اردوغان: عناصر اسد را در سراسر خاک سوریه هدف قرار می‌دهیم

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از سوی دیگر کرملین روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان در یک گفتگوی تلفنی بر اجرای کامل توافقنامه‌های کاهش تنش در سوریه تاکید کردند.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه ضمن تهدید مجدد دولت سوریه تاکید کرد که در صورت حمله به نیروهای نظامی کشورش در ادلب «عناصر رژیم اسد» در سراسر خاک سوریه هدف گرفته خواهند گرفت.

آقای اردوغان که در جریان نشست هفتگی خود با اعضای حزب عدالت و توسعه در مجلس ترکیه سخن می‌گفت همچنین روسیه را به مشارکت در «قتل عام» غیرنظامیان در مناطق شمال غرب سوریه متهم کرد.

رئیس جمهوری ترکیه در این خصوص گفت: «رژیم (سوریه) و نیروهای روس که از آنها حمایت می‌کنند به طور مستمر به حملات علیه غیرنظامیان ادامه می‌دهند، خون می‌ریزند و قتل عام می‌کنند. آنان در ادلب نه تروریست‌ها بلکه غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند.»

آقای اردوغان همچنین افزود: «اگر به نیروهای کشور آسیبی برسد، بدون توجه به مفاد توافق سوچی، عناصر رژیم اسد را در هر نقطه‌ای هدف قرار خواهیم داد.»

رئیس جمهوری ترکیه با تاکید بر اینکه کشورش هرگز نسبت به آنچه در ادلب روی می‌دهد بی تفاوت نخواهد بود، تاکید کرد: «از این پس هواپیماهایی که در ادلب محل سکونت غیرنظامیان را هدف قرار می دادند، نخواهند توانست به راحتی چنین اقدامی انجام دهند.»

این تهدیدها در حالی از سوی رئیس جمهوری ترکیه مطرح شده است که وی روز سه شنبه نیز در هشداری شدید‌اللحن خطاب به دولتمردان دمشق گفته بود که حمله دوباره به نظامیان کشورش در ادلب تاوان سنگینی برای آنها به همراه خواهد داشت.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین دیروز گفته بود که پس از نشست هفتگی حزب عدالت و توسعه از تصمیم‌های جدید کشورش برای پاسخگویی به حملات نیروهای ارتش سوریه در ادلب رونمایی خواهد کرد.

به گزارش رسانه‌‌های بین‌المللی از زمان شروع دور جدیدی از حملات ارتش سوریه به آخرین پایگاه نیروهای شورشی در استان ادلب و برخی از مناطق همجوار آن در حلب، حماء و لاذقیه تاکنون ۱۴ نظامی ترکیه کشته و ۴۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.

ترکیه حامی بخشی از نیروهای جهادی و شبه نظامیان مخالف دولت مرکزی سوریه است و به موجب توافقنامه‌های امضاء شده با روسیه در جهت کاهش تنش در شمال غرب سوریه شماری از نظامیان خود را در پست‌های دیده‌بانی این مناطق مستقر کرده است.

تشدید حملات هوایی به استان ادلب و مناطق همجوار آن طی هفته‌های گذشته که با پشتیبانی یگان‌های هوایی روسیه انجام شده قدرت تهاجم نیروهای ارتش سوریه را بالا برده و امکان پیشروی این نیروها در جنوب حلب را فراهم کرده است.

از سوی دیگر دیده بان حقوق بشر سوریه روز سه شنبه اعلام کرد که نظامیان تحت امر بشار اسد با تصرف منطقه «راشدین الرابعه» واقع دراستان حلب به صورت کامل بر بزرگراه استراتژیک حلب - دمشق مسلط شده‌اند.

این در حالیست که ترکیه طی روز‌های اخیر نیروهای کمکی و ادوات نظامی دیگری را برای استقرار در مواضع نظامی جدید به مناطق شمال غرب سوریه گسیل داشته است.

AP
نیروهای زرهی ارتش ترکیه در نزدیکی استان ادلبAPGhaith Alsayed

رئیس جمهوری ترکیه در سخنان روز چهارشنبه خود همچنین تاکید کرده است که کشورش برای عقب راندن نیروهای دولتی سوریه از منطقه توافق سوچی هر اقدام هوایی و زمینی که لازم باشد انجام خواهد داد.

سخنگوی پوتین : آنکارا توافقنامه‌های آتش بس در سوریه را رعایت نمی‌کند

کرملین ساعاتی پس از اتهام‌های مطرح شده از سوی اردوغان مبنی بر مشارکت مسکو در «قتل عام» غیرنظامیان در استان ادلب، آنکارا را به رعایت نکردن توفقنامه‌های مرتبط با آتش بس در سوریه متهم کرد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه با طرح این اتهام تاکید کرد که آنکارا در «مهار تروریسم» در منطقه تحت کنترل شورشیان در استان ادلب موفق عمل نکرده است.

سخنگوی کرملین با اشاره به توافقنامه‌های امضاء شده میان دو کشور در سوچی تصریح کرد که ترکیه وظیفه داشت بر اساس مفاد این توافقنامه‌های در جهت «مهار گروه‌های تروریستی» اقدام کند اما همچنان شاهد هستیم که این گروه‌ها به بمباران نیروهای ارتش سوریه و حمله به تاسیسات نظامی روسیه ادامه می‌دهند.

آقای پسکوف همچنین این اقدامات را غیرقابل قبول و مغایر با توافقنامه‌های سوچی توصیف کرد و در عین حال با برداشتن بار اتهام‌ها از دوش نیروهای دولتی سوریه تاکرد کرد که ارتش سوریه «تروریست‌ها را هدف قرار می‌دهد و نه غیرنظامیان را.»

لحن سخنان مقام‌های روسیه و ترکیه بر ضد یکدیگر طی روزهای اخیر در حالی تندتر شده است که در جریان نبردهای اخیر میان نظامیان ترکیه و ارتش سوریه در استان ادلب دست کم بیش از ده نظامی ترک جان خود را از دست دادند.

آگهی

سخنان انتقاد آمیز پسکوف بر ضد ترکیه در کمال شگفتی ساعاتی پس از انتشار بیانیه کرملین ایراد شده که در آن بر هماهنگی میان ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری دو کشور در خصوص اجرای کامل توافقنامه‌های کاهش تنش در سوریه تاکید شده بود.

کرملین: روسای جمهوری روسیه و ترکیه در اجرای کامل توافقنامه‌ها‌ی آتش بس در سوریه هماهنگ هستند

کاخ ریاست جمهوری روسیه روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان،‌ همتای ترک‌اش بر اجرای کامل توافقنامه‌های کاهش تنش در سوریه که پیش‌تر میان دو کشور امضاء شده‌ است،‌ تاکید دارند.

کرملین در این بیانیه از مکالمه تلفنی میان پوتین و اردوغان خبر داده و یادآور شده است که رهبران دو کشور در جریان گفتگوهای روز چهارشنبه خود اهمیت اجرای کامل توافقات انجام شده میان دو کشور را مورد تاکید قرار داده اند. کرملین با اعلام این مطلب به توافقنامه‌هایی اشاره کرده که برای ایجاد منطقه کاهش تنش در بخش‌های جنوبی استان ادلب سوریه میان دو کشور به امضاء رسیده بود.

در بیانیه کرملین بدون اشاره به اینکه تماس تلفنی نتیجه ابتکار کدام طرف بوده تصریح شده است که روسای جمهوری دو کشور همچنین دیگر جنبه‌های حل بحران سوریه را در این گفتگوی تلفنی مورد بررسی قرار داده‌اند.

این در حالی است که دمشق همچنان مصمم به ادامه پیشروی و تشدید حملات نظامی در استان ادلب است و قصد دارد آخرین بخش از مناطق تحت کنترل شورشی‌ها و نیروهای جهادی را با پشتیبانی نظامی متحدانش از جمله روسیه و ایران باز پس بگیرد.

آگهی

جنگ داخلی در سوریه از سال ۲۰۱۱ تا کنون بیش از ۳۸۰ هزار کشته برجای گذاشته و بیش از بیست میلیون نفر از ساکنان این کشور را نیز از خانه و کاشانه خود آواره کرده است.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین پرواز در فرودگاه حلب زیر سایه تهدید جنگی ترکیه فرود آمد

سقوط یک بالگرد دیگر ارتش سوریه در غرب حلب؛ دو خلبان کشته شدند

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