اردوغان: با اسلام‌هراسی باید مانند یهودی‌ستیزی پس از هولوکاست مقابله شود

اردوغان: با اسلام هراسی هم باید مانند یهودی ستیزی پس از هولوکاست مقابله شود
اردوغان: با اسلام هراسی هم باید مانند یهودی ستیزی پس از هولوکاست مقابله شود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری ترکیه خواستار آن شد که گروه های نئونازی و نژادپرست به عنوان گروه های تروریستی قلمداد شوند و با آنها مطابق با همین عنوان و همانند گروه داعش برخورد شود

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه می گوید با «نفرت پراکنی بر ضد اسلام» باید همانند جریانی که پس از هولوکاست برای مقابله با یهودی ستیزی به راه افتاد، برخورد و مبارزه شود.

رئیس جمهوری ترکیه این سخنان را طی نطقی در مراسم گشایش نخستین روز از نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی در استانبول ایراد کرد. این نشست با حضور وزاری امور خارجه کشورهای عضو برای بررسی حادثه تروریستی نیوزیلند در ترکیه برپا شده است.

آقای اردوغان در ادامه سخنان خود با تاکید بر اوج گیری اخیر نفرت پراکنی‌ها بر ضد اسلام خاطرنشان ساخت که مجامع انسانی باید همانند مبارزه با یهودی ستیزی پس از فاجعه هولوکاست با همان عزم و اراده با اسلام هراسی مقابله کنند.

سخنان رئیس جمهوری اردوغان پس از حوادث تروریستی اخیر در نیوزیلند مطرح می شود که در جریان آن فردی با ایده های نژادپرستانه و گرایش راست افراطی با حمله به دو مسجد دست کم پنجاه تن از نمازگزاران را با شلیک گلوله کشت.

بیشتر بخوانید:

رجب طیب اردوغان در ادامه نطق خود ضمن محکوم کردن حملات اخیر در نیوزیلند و متهم کردن رسانه ها برافروخته تر کردن آتش نفرت پراکنی بر ضد اسلام یاد آور شد که این حملات می تواند نشانه ای روشن از اوج‌گیری اسلام هراسی در کشورهای غربی تلقی شود.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین تصریح کرد: «خصومت بر ضد اسلام و نفرت از مسلمانان به وضوح پیش روی ما است. این تهدید اکنون به مسئله ای تبدیل شده است که برای حل آن باید از نیروهای امنیتی، رهبران و شهروندان ساده کشورها کمک گرفت.»

آقای اردوغان در پایان خواستار آن شد که گروه های نئونازی و نژادپرست به عنوان گروه های تروریستی قلمداد شوند و با آنها مطابق با همین عنوان و همانند گروه داعش برخورد شود.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه که کشورش ریاست دوره‌ای سازمان همکاری اسلامی را برعهده دارد، در آغاز این نشست اعلام کرده بود: «موضع برخی سیاستمداران که حتی از کاربرد عنوان تروریستی برای این حمله امتناع می کنند، بسیار ناراحت کننده است.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش اسلام‌هراسی در اروپا زیر سایه «قدرت ترس»؛ راه‌های مقابله با آن چیست؟

عبدالله گل: اسلام سیاسی در همه جهان سقوط کرده است

آلمان؛ ادامه پرداخت مستمری بازماندگان هولوکاست پس از مرگ