پایان هفته سیاه بورس‌های جهان؛ خاطرات تلخ ۲۰۰۸ برای سهامداران زنده شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پایان هفته سیاه بورس‌های جهان؛ خاطرات تلخ ۲۰۰۸ برای سهامداران زنده شد
کپی رایت  عکس از آسوشیتدپرس

بازارهای سهام جهان روز جمعه و در هفتمین روز کاری متوالی به افت شاخص‌ها تن دادند تا در مجموع تلخ‌ترین هفته کاری بازارهای مالی از سال ۲۰۰۸ به این سو رقم بخورد.

شیوع شتابان ویروس کرونا در پنج قاره جهان با به چالش کشیدن رشد اقتصادی جهان، احتمال کاهش فروش و سودآوری بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی را افزایش داده، به طوری که شاخص اِم‌اِس‌سی‌آی (MSCI) که میانگین قیمت سهام ۱۶۴۷ شرکت بزرگتر حاضر در بورس‌های جهان را رصد می کند، طی هفت روز کاری گذشته ۸.۹ درصد کاهش یافته که بیشترترین افت آن از اکتبر سال ۲۰۰۸ تا کنون به شمار می‌رود.

در همین حال، بانک سرمایه‌گذاری گلدمن‌سکس پیش‌بینی کرد که رشد سود شرکتهای آمریکایی در سال جاری میلادی«صفر» خواهد شد.

در چنین شرایطی با آغاز معاملات روز جمعه بورس نیویورک، شاخص داوجونز که میانگین موزون قیمت سهام ۳۰ شرکت صنعتی برتر وال استریت را نشان می‌دهد، معادل ۲.۷ درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین حد در ۸ ماه گذشته رسید. این شاخص ۹ روز پیش و تحت تاثیر رونق اقتصاد آمریکا به بالاترین حد تاریخی خود رسیده و ۱۳ درصد بالاتر از شاخص روز جمعه بود.

همزمان شاخص کل بورس آلمان (داکس) و بورس ژاپن (نیکی) نیز ۳.۶ درصد کاهش یافتند. بورس شانگهای هم طی مبادلات روز جمعه به نزول ۲.۴ درصدی تن داد و شاخص اف‌تی‌اس‌ای ۱۰۰ (FTSE 100) بورس لندن هم ۴.۵ درصد عقب‌نشینی کرد.

بدین ترتیب بازارهای سهام در اروپا و آسیا سیاه‌ترین هفت روز کاری خود را از زمان وقوع بحران مالی سال٢٠٠٨ تاکنون سپری کردند و بازار سهام آمریکا نیز شاهد بدترین شرایط خود طی ۹ سال اخیر بودند.

برآوردها نشان می‌دهد که ارزش سهام مورد مبادله در بورس های جهان طی ۷ روز کاری گذشته در مجموع ۵ هزار میلیارد دلار سقوط کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید