انصراف بودجج از کارزار انتخابات آمریکا؛ آیا اوضاع به سود جو بایدن می‌شود؟

انصراف بودجج از کارزار انتخابات آمریکا؛ آیا اوضاع به سود جو بایدن می‌شود؟
Copyright Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.Charles Krupa
Copyright Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«تمام حامیان بودجج در سه‌شنبه بزرگ به جو بایدن خوابالو رای خواهند داد. این نخستین گام دموکرات‌ها برای کنار زدن برنی سندرز است.»

آگهی

پیت بودجج، نامزد انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها از ادامه رقابت برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ انصراف داد.

آقای بودجج که از او به عنوان پدیده احتمالی دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری سال جاری میلادی یاد می‌شد بعد از نتایج ناامیدکننده در کارولینای جنوبی اعلام کرد که دیگر در این رقابت حضور نخواهد داشت.

این سیاستمدار جوان و ۳۸ ساله که سابقه شهرداری ساوت بند در ایالت ایندیانا را نیز در کارنامه دارد، شروع موفقی داشت. او ابتدا در ایالت آیوا توانست بالاتر از جو بایدن، الیزابت وارن و با فاصله‌ای کم نسبت به برنی سندرز در جایگاه نخست قرار گیرد.

آقای بودجج در دومین ایالت هم عملکرد خوبی داشت و بعد از برنی سندرز در نیوهمپشایر در رده دوم ایستاد. این سیاستمدار همجنس‌گرا که مدعی است به جز انگلیسی به هفت زبان دیگر دنیا هم مسلط است در کارولینای جنوبی نتایج ناامیدکننده‌ای به دست آورد و بعد از جو بایدن، برنی سندرز و الیزابت وارد در جای چهارم ایستاد. او پیش‌تر در نوادا هم نتوانسته بود به موفقیت دست یابد و این برنی سندرز و جو بایدن بودند که در رده‌های نخست قرار گرفتند.

آقای بودجج حالا در آستانه انتخابات «سه‌شنبه بزرگ» که تکلیف ۱۴ ایالت در آن مشخص می‌شود اعلام کرد دیگر به رقابت با نامزدهای دموکرات ادامه نخواهد داد.

بعد از اعلام رسمی بودجج، گمانه‌ها در خصوص حمایت او از یکی از نامزدهای دموکرات شدت گرفته است. شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از منابع آگاه خود گزارش داد که یکشنبه شب، ساعاتی پس از اعلام رسمی انصراف، جو بایدن و پیت بودجج با یکدیگر مکالمه داشته‌اند و در خصوص حمایت از معاون اول دولت باراک اوباما در کمپین انتخاباتی دموکرات‌ها مذاکره کرده‌اند.

نیویورک تایمز نیز به نقل از منابع خود گزارش داد که آقای بودجج دریافت پیشنهاد از جو بایدن را تایید کرده است. این روزنامه در ادامه گزارش خود می‌نویسد: «بودجج بعد از دعوت جو بایدن برای پیوستن به کمپین او، از معاون اول پیشین دولت آمریکا فرصت خواسته است تا بیشتر در این خصوص فکر کند.»

نیویورک تایمز همچنین نقل قولی از باراک اوباما منتشر کرده که بر اهمیت آقای بودجج در روند انتخاباتی دموکرات‌ها تاکید می‌کند. این منبع نزدیک به باراک اوباما به این روزنامه گفته است: «اوباما بدون اینکه اشاره‌ای به لزوم حمایت بودجج از بایدن داشته باشد گفته است در حال حاضر بودجج اهرم مهم و ویژه‌ای دارد و می‌تواند نقش مهمی در کمپین انتخاباتی دموکرات‌ها ایفا کند. او باید در خصوص هدایت حامیان خود به سوی یکی از نامزدهای دموکرات مطالعه و بررسی جدی داشته باشد.»

تحلیلگران سیاسی آمریکا معتقدند که حمایت بودجج از بایدن می‌تواند همچون چراغی بر کمپین کم‌نور جو بایدن باشد. معاون اول دولت باراک اوباما که به جز ایالت کارولینای جنوبی در دیگر ایالت‌ها عملکرد ناامید‌کننده‌ای داشته حالا می‌تواند با حمایت پدیده جوان به ادامه رقابت با برنی سندرز نامزد پیشروی انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها امیدوار باشد.

آقای بودجج در اظهارات خود پس از انصراف بدون اینکه اشاره‌ای به برنی سندرز داشته باشد، انتقاداتی را متوجه او کرد. بودجج در این خصوص می‌گوید: «ما به رهبری احتیاج داریم که بتواند ملت را در کنار یکدیگر متحد کند نه اینکه باعث تفرقه بیشتر شود. ما به دستور کار گسترده و منظمی احتیاج داریم که واقعا بتوانیم آن‌را برای مردم آمریکا تامین کنیم، نه برنامه‌ای که در ایدئولوژی و شعارها گم شده باشد.»

او همچنین در ادامه افزود: «ما برای پیروزی بر دونالد ترامپ باید یک رویکرد مناسب اتخاذ کنیم که نه تنها کاخ سفید را فتح کنیم بلکه بتوانیم مجلس نمایندگان و مجلس سنا را هم به دست بگیریم و میچ مک کانل (رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان در مجلس سنا) را به خانه بفرستیم.»

آقای سندرز ساعاتی پس از اعلام انصراف بودجج با تبریک بابت کمپین انتخاباتی وی از او خواست تا در ادامه با او همراه شود و برای آنچه سندرز «تغییر واقعی» خواند مبارزه کند.

دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا هم در حساب توییتری خود انصراف بودجج را تلاشی از سوی دموکرات‌ها برای کنار گذاشتن برنی سندرز خواند.

آقای ترامپ یکشنبه شب کنار رفتن بودجج، در آستانه «سه‌شنبه بزرگ» را اقدامی به سود جو بایدن خواند و افزود: «تمام حامیان بودجج در سه‌شنبه بزرگ به جو بایدن خوابالو رای خواهند داد. این نخستین گام دموکرات‌ها برای کنار زدن برنی سندرز است. او (برنی سندرز) باز هم نامزد دموکرات‌ها نخواهد شد.»

فرآیند درون‌حزبی دموکرات‌ها که از سه هفته پیش با رای‌گیری در ایالت آیوا آغاز و در ایالت‌های نوادا، نیوهمپشایر و کارولینای جنوبی پی گرفته شده، روز سه‌شنبه ۳ مارس، همزمان در ۱۴ ایالت آمریکا از جمله کالیفرنیا ادامه خواهد داشت. پس از پایان برگزاری انتخابات درون حزبی در تمام ۵۰ ایالت آمریکا، در ژوئن ۲۰۲۰ نامزد نهایی که قرار است در مقابل دونالد ترامپ قرار گیرد معرفی خواهد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت دموکرات‌ها در آیووا؛ بودجج با اختلاف یک دهم درصد بر سندرز پیروز شد

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ آنچه باید پیش از شروع محاکمه کیفری ترامپ بدانیم