Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

تیراندازی در ۲ قهوه‌خانه آلمان؛ درباره این حملات چه می‌دانیم؟

تیراندازی در ۲ قهوه‌خانه آلمان؛ درباره این حملات چه می‌دانیم؟
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چهارشنبه شب ۱۹ فوریه (۳۰ بهمن) ۹ نفر در جریان دو تیراندازی در شهر هانائو آلمان کشته شدند. اما درباره جزییات این حادثه تا کنون چه می‌دانیم؟

آگهی

چهارشنبه شب ۱۹ فوریه (۳۰ بهمن) ۹ نفر در جریان دو تیراندازی در شهر هانائو آلمان کشته شدند.

پلیس آلمان که عملیات گسترده‌ای را برای یافتن عامل یا عاملان این حادثه آغاز کرده بود، صبح روز پنجشنبه اعلام کرد که جسد فرد مظنون به این دو تیراندازی را در خانه‌اش کشف کرده است. سخنگوی دادستانی آلمان اعلام کرده است که این نهاد احتمال می دهد منشاء تیراندازی‌ها «بیگانه هراسی» بوده است.

اما درباره جزییات این حادثه تا کنون چه می‌دانیم؟

دو حمله به فاصله دقایقی از هم در حدود ساعت ۱۰ شب در شهر هانائو رخ دادند. این شهر حدود ۱۰۰ هزار نفری در ۲۰ کیلومتری شهر فرانکفورت قرار دارد.

AP

دو قهوه‌خانه که «میدنایت» و «آرنا بار» نام دارند در فاصله دو کیلومتری هم واقع هستند. نخست فرد مهاجم به قهوه‌خانه میدنایت حمله کرد و سپس به سراغ آرنا بار رفت. قهوه‌خانه‌هایی که به مشتریان سرویس قلیان نیز ارائه می‌دهند، اغلب به عنوان محلی برای اجتماع مهاجران از خاورمیانه یا جنوب آسیا شناخته می‌شوند.

قربانیان چه کسانی بودند؟

سه نفر در حمله اول کشته شدند، ۵ نفر در حمله دوم و یک نفر نیز بعدتر در بیمارستان درگذشت تا شمار جانباختگان به ۹ تن برسد.

تمامی کشته‌شدگان در جریان تیراندازی چهارشنبه شب اصلیت خارجی داشته اند. سفارت ترکیه در آلمان گفته است از میان قربانیان ۵ نفر اهل این کشور بوده اند.

مظنون در چه شرایطی یافت شد؟

پس از ۷ ساعت جستجوی پلیس، جسد مظنون ۴۳ ساله در کنار جسد مادرش یافت شده است. پلیس پس از آن مظنون را یافت که شاهدان عینی اطلاع دادند خودروی سیاه‌رنگ مظنون را در حال ترک محل دیده‌اند.

خانه مهاجم در همان محله‌ای قرار داشته که حمله دوم صورت پذیرفته است. پلیس همچنان در حال تفتیش ساختمان است تا شواهد احتمالی از راست‌گرایی افراطی مرتبط با حادثه را بیابد.

مظنون، توبیاس راتجن شهروند آلمان خوانده شده که مجوز حمل سلاح داشته و در خودروی او نشریات اسلحه و همچنین مهمات یافت شده است.

چه شواهدی مبنی بر راستگرای افراطی بودن مظنون در دسترس است؟

پیتر فرانک، دادستان عمومی آلمان، درباره اعتقادات مهاجم به خبرنگاران گفته است: «در صفحه شخصی مظنون پیام‌هایی ویدئویی به چشم می‌خورند. به علاوه یک متن مانیفست مانند نیز هست که در آن افکار سیاه و تئوری‌های توطئه پوچ دیده می‌شود که نشانگر نظرات عمیقا نژادپرستانه فرد است.»

AP
مهاجم پیش از حمله از خود تصاویری ویدئویی حاوی اظهارات نژادپرستانه ضبط کرده استAP

پلیس آلمان پیشتر گفته بود ویدئویی از ضارب چند روز قبل از ارتکاب حمله در شبکه اجتماعی منتشر شده که در آن وی در حال بیان اظهارات راستگرایانه افراطی و تئوری‌های توطئه دیده می‌شود.

ولکر بوفیر، وزیر داخله ایالت هسن، گفته است دادستانان، تیراندازی چهارشنبه شب را تحت عنوان یک عمل تروریستی داخلی بررسی می‌کنند.

واکنش‌ها چه بوده است؟

آنگلا مرکل، صدراعظ آلمان، در بیانیه کوتاهی با محکومیت شدید حادثه چهارشنبه شب، نژادپرستی و نفرت را «زهر» جامعه آلمان خواند.

صدراعظم آلمان گفت راستگرایان افراطی در سال‌های اخیر مسئولیت بسیاری از جنایات‌ها و کشتارها را برعهده داشته‌اند و قصد دارند ملت آلمان را دوپاره کنند.

اورزولا فن در لایدن، وزیر دفاع پیشین آلمان و رئیس کمیسیون اروپا، نیز حادثه «هولناک» تیراندازی را مخالف ارزش‌های بنیادین اتحادیه اروپا خوانده و گفته است «بیگانه‌هراسی و نژادپرستی جایی در اروپا ندارند.»

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، گفت انتظار دارد آلمان با تحقیقات خود جزییات این حمله را معلوم کند.

پرچم‌ها بر فراز ساختمان‌های دولتی آلمان به نشانه احترام به قربانیان به حالت نیمه‌افراشته درآمده‌اند.

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح‌ریزی یک «سازمان تروریستی» برای کشتار مسلمانان و پناهجویان در آلمان؛ ۱۲ عضو بازداشت شدند

اهتزاز پرچم رنگین‌کمان در برلین در روز مبارزه با همجنس‌گراهراسی، دوجنس‌گراهراسی و ترنس‌هراسی

مسابقات کشتی با انگشت در باواریا همراه با آبجو و سوسیس آلمانی