Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دیدار پمپئو و اسپر با اشرف غنی در مونیخ؛ «توافق با طالبان مشروط است»

دیدار پمپئو و اسپر با اشرف غنی در مونیخ؛ «توافق با طالبان مشروط است»
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارگ که در رشته توئیت‌های خود اشاره به سخنان اشرف غنی در این دیدار نکرده است اما باز به نقل از پمپئو و اسپر نوشت: «آنان گفتند که هیچ یک از بندهای توافقنامه بدون شرط نیست.»

آگهی

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، مارک اسپر وزیر دفاع این کشور و زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه ایالات متحده در امور صلح افغانستان در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان درباره توافق واشنگتن با طالبان گفت‌وگو کردند.

این دیدار در حالی انجام شد که هم مقام‌های طالبان و هم مقام‌های آمریکایی روز گذشته از توافق برای آتش‌بس هفت روز در افغانستان خبر داده بودند.

با این حال حساب توئیتری کاخ ریاست جمهوری افغانستان (ارگ) درباره این دیدار نوشت: «وزرای امور خارجه و دفاع امریکا تصریح کردند که توافق با طالبان که احتمالاً در هفته های آینده نهایی گردد، محتویات مشروط دارد.»

ارگ که در رشته توئیت‌های خود اشاره به سخنان اشرف غنی در این دیدار نکرده است اما باز به نقل از پمپئو و اسپر نوشت: «آنان گفتند که هیچ یک از بندهای توافقنامه بدون شرط نیست و طالبان ممکن است دست به تبلیغات اغواکننده بزنند، اما واقعیت و اصل موضوع این است که آن ها حاضر شده اند دست از جنگ و خشونت برداشته و اذعان به جامعه کثرت گرا نمایند.»

در این رشته توئیت همچنین تاکید شده است که طرفین روی مکانیزم‌هایی که اشراف و نظارت دولت جمهوری اسلامی افغانستان را علاوه بر مالکیت روند صلح تضمین می کنند، نیز به تفصیل تبادل نظر کردند.

مایک پمپئو نیز در این دیدار گفت: «بگذارید طالبان هرچه که می گویند، بگویند. از هر جایی که می گویند بگویند، اما واقعیت این است که باید آنان با تروریسم و القاعده وداع بگویند و دست از جنگ بردارند. ما حامی قوای امنیتی و دفاعی افغانستان بوده ایم، هستیم و خواهیم بود.»

اسکات میلر، فرمانده نظامیان آمریکایی و نیروی مامور ناتو در افغانستان ، اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان و هارون چخانسوری، سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان نیز در این دیدار حضور داشته‌اند.

توافق آمریکا و طالبان برای کاهش سطح خشونت‌ها در افغانستان یکی از مراحل حصول به توافق نامه صلحی است که به موجب آن با عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از این کشور همراه می‌شود.

هجده سال پس از حمله ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ گروه القاعده به برج‌های تجارت جهانی در نیویورک که زمینه حمله ائتلافی به رهبری آمریکا را به افغانستان فراهم کرد، همچنان حدود ۱۳ هزار نظامی ایالات متحده و هزاران سرباز ناتو در این کشور حضور دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پمپئو: روسیه،‌ ایران و چین با آرزوی امپراطوری، جهان را بی‌ثبات می‌کنند

سقوط یک فروند هواپیمای آمریکایی در افغانستان؛ پنتاگون ادعای طالبان درباره شلیک به هواپیما را رد کرد

مبارزه علیه سرکوب زنان توسط طالبان؛ دو کنش‌گر افغان در آلمان اعتصاب غذا کردند