دولت موقت سودان با آمریکا برای پرداخت غرامت به بازماندگان ناوشکن «یو‌اس‌اس کول» توافق کرد

دولت موقت سودان با آمریکا برای پرداخت غرامت به بازماندگان ناوشکن «یو‌اس‌اس کول» توافق کرد
Copyright AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در ۱۲ اکتبر سال ۲۰۰۰، دو مهاجم انتحاری قایق حامل مواد منفجره را در نزدیکی ناوشکن آمریکایی یو‌اس‌اس در بندر عدن یمن منفجر کردند.

آگهی

وزارت دادگستری سودان روز پنجشنبه اعلام کرد توافقی را برای پرداخت غرامت به بستگان قربانیان انفجار در ناو «یو‌اس‌اس کول»، حادثه‌ای که در سال ۲۰۰۰ میلادی روی داد، امضا کرده است.

در ۱۲ اکتبر سال ۲۰۰۰، دو مهاجم انتحاری قایق حامل مواد منفجره را در نزدیکی ناوشکن آمریکایی «یو‌اس‌اس کول» در بندر عدن یمن منفجر کردند. در این حمله انتحاری ۱۷ تفنگدار نیروی دریایی ایالات متحده کشته و بیش از ۳۰ نظامی دیگر زخمی شدند.

توافق میان دولت موقت سودان و بستگان قربانیان انفجار یو‌اس‌اس کول، یک گام جدی در عادی‌سازی روابط میان خارطوم و واشنگتن و خروج سودان از لیست سیاه کشورهای حامی تروریسم ایالات متحده به شمار می‌رود. آنطور که دولت سودان می‌گوید این توافقنامه هفته گذشته امضا شده است.

شاخه القاعده در شبه جزیره عربستان در آن زمان مسئولیت حمله به ناو آمریکایی در عدن را برعهده گرفت. سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده می‌گویند هر دو مهاجم انتحاری در خاک سودان آموزش دیده‌ بودند و به این ترتیب این کشور یکی از مسئولان حمله به ناو یو‌اس‌اس کول است. دولت سودان به رهبری عمر‌البشیر همواره هرگونه دست داشتن در این حمله یا استفاده از خاک این کشور برای آموزش و پشتیبانی از تروریست‌های القاعده را رد کرده بود.

عمرالبشیر در ۱۱ آوریل ۲۰۱۹ پس از ۳۰ سال حکومت بر سودان، پس از یک دوره تظاهرات و با دخالت ارتش از قدرت برکنار شد. دولت سودان برای تسلیم آقای البشیر به دیوان کیفری بین‌المللی ابراز آمادگی کرده است.

سودان از سال ‍۱۹۹۳، یعنی زمانی که گفته می‌شد اسامه بن‌لادن، بنیانگذار و رهبر پیشین القاعده در این کشور اقامت دارد، از سوی واشنگتن در لیست دولت‌های حامی تروریسم قرار گرفت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه شبه نظامیان سودانی به محل فرمانده ارتش یورش بردند و بخش‌هایی از خارطوم را تصرف کردند؟

همزمان با مذاکرات صلح، سودان بار دیگر هدف بمباران هوایی قرار گرفت

وضعیت نگران‌کننده در سودان و شمار تلفات؛ عربستان میزبان نخستین مذاکرات بین طرف‌های نظامی متخاصم شد