Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ولنتاین در افغانستان؛ شهروندان این کشور روز عشاق را چگونه تجلیل کردند؟

ولنتاین در مزار شریف
ولنتاین در مزار شریف Copyright محمد عاطف آرین
Copyright محمد عاطف آرین
نگارش از محمد عاطف آرین
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با وجود جنگ و ناامنی و افزایش روزافزون خشونت علیه زنان در افغانستان، دل‌داده‌های این کشور از روز عشاق تجلیل می‌کنند. گزارش اختصاصی یورونیوز را ببینید.

آگهی

گزارش از محمد عاطف آرین

با وجود جنگ و ناامنی و افزایش روزافزون خشونت علیه زنان در افغانستان، دل‌داده‌های این کشور از روز عشاق تجلیل می‌کنند.

زهرا حسینی و حسین حداد دو دلداده در حومه‌ی از شهر مزارشریف در شمال افغانستان در رستورانی که به مناسبت ولنتاین تزئین شده، این روز را جشن گرفته‌اند.

خانم حسینی در گفت‌وگو با یورونیوز گفت: «ولنتاین روز عشق است. معمولا دو فرد یا زوج‌هایی که در کنار هم‌دیگر هستند و روزهای خوبی را در کنار هم‌دیگر دارند و بخاطر ثبت خاطرات‌شان این‌جا (در رستورانی که برای تجلیل از روز ولنتاین تزئین شده)، می‌آیند».

تجلیل از روز ولنتاین در افغانستان که کشوری است سنتی، پیشینه چندانی ندارد. تا پنج سال اخیر شهروندان این کشور در مورد ولنتاین آشنایی چندانی نداشتند اما اکنون از این روز در شهرهای چون؛ کابل، هرات و مزارشریف؛ رستوران‌ها و کافه‌ها برای تجلیل از این روز به صورت ویژه آراسته می‌شوند تا شهروندان این کشور این روز را به دور از دغدغه‌های جنگ و ناامنی با معشوقه‌های خود جشن گیرند.

ولنتاین و جامعه سنتی

خانم حسینی می‌گوید هنوز هم سایه عرف و سنت در جامعه ما پهن است و مادران برای فرزندان‌شان همسر آینده‌شان را انتخاب می‌کنند. او گفت: «در خانواده‌ها هستند کسانی که مانند قدیم باید پدر و مادر تصمیم بگیرند که یک دختر با چه کسی ازدواج بکند و یا یک پسر با چه کسی ازدواج بکند».

از این‌که جامعه افغانستان سنتی‌است، اجازه انتخاب همسر برای مردان و زنان این کشور کم‌تر داده می‌شود و در بسیاری موارد پدران و مادران آن‌ها تصمیم می‌گیرند تا فرزندشان با چه کسی ازدواج کند.

محمد عاطف آرین
ولنتاین در مزار شریفمحمد عاطف آرین

این روز که کم کم در میان جوانان افغانستان جا باز کرده‌است، نشان می‌دهد که ولنتاین برای سنتی‌ترین خانواده‌های این کشور، دارد به یک مسئله عادی  تبدیل می‌شود اما دل‌داده‌ها در جامعه سنتی این کشور بخصوص در روستاها، همواره توسط طالبان و یا مردم محل مورد آزار قرار گرفته‌اند.

جامعه سنتی و پیشنهاد ازدواج

پیشنهاد ازدواج در افغانستان اغلب توسط مردان به زنان می‌شود و این مسئله گاهی باعث می‌شود تا اگر زنی مردی را دوست داشته باشد، نظر به باورهای سنتی این کشور نمی‌تواند اظهار محبت به مرد مورد علاقه‌اش کند. حسین حداد دل‌داده زهرا حسینی می‌گوید؛ پیشنهاد ازدواج را او به خانم زهرا کرده‌است. او گفت: «زهرا آن ویژه‌گی‌هایی که من می‌خواستم داشت، و وقتی به او پیشنهاد نامزدی را دادم قبول کرد. تقریبا یک سال نامزد بودیم و فعلا ازدواج کرده‌ایم».

محمد عاطف آرین
ولنتاین در مزار شریفمحمد عاطف آرین

از این‌که افغانستان یک کشور سنتی و در حال توسعه است، شهروندان این کشور با آن‌که آشنایی نسبی با ولنتاین پیدا کرده‌اند، با معشوقه‌های‌شان در این کشور به صورت پنهانی و آشکارا دیدار می‌کنند که این دیدارها گاه باعث می‌شود تا پلیس آن‌ها را برای بازجویی به حوزه/کلان‌تری ببرد.

زهرا حسینی می‌گوید: «کسی را که من منحیث مرد آینده‌ام می‌خواستم؛ حداد بود. کسی که من می‌خواستم حد اقل به من اجازه دهد تا در اجتماع باشم، کسی که هم‌واره نه‌تنها منحیث یک همسر، منحیث یک رفیق در کنارم باشد، کسی که مرا تشویق بکند که در دادخواهی‌ها اشتراک بکنم».

زنان و چالش‌های ازدواج

گر چه سایه پهن شده سنت در افغانستان در حال کم رنگ شدن است و این کشور در حال توسعه، اما با آن هم با گذشت هر روز خشونت‌های خانوادگی و به بد دادن دختران در روستاهای این کشور هنوز هم جریان دارد و ده‌ها زن و دختر در دور افتاده‌ترین مکان این کشور از اساسی‌ترین حقوق‌شان که انتخاب همسر است، محروم‌اند و همسران آن‌ها را بزرگان خانواده برمی‌گزینند و حق دوست‌داشتن مردی نیز از آن‌ها گرفته شده‌است.

محمد عاطف آرین
ولنتاین در مزار شریفمحمد عاطف آرین

زهرا حسینی از دریافت پیشنهاد ازدواج از آقای حداد می‌گوید: «آقای حداد برایم پیشنهاد داد که من می‌خواهم زندگی خوب و خوشحالی در کنارت داشته باشم و ترا به‌حیث همسر آینده‌ام انتخاب کرده‌ام». خانم حسینی هم‌چنان گفت: «در اول من خیلی شوک‌زده شدم بخاطر که هیچ وقت باور نمی‌کردم که چنین پیشنهادی از طرف آقای حداد برایم شود، چون تنها یک رفاقت صمیمی با هم‌دیگر داشتیم».

تجلیل از ولنتاین نه گفتن به خشونت

با آن‌که خشونت‌ علیه زنان در افغانستان دیده می‌شود و روزانه ده‌ها زن از دید مدافعین حقوق زنان مورد خشونت قرار می‌گیرند و کمیسیون حقوق بشر نیز در گزارش هفت ماه نخست خود گفت که خشونت علیه زنان در این کشور ۸ درصد افزایش یافته‌است، با آن هم مردان و زنان برای رهایی از عرف و سنت‌ها دست به تابوشکنی زده و از این روز ولنتاین تجلیل می‌کنند.

محمد عاطف آرین
ولنتاین در مزار شریفمحمد عاطف آرین

احمد سامع برات‌خیل یکی از شهروندان مزارشریف ولنتاین را با نامزدش تجلیل می‌کند. او می‌گوید تجلیل از چنین روزها بهانه‌ی می‌شود تا بهتر و خوب‌تر در کنار هم باشیم. آقای برات‌خیل گفت: «تجلیل از چنین روزها بهانه‌ی می‌شود تا بتوانیم که بهتر و خوب‌تر در کنار فامیل خود باشیم در کنار کسی که شریک زندگی ماست باشیم و بیشتر و خوب‌تر آن‌را تجلیل کنیم».

مصطفی محب مدیر رستوران‌دار در شهر مزارشریف می‌گوید؛ نسبت به سال گذشته علاقه‌مندی جوانان به تجلیل از ولنتاین بیشتر شده‌است: «علاقه‌مندی جوانان‌ و خانواده‌ها خیلی زیاد برای برگزاری روز عاشق‌ها امسال است».

گر چه شهر مزارشریف از لحاظ امنیتی نسبت به دیگر شهرهای افغانستان از امنیت نسبی برخوردار است اما از روز ولنتاین در این شهر در حالی تجلیل می‌شود که اداره امور زنان این ولایت به خبرنگار یورونیوز گفته‌است که در سال جاری (۱۳۹۸)، ۱۸ مورد فرار از منزل را در این اداره ثبت کرده‌اند که هدف آن فرار از خشونت‌های خانوادگی و ازدواج بوده‌است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برگزاری مسابقه بوسه خلاقانه به مناسبت روز ولنتاین

تظاهرات ضد ولنتاین در غزه و اندونزی

ولنتاین در ایران؛ برگزاری جشن عشاق در سایۀ ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها