Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

عبدالله گل: اسلام سیاسی در همه جهان سقوط کرده است

عبدالله گل: اسلام سیاسی در همه جهان سقوط کرده است
Copyright APBurhan Ozbilici
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عبدالله گل، رئیس جمهوری پیشین ترکیه از حزب عدالت و توسعه و یکی از نزدیک‌ترین یاران رجب طیب اردوغان بود.

آگهی

عبدالله گل، رئیس جمهوری پیشین ترکیه از حزب اسلام‌گرا-محافظه‌کار عدالت و توسعه می‌گوید که اسلام سیاسی در تمام جهان سقوط کرده است.

یازدهمین رئیس جمهوری ترکیه در مصاحبه‌ با روزنامه قرار(karar) که روز سه‌شنبه ۱۸ فوریه منتشر شد، گفت: «وقتی جنبش‌های سیاسی با هویت اسلامی دموکراتیک و لیبرال می‌شوند و حقوق جهانی بشر را می‌پذیرند و اجرایی می‌کنند، آن وقت در صورت به قدرت رسیدن می‌توانند به حکمرانی خوب دسترسی پیدا کنند.» وی درباره تجربه اسلام‌گرایان ترکیه گفت: «ما در دور اول دستیابی به قدرت [سال ۲۰۰۲] نمونه‌ای از این مدل بودیم. نشان دادیم که چگونه مردم مذهبی می‌خواهند با تکیه بر استانداردهای عقلی حکومت کنند. این موفقیت، در طول یک دوره، منبع الهام مسلمانان در سراسر جهان و حتی جنبش‌های اسلامی [اسلام‌گرا] بود. حالا صحبت‌هایی هست که اسلام سیاسی سقوط می‌کند.»

آقای گل در پاسخ به این پرسش که آیا به نظر شما اسلام سیاسی سقوط کرده است، گفت: «قطعا و در سراسر جهان اینطور است. ما با دیدن این واقعیت توانستیم خود را از این پارادیم (باور ثابت و خدشه ناپذیر به یک مفهوم) رها کنیم. با این حال این وضعیت پایدار نخواهد بود.»

آقای گل که یکی از بنیانگذاران حزب عدالت و توسعه است، در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ رئیس جمهوری ترکیه بود. وی از آن زمان چندین بار با دستورها و رویکردهای رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کنونی ترکیه انتقاد کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه؛ اعتراض به دیدگاه‌هایی که زنان ورزشکار را موظف به رعایت قوانین اسلامی می‌کرد

ترکیه از نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی در پی ادعای ارضی نتانیاهو خبر داد

اردوغان: با اسلام‌هراسی باید مانند یهودی‌ستیزی پس از هولوکاست مقابله شود