Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

چگونه کرونا به کشتی کروز با ۳۷۱۱ مسافر و خدمه نفوذ کرد؟

چگونه کرونا به کشتی کروز با ۳۷۱۱ مسافر و خدمه نفوذ کرد؟
Copyright APJae C. Hong
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بزرگترین شیوع ویروس کرونا در خارج از چین، در یک کشور دیگر نیست بلکه در یک کشتی تفریحی کروز است که هر روز افراد مبتلا به این ویروس در این کشتی با نام دایموند پرنسس بیشتر گزارش می‌شود.

آگهی

بزرگترین شیوع ویروس کرونا در خارج از چین، در یک کشور دیگر نیست بلکه در یک کشتی تفریحی کروز است که هر روز افراد مبتلا به این ویروس در این کشتی بیشتر گزارش می‌شود.

کشتی دایموند پرنسس که ۱۴ روز را در آسیای شرقی گذرانده بود با گزارش نتیجه مثبت آزمایش یکی از مسافران قدیمی‌اش که ۲۵ ژانویه در هنگ‌کنگ از کشتی پیاده شده بود، در تاریخ ۳ فوریه در بندر یوکوهامای ژاپن پهلو گرفت.

فرد مبتلا که بود؟

رسانه‌ها فرد مبتلا را یک مرد حدود ۸۰ ساله هنگ‌کنگی توصیف می‌کنند که در تاریخ ۲۰ ژانویه در ژاپن سوار کشتی تفریحی شد و پنج روز بعد در زادگاهش یعنی هنگ کنگ از کشتی پیاده شد. او در هنگ‌کنگ مورد آزمایش قرار گرفت و در نهایت اعلام شد که وی مبتلا به ویروس جدید کرونا شده است. بنابراین مقام‌های هنگ‌کنگی به مسئولان کشتی کروز ماجرا را منتقل کردند و این کشتی در نهایت در یوکوهامای ژاپن لنگر انداخت و در نخستین آزمایش اعلام شد که دست‌کم ۱۰ نفر به این ویروس آلوده شده‌اند.

اما این پایان ماجرا نبود.

این کشتی چند مسافر دارد؟

کشتی دایموند پرنسس زمانیکه مجبور شد به قرنطینه بروند ۲۶۶۶ مسافر و ۱۰۴۵ خدمه داشت. پس از بررسی و آزمایش شماری از مسافران هر روز تعداد افراد آلوده بیشتر شد تا اینکه در آخرین آمار در تاریخ ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن)  ۲۱۸ نفر از جمله پنج خدمه کشتی آلوده به ویروس گزارش شدند. این بزرگترین شیوع ویروس در خارج از چین است. در واقع حدود شش درصد مسافران و خدمه این کشتی مبتلا به بیماری کووید ۱۹ شده‌اند.

کشتی باید در یک قرنطینه ۱۴ روزه باقی بماند. پیش‌بینی می‌شود قرنطینه در تاریخ ۱۹ فوریه به پایان برسد. استفانو راورا کاپیتان کشتی اعلام کرده است که تمامی افراد ۸۰ سال و بیشتر مورد آزمایش قرار گرفته‌اند.

سن حدود ۸۰ درصد از مسافران این کشتی ۶۰ سال و بالاتر است، ۲۱۵ نفر در دهه ۸۰ سالگی خود قرار دادند و ۱۱ نفر هم در دهه ۹۰ سالگی هستند.

کسانیکه که تست ویروس جدید روی آن‌ها مثبت گزارش می‌شود از کشتی خارج و به مراکز پزشکی منتقل می‌شوند.

مسافران در اتاق‌های خود محصور شده‌اند و زمان اندکی را می‌توانند روی عرشه کشتی بگذرانند.

هم اکنون کادر پزشکی که اکثر آن‌ها داوطلبانه در این کشتی حضور دارند شامل ۴۵ پزشک، ۵۵ پرستار و ۴۵ داروساز هستند.

