Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تونی ابوت: مالزی می‌دانست شیرجه مرگ دلیل سقوط پرواز ام‌اچ۳۷۰ بود

تونی ابوت: مالزی می‌دانست شیرجه مرگ دلیل سقوط پرواز ام‌اچ۳۷۰ بود
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تونی ابوت، نخست‌وزیر سابق استرالیا، گفته است مقامات مالزی از همان ابتدای ناپدید شدن هواپیمای متعلق به خطوط هواپیمایی این کشور در سال ۲۰۱۴ اعتقاد داشتند خلبان به عمد و و با هدف خودکشی باعث سقوط شده است.

آگهی

تونی ابوت، نخست‌وزیر سابق استرالیا، گفته است مقامات مالزی از همان ابتدای ناپدید شدن هواپیمای ام‌اچ۳۷۰ متعلق به خطوط هواپیمایی این کشور در سال ۲۰۱۴ اعتقاد داشتند خلبان به عمد و با هدف خودکشی باعث سقوط شده است.

بوئینگ ۷۷۷ مالزی با ۲۳۹ سرنشین، از جمله دو ایرانی، روز هشتم مارس سال ۲۰۱۴ میلادی در مسیر کوالالامپور به پکن ناپدید شد.

آقای ابوت در یک مصاحبه تلویزیونی گفته است: «برداشت من از اظهارات مقامات بلندپایه دولت مالزی این بود که از همان ابتدای رخ دادن حادثه باور داشتند این سقوط به دلیل خودکشی خلبان رخ داده است.»

استرالیا در عملیات جستجو برای یافتن بقایای هواپیما در منطقه‌ای به مساحت ۱۲ هزار کیلومتر مربع مشارکت داشت. در این عملیات تنها سه تکه از قطعات این هواپیما، از جمله قطعه‌ای از بال آن، در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی در سواحل شرقی اقیانوس هند یافته شد. با این حال از دیگر بقایای هواپیما اثری یافت نشد و عملیات جستجو پس از ۱۰۴۶ روز متوقف شد.

نخست‌وزیر سابق استرالیا که در یک مستند ساخته شده توسط تلویزیون اسکای‌تی‌وی حضور یافته بود در ادامه گفت: «نمی‌خواهم بگویم چه کسی چه چیزی را به چه کسی گفت، اما بگذارید تاکید کنم و می‌خواهم راجع به آن قاطعانه با شفافیت حرف بزنم، مقامات بلندپایه مالزی تقریبا به طور کامل یقین داشتند که خودکشی خلبان عامل سقوط هواپیما بوده است»

نجیب رزاق، نخست‌وزیر وقت مالزی، در واکنش به اظهارات آقای ابوت تایید کرد که کارشناسان هیچ‌گاه احتمال سناریوی خودکشی خلبان را کنار نگذاشتند.

آقای رزاق به یک پایگاه خبری آنلاین مالزی گفت با این حال به این دلیل که جعبه‌های سیاه هواپیما یافت نشدند نمی‌توانیم با قطعیت بگوییم چه در کابین گذشته و آیا خلبان و کمک خلبان هر دو مسئول این واقعه بوده‌اند یا تنها خلبان.

مقامات مالزی در اظهار نظری تازه گفته اند تا زمانی که لاشه هواپیما پیدا نشود نمی توان گفت دقیقا چه چیزی باعث سقوط هواپیما شده است

سازمان امنیت حمل‌و‌نقل استرالیا پیش‌تر نتیجه‌گیری کرده بود به هنگام «شیرجه مرگ» کسی کنترل هواپیما را در دست نداشته است.

استدلال و گزارش اداره ایمنی حمل و نقل استرالیا بر اساس وضعیت قطعه ای دو متری از بال یک هواپیما استوار است که در آب های جزیره رئونیون فرانسه پیدا شد.

کارشناسان اداره ایمنی حمل و نقل استرالیا در گزارش خود معتقد بودند بررسی این قطعه از بال نشان می دهد که هواپیما برای فرود یا به عبارتی سقوط تنظیم نشده و از این رو خلبان نمی توانسته عامل سقوط عمدی آن بوده باشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پس از چهار سال جستجوها برای یافتن هواپیمای ناپدید شدۀ مالزی متوقف شد

معمای ناپدید شدن هواپیمای مالزیایی در گزارش نهایی گروه تحقیق

هواپیمای گمشده مالزیایی، تلاش خانواده قربانیان برای ادامه جستجو