسد به این مناطق که از دسامبر گذشته با نادیده گرفتن توافقنامه‌های سوچی و آستانه آغاز شد شکلی بحرانی به خود گرفته است. دمشق در پی آن است که با به سرانجام رساندن این عملیات نظامی آخرین سنگر شورشیان در شمال غرب سوریه را به تصرف خود درآورد.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، بیش از نیم میلیون نفر تاکنون با گریز از خشونت‌های جاری در استان ادلب و مناطق اطراف آن به سوی مناطق مرزی ترکیه سرازیر شده‌اند. آنکارا تا کنون بیش از ۳ میلیون و ششصد هزار پناه‌جوی سوری را در خاک خود پذیرفته و از پذیرش پناهجویان بیشتر امتناع می‌ورزد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آخرین نبرد در ادلب؛ گفتگوی تلفنی پوتین با اسد بعد از توافق با اردوغان

ویدئو؛ حرکت مهاجران به سمت مرز ترکیه با یونان

بشار اسد «سلطان فرامرزی مواد مخدر»؛ نگرانی اروپا از گسترش تجارت کاپتاگون به قاره سبز