حدود نیمی از مسافران کشتی ژاپنی هستند اما مسافرهای دیگری از حدود ۵۰ کشور دیگر جهان نیز سوار این کشتی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به ۴۲۸ آمریکایی اشاره کرد. افراد آلوده غیر از ژاپن تاکنون از کشورهای آرژانتین، استرالیا، کانادا، چین، فیلیپین، اوکراین، بریتانیا، نیوزیلند، فرانسه و آمریکا گزارش شده‌اند.

آسوشیتدپرس
نمایی از کشتی دایموند پرنسسآسوشیتدپرسJae C. Hong

آیا خدمه کشتی در معرض خطر بیشتری هستند؟

خدمه کشتی به کار خود ادامه می‌دهند اما یکی از آن‌ها به سی ان ان گفته که می‌ترسد که خدمه در معرض خطر بیشتری باشند زیرا به مانند مسافران قرنطینه نمی‌شود.

خدمه این کشتی در محل کار خود باقی مانده‌اند و از مسافران آلوده مراقبت می‌کنند. آن‌ها با پوشیدن لباس مخصوص، ماسک و دستکش کار می‌کنند.

گاکو هاشیموتو معاون وزیر بهداشت ژاپن به سی ان ان گفت: «در تلاش هستیم تا با همه افراد حاضر در کشتی به‌طور یکسان رفتار کنیم.»

وی افزود: «می‌دانیم که خدمه کشتی مانند مسافران اتاق‌های اختصاصی ندارند و آن‌ها همچنان باید روی عرشه کشتی کار و کمک کنند، بنابراین همه برابر نیستند. با این حال ما برای پیشیگیری از شیوع ویروس به همه دستورالعمل‌های یکسان ارائه می‌کنیم.»

مسافران قرطینه شده چطور خود را سرگرم می‌کنند؟

قرنطینه این کشتی گردشگری، چندین اجتماع آنلاین را در واتس‌اپ و فیس‌بوک ایجاد کرده است تا مسافران از انزوا خارج شوند و اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند. آن‌ها علاوه بر تبادل اطلاعات بر حفظ روحیه و روحیه دادن به یکدیگر نیز متمرکز شده‌اند.

برخی از مسافران در توئیتر نیز فعال هستند و آخرین گزارش‌ها درباره وضعیت خود را به‌طور مرتب گزارش می‌کنند. از وعده‌های غذایی خود عکس می‌گیردند و روزشماری می‌کنند که زمان قرنطینه به پایان برسد. البته گفته شده است که به زودی به افراد بالای ۸۰ سال که نتیجه آزمایش آن‌ها منفی بوده است اجازه خروج از کشتی داده می‌شود.

یکی از مسافران کشتی در توئیتر اطلاع رسانی می‌کند
ویدئویی که یکی دیگر از مسافران کشتی از داخل آن منتشر کرده است

اما علاوه بر این‌ها، مسئولان این کشتی امکانات دیگری را فراهم کرده‌اند، آنها هشت کانال تلویزیونی ماهواره‌ای جدید اضافه کرده‌اند و بیش از ۸۰ نسخه ویدئوی جدید طبق درخواست‌ها شامل فیلم در زبان‌های مختلف، کنسرت و فیلم‌های بدنسازی تهیه و توزیع کرده‌اند.

آگهی

روزنامه‌های مختلف نیز در ۳۶ زبان هر روز بین مسافران توزیع می‌شود.

بسته‌های بازی مخصوص کودکان و بزرگسالان نیز از دیگر سرگرمی‌هایی است که در شرایط قرنطینه به مسافران ارائه می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه برای جلوگیری از شیوع بیماری کوید-۱۹ ورود اتباع چین را به خاک کشورش ممنوع کرد

بیش از هزار و ۲۰۰ مسافر مشکوک به ابتلا به بیماری کوید-۱۹ در کامبوج رها شده‌اند

جوان ایرانی در ووهان ماند تا در مبارزه با کرونا به پزشکان چینی کمک کند