Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

از شهردار تا معاون وزیر؛ کرونا به مسئولان دولتی ایران نزدیک شد

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران (راست) و محمد رحمان زاده، شهردار منطقه ۱۳ تهران (چپ)
محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران (راست) و محمد رحمان زاده، شهردار منطقه ۱۳ تهران (چپ) Copyright توییتر محسن هاشمی
Copyright توییتر محسن هاشمی
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئولان دولتی ایران از ابتدای شیوع کرونا همواره تأکید داشته‌اند که در مورد گستردگی ابعاد فاجعه نباید اغراق شود و نیز خواستار آن هستند که آمار مبتلایان و فوتی‌ها و نیز دستورالعمل‌های پزشکی و بهداشتی دراین زمینه فقط از مجاری رسمی منتشر شود.

آگهی

تقریباً همزمان با شیوع ناگهانی کرونا در ایران، اخباری هم از ابتلای برخی مسئولان دولتی به بیماری نوظهور ناشی ویروس کووید ۱۹ منتشر شد.

خبرسازترین مقام ایرانی شاید ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت بود که روز سه شنبه ۶ اسفند در ویدیویی مبتلا شدنش به کرونا را تأیید کرد. او که همزمان دبیر ستاد ویژه مدیریت پیشگیری از آلودگی با ویروس کرونا هم هست، روز دوشنبه با شرکت در یک نشست خبری گفته بود که با ایجاد قرنطینه در قم موافق نیست. در این نشست خبری علی ربیعی، سخنگوی دولت هم حضور داشت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

وی همچنین با تکذیب خبر فوت ۵۰ نفر در قم بر اثر کرونا گفته بود که هم‌اکنون وضعیت در استان‌های قم و تهران «سفید» است. حریرچی در مورد این ادعا که یکی از نمایندگان قم در تهران مطرح کرده بود، گفت: «اگر تعداد فوت شده‌ها در قم به دلیل این بیماری نصف یا حتی یک چهارم این آماری که ارائه شده است، باشد من استعفا می‌دهم.»

شهر قم نخستین کانون شیوع کرونا در ایران بود.

ماجرای معاون شهردار منطقه ۱۳ و نشست شورای شهر

پیش از این جواب آزمایش کرونای مرتضی رحمان زاده، شهردار منطقه ۱۳ تهران نیز مثبت اعلام شده و پیروز حناچی، شهردار تهران نیز این موضوع را تأیید کرده بود.

روز شنبه گذشته برخی رسانه‌ها با انتشار عکس از رحمان زاده در کنار محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران و دیگر اعضای این شورا نوشتند که احتمالاً پای ویروس کووید ۱۹ به شورای شهر تهران نیز باز می شود. برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتشار تصاویری از محسن هاشمی در کنار رحمان زاده نوشتند او که «احتمالا» از شهردار منطقه ۱۳ کرونا را وا گرفته است. هاشمی روز جمعه هنگام رأی دادن برای انتخابات مجلس با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه، و حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی نیز دست داده و روبوسی کرده است.

ظریف پس از همرسانی این اخبار روز یک‌شنبه به شوخی به خبرنگاران گفت: «باید با یک نفر دست بدهم، کرونا هم ندارم به خدا.»

محسن هاشمی با اعلام این که همه اعضای شورای شهر تهران نیز آزمایش کرونا داده‌اند، روز یک‌شنبه در توییتر نوشت که پاسخ آزمایش او منفی بوده است.

برخی کاربران با انتقاد از این اظهار نظر او زیر پست تویتری‌اش یادآوری کرده‌اند که ویروس کرونا در روزهای نخست قطعاً نهفته است و نتیجه آزمایش یکی دو روز پس از ورود ویروس این بیماری به بدن قابل اعتماد نیست.

تعویق نشست مجلس خبرگان و احتمال ابتلای شبیری زنجانی

از سوی دیگر به نظر می‌رسد گسترش ویروس کووید ۱۹ سبب شده است تا مسئولان نهادهای رسمی محدودیت‌ها و تمهیداتی را برای نشست‌ها و گردهمایی‌های رسمی خود در نظر بگیرند.

در همین راستا مجلس خبرگان رهبری نشست آتی خود را لغو و اعلام کرد که این نشست را به زمان دیگری موکول کرده است. دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری در بیانیه‌ای که در این زمینه منتشر شد، آورده است: «به اطلاع نمایندگان محترم مجلس خبرگان رهبری می رساند بنا بر تصمیم هیئت محترم رئیسه در راستای عمل به توصیه‌های پیشگیرانه، هشتمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان که قرار بود در روزهای ۱۳ و ۱۴ اسفند ۹۸ برگزار شود به زمان دیگری موکول گردید.»

به جز مسئولان دولتی، اخباری نیز در مورد ابتلای برخی شخصیت‌های دیگر از جمله شخصیت‌های مذهبی در ایران منتشر شده است. از جمله این اخبار، قرنطینه شدن و احتمال ابتلای آیت الله سید موسی شبیری زنجانی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و از مراجع شیعیان است.

خبر ابتلای این مرجع تأیید نشده اما به نوشته برخی رسانه‌های ایران، در پی فوت سید مجتبی فاضلی، مسئول اجرایی و مالی دفتر شبیری زنجانی بر اثر بیماری کرونا، کلیه اعضاء دفتر و بستگان وى تحت قرنطینه قرار گرفته‌اند تا مورد معاینه و در صورت لزوم آزمایش قرار بگیرند.

آخرین مورد: محمود صادقی

محمود صادقی نماینده مجلس آخرین مورد از مبتلایان به کرونا در میان اعضا هیئت حاکمه ایران است.

صادقی روز سه شنبه در حساب توییتری خود اعلام کرد که به ویروس کرونا مبتلا شده است. وی با اشاره به این که پاسخ آزمایش او مثبت اعلام شده، اعلام کرد امیدی به ادامه زندگی در این دنیا ندارد. نماینده تهران در مجلس، در ادامه توییت خود از ابراهیم رئيسی، رئيس قوه قضائيه خواسته است به زندانیان سیاسی و امنیتی مرخصی بدهد تا در کنار خانواده‌های خود «اپیدمی» را پشت سر بگذارند.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

مسئولان دولتی ایران از ابتدای شیوع کرونا همواره تأکید داشته‌اند که در مورد گستردگی ابعاد فاجعه نباید اغراق شود و نیز خواستار آن هستند که آمار مبتلایان و فوتی‌ها و نیز دستورالعمل‌های پزشکی و بهداشتی دراین زمینه فقط از مجاری رسمی منتشر شود.

آگهی

با این حال در پی ابتلای برخی از مسئولان به کرونا به نظر می‌رسد در بحبوحه شیوع کرونا، موج بی‌اعتمادی به دولت نزد کاربران شبکه‌های اجتماعی گسترده‌تر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کرونا در ایران؛ وزیر بهداشت: نماز جمعه به‌مدت یک دوره برگزار نمی‌شود

نتیجه یک پژوهش علمی: واکسن کووید تأثیری کوتاه مدت بر عادت ماهیانه زنان دارد

انسان‌ها چگونه بدون واکسن زنده‌ ماندند؟