دولت موقت سودان با آمریکا برای پرداخت غرامت به بازماندگان ناوشکن «یو‌اس‌اس کول» توافق کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
دولت موقت سودان با آمریکا برای پرداخت غرامت به بازماندگان ناوشکن «یو‌اس‌اس کول» توافق کرد
کپی رایت  AP

وزارت دادگستری سودان روز پنجشنبه اعلام کرد توافقی را برای پرداخت غرامت به بستگان قربانیان انفجار در ناو «یو‌اس‌اس کول»، حادثه‌ای که در سال ۲۰۰۰ میلادی روی داد، امضا کرده است.

در ۱۲ اکتبر سال ۲۰۰۰، دو مهاجم انتحاری قایق حامل مواد منفجره را در نزدیکی ناوشکن آمریکایی «یو‌اس‌اس کول» در بندر عدن یمن منفجر کردند. در این حمله انتحاری ۱۷ تفنگدار نیروی دریایی ایالات متحده کشته و بیش از ۳۰ نظامی دیگر زخمی شدند.

توافق میان دولت موقت سودان و بستگان قربانیان انفجار یو‌اس‌اس کول، یک گام جدی در عادی‌سازی روابط میان خارطوم و واشنگتن و خروج سودان از لیست سیاه کشورهای حامی تروریسم ایالات متحده به شمار می‌رود. آنطور که دولت سودان می‌گوید این توافقنامه هفته گذشته امضا شده است.

شاخه القاعده در شبه جزیره عربستان در آن زمان مسئولیت حمله به ناو آمریکایی در عدن را برعهده گرفت. سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده می‌گویند هر دو مهاجم انتحاری در خاک سودان آموزش دیده‌ بودند و به این ترتیب این کشور یکی از مسئولان حمله به ناو یو‌اس‌اس کول است. دولت سودان به رهبری عمر‌البشیر همواره هرگونه دست داشتن در این حمله یا استفاده از خاک این کشور برای آموزش و پشتیبانی از تروریست‌های القاعده را رد کرده بود.

عمرالبشیر در ۱۱ آوریل ۲۰۱۹ پس از ۳۰ سال حکومت بر سودان، پس از یک دوره تظاهرات و با دخالت ارتش از قدرت برکنار شد. دولت سودان برای تسلیم آقای البشیر به دیوان کیفری بین‌المللی ابراز آمادگی کرده است.

سودان از سال ‍۱۹۹۳، یعنی زمانی که گفته می‌شد اسامه بن‌لادن، بنیانگذار و رهبر پیشین القاعده در این کشور اقامت دارد، از سوی واشنگتن در لیست دولت‌های حامی تروریسم قرار گرفت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید