اعتراض فلسطینی‌ها به «معامله قرن» ترامپ همزمان با سخنرانی عباس در سازمان ملل

اعتراض فلسطینی‌ها به «معامله قرن» ترامپ همزمان با سخنرانی عباس در سازمان ملل
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیش‌نویس این قطعنامه که با حمایت تونس و اندونزی آماده شده است طرح ایالات متحده را نقض قوانین بین‌المللی ارزیابی کرده است و از شورای امنیت می‌خواهد از راه‌حل دو کشور بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ حمایت کند.

آگهی

هزاران فلسطینی روز سه‌شنبه در اعتراض به طرح موسوم به «معامله قرن» دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کرانه باختری راهپیمایی کردند.

معترضان همچنین از رهبری تشکیلات خودگردان که در تلاش است تا قطعنامه‌ای در مخالفت با طرح دونالد ترامپ در شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شود، اعلام حمایت کردند.

معترضان فلسطینی با تجمع در میدان المناره در رام‌الله که مقر دولت خودگران است، با حمل پلاکاردهایی طرح «معامله قرن» ترامپ را محکوم کردند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که فلسطینی‌ها در غزه نیز در حمایت از ابتکار محمود عباس برای طرح پیش‌نویس محکومیت طرح دونالد ترامپ روز سه شنبه راهپمیایی کردند. شبکه الجزیره به نقل از منابع فلسطینی شایعات مطرح شده مبنی بر اینکه پیش نویس قطعنامه مزبور پس گرفته شده است را رد کردند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی عصر سه‌شنبه بوقت اروپای مرکزی در سازمان ملل سخنرانی کرد اما قرار نیست امروز شورای امنیت به قطعنامه‌ای درباره طرح دونالد ترامپ رای دهند.

عباس در شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرد که طرح «معامله قرن» به‌دنبال پایان دادن به مسئله‌ای به اسم فلسطین است. وی، بخشی را که در این طرح به‌عنوان دولت فلسطین پیشنهاد داده شده، مانند «پنیر سوئیسی» توصیف کرد.

وی تاکید کرد که این طرح نباید به‌عنوان مرجع بین‌المللی برای مذاکرات در نظر گرفته شود. رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی همچنین افزود که این طرح حق فلسطین برای خودمختاری، آزادی و استقلال را از بین می‌برد.

دپیلمات‌ها در سازمان ملل متحد می گویند بسیاری از اعضای شورای امنیت ازجمله اعضای اروپایی شورا، زبان بکار رفته در پیش‌نویس این قطعنامه را رد کرده‌اند.

پیش‌نویس این قطعنامه که با حمایت تونس و اندونزی آماده شده است طرح ایالات متحده را نقض قوانین بین‌المللی ارزیابی کرده است و از شورای امنیت می‌خواهد از راه‌حل دو کشور بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ حمایت کند.

APMajdi Mohammed

این پیش‌نویس از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است که روشهای عملی برای اطمینان از اجرای کامل قطعنامه‌های مرتبط از جمله «اقدامات اجرایی تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل» که می تواند با اقدامات نظامی یا غیرنظامی همراه باشد، را در دستور کار خود قرار دهد.

انتظار می‌رفت که این قطعنامه روز سه‌شنبه به رای گذاشته شود اما دیپلمات‌ها می گویند بسیاری از مفاد پیش‌نویس این قطعنامه برای اعضای اروپایی و سایر اعضای شورای امنیت قابل قبول نیست.

به نظر می رسد هر قطعنامه‌ای در مخالف با طرح «معامله بزرگ» ترامپ با وتوی واشنگتن مواجه شود اما فلسطینی‌ها امیدوارند که حمایت قدرتمند سایر اعضای شورای امنیت از این قطعنامه بتواند به گسترش حمایت بین‌المللی از مطالبات فلسطینی‌ها کمک کند.

طرح موسوم به «معامله قرن» ترامپ که در ۲۸ ژانویه در کاخ سفید با حضور نخست وزیر اسرائیل رونمایی شد در تمامی موضوعات مورد اختلاف دو طرف در دهه‌های گذشته، جانب اسرائیل را گرفته است و به اسرائیل اجازه می دهد تا بخش‌های بزرگی از کرانه باختری اشغالی را از جمله شهرک‌های یهودی‌ نشین که صدها هزار نفر در آنها زندگی می کنند و جامعه بین‌المللی ساخت آنها را غیرقانونی می داند، ضمیمه خود کند.

دولت خودگردان فلسطینی پس از آنکه دونالد ترامپ در دسامبر ۲۰۱۷ بیت‌المقدس را پایتخت اسرائیل اعلام کرد، روابطش را با آمریکا قطع کرد.

APMajdi Mohammed

دولت خودگران فلسطینی با قاطعیت طرح دونالد ترامپ برای حل درگیری‌های تاریخی میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی را رد کرده است. محمود عباس تلاش کرده است که جامعه‌ بین‌المللی را علیه طرح ترامپ بسیج کند با این حال موفقیت محدودی بدست آورده است.

اتحادیه عرب یکپارچه در کنار فلسطینی‌ها ایستاده است اما متحدان اصلی ایالات متحده آمریکا در منطقه یعنی مصر و عربستان سعودی از تلاش‌های ترامپ قدردانی کرده‌اند و خواستار تجدید مذاکرات شده‌اند.

در طرف اروپایی هم، اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای تاکید کرده است که از راه‌حل تشکیل دوکشور بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ حمایت می کند که بر اساس آن کشور فلسطین در شرق بیت‌المقدس، کرانه باختری و نوار غزه تشکیل شود. اسرائیل در چند دهه گذشته بخش‌های مهمی از این منطقه را به اشغال خود درآورده است.

اسرائیل و فلسطینیان بیش از یک دهه است که مذاکرات صلح را تعلیق کرده‌اند و با مخالف یکپارچه فلسطینی ‌ها با طرح «معامله قرن» دونالد ترامپ، از سرگرفتن مذاکرات صلح میان دو طرف بیش از گذشته نامحتمل ارزیابی می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا منتقد جدی «معامله قرن» و نگران از الحاق سرزمین‌های اشغالی به خاک اسرائیل

ده‌ها هزار نفر در اردن علیه «معامله قرن» تظاهرات کردند

وقوع یکی از بدترین درگیری‌های خشونت‌‌آمیز در کرانه باختری در پی پیدا شدن جسد یک نوجوان اسرائیلی