Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

خونبارترین تیراندازی تایلند با کشته‌ شدن سرباز مهاجم بدست پلیس پایان یافت

بستگان قربانیان تیراندازی در تایلند
بستگان قربانیان تیراندازی در تایلند Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«نگرانی‌هایی وجود دارد مبنی بر آن که ممکن است افراد داخل مرکز خرید به طور تصادفی با گلوله‌های شلیک شده نیروهای پلیس آسیب دیده باشند، اما آن گونه که من بررسی کرده‌ام چنین اتفاقی نیفتاده و (به جز عامل حمله) کس دیگری با گلوله پلیس کشته نشد.»

آگهی

شمار کشته‌شدگان حادثه تیراندازی یک سرباز ارتش تایلند در شمال شرقی این کشور ۲۶ کشته و ۵۷ زخمی بر جای گذاشت.

در جریان این حمله که در روز شنبه ۸ فوریه (۱۹ بهمن) روی داد و بدترین حادثه تیراندازی در تاریخ تایلند خوانده شده، فرد مهاجم با ورود به مرکز خرید «ترمینال ۲۱» حاضران را به رگبار بست و بسیاری از آنها را به گروگان گرفت. او بالاخره پس از ۱۶ ساعت مقاومت با گلوله نیروهای ویژه پلیس تایلند از پای درآمد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

مقام‌های تایلند گفته‌اند این سرباز ارتش به نام جاکراپانت توما به دلیل اختلاف بر سر مسائل مالی در مرکز نظامی محل خدمت خود خشمگین شده بود. او ابتدا با تفنگ خود دو نفر را در همان پایگاه نظامی كشته و سپس به سمت مرکز خرید بازار رفت و به روی مشتریان و مغازه‌داران آتش گشود.

شهر ناخون راتچاسیما یا کورات در شمال شرقی بانکوک که حادثه تیراندازی در آنجا واقع شده، یکی از مناطق نسبتا فقیرنشان در تایلند است.

نخست وزیر تایلند: کسی بر اثر شلیک پلیس کشته نشد

پرایوت چان‌اوچا، نخست وزیر تایلند با عیادت از مجروحان تیراندازی در بیمارستان در روز یکشنبه ۹ فوریه (۲۰ بهمن)، این رویداد را بی‌پیشینه خواند و گفت: «امیدوارم که این تنها یک مورد و آخرین مورد باشد و دیگر هرگز پیش نیاید.»

آسوشیتدپرس
نخست وزیر تایلندآسوشیتدپرسSakchai Lalit

مسئولان تایلندی گفته‌اند تحقیقات درباره انگیزه دقیق عامل حمله دیروز در حال انجام است، اما با توجه به پست‌هایی که این سرباز ارتش پیش از این در شبکه‌های اجتماعی همرسان کرده بود، مشکل روانی در مورد او مطرح شده است.

نخست وزیر تایلند در این زمینه گفت: «دلیل این رویداد می‌تواند مشکل سلامت روانی فرد مهاجم در آن لحظه خاص باشد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

پرایوت در مورد برخی نگرانی‌ها از تیراندازی اتفاقی پلیس به مردم عادی در حین تبادل آتش با مهاجم در عملیات دیروز گفت: «نگرانی‌هایی وجود دارد مبنی بر آن که ممکن است افراد داخل مرکز خرید به طور تصادفی با گلوله‌های شلیک شده نیروهای پلیس آسیب دیده باشند، اما آن گونه که من بررسی کرده‌ام چنین اتفاقی نیفتاده و (به جز عامل حمله) کس دیگری با گلوله پلیس کشته نشد.»

ویدئوهای منتشر شده از زمانی که حمله در جریان بود نشان می‌دهد که مردم در خارج از مرکز خرید و در محوطه پارکینگ رو باز آن در حال دویدن فرارند یا به دنبال جایی برای پنهان شدن می‌گردند. از میان قربانیان در خارج از ساختمان مرکز خرید، برخی داخل خودرو بوده و برخی دیگر در حال عبور از نزدیکی مهاجم بوده‌اند.

همزمان با ورود نیروهای پلیس و آغاز عملیات جستجو و مهار فرد تیرانداز، صدها نفر از حاضران در داخل ساختمان در قالب گروه‌های کوچک به مرو از محل حادثه تخلیه و به مکان امن منتقل شدند.

اندکی قبل از نیمه شب شنبه، پلیس اعلام کرد که امنیت را در طبقات بالایی مرکز خرید برقرار کرده، اما همچنان در جستجوی تیرانداز است. ساختمان مرکز خرید ترمینال ۲۱ هفت طبقه است و تیرانداز که در دقایق اولیه حمله از خودش سلفی می‌گرفت و در شبکه‌های اجتماعی می‌گذاشت، در دقایق پایانی در جایی در این ساختمان پنهان شده بود.

مقام‌های پلیس ساعتی پس از اعلام برقراری امنیت در بخشی از ساختمان، با برگزاری یک نشست خبری در خارج از مرکز، اعلام کردند که فرد مسلح به ضرب گلوله کشته شده است.

AP
خوردو یکی از قربانیان تیراندازی در خارج از مرکز خرید «ترمینال۲۱» تایلندAPSakchai Lalit

سرلشکر کونگچیپ تانتراوانیچ، سخنگوی وزارت دفاع تایلند به رسانه‌ها گفت نخستین کسی که به دست سرباز توما کشته شد، فرمانده گردان ۲۲ مهمات در پایگاه محل خدمت او بود. وی گفت که این فرد مسلح قبل از فرار، درون همان پایگاه به افراد شلیک کرده و سلاح و مهمات دزدیده است.

در ویدیویی که شبکه‌های تلویزیونی تایلند پخش کردند، سرباز توما دیده می‌شود که در مسیر حرکت از پایگاه به مرکز خرید حین رانندگی از درون خودرو به رهگذران شلیک می‌کند. او در جریان حمله همزمان در صفحه فیس‌بوکش نظیر این جملات را می‌نوشت: «هیچ کس نمی‌تواند از مرگ بگریزد»؛ «وقت هیجان است». دقایقی بعد از آغاز حمله، فیس‌بوک حساب این فرد را بست.

AP

عکسی که در رسانه‌های اجتماعی از جاکراپانت توما منتشر شده مردی را نشان می‌دهد که آتش شعله‌ور یک مخزن گاز و دود سیاهی در پشت سرش دیده می‌شود. او یک کلاه نظامی استتار سبز رنگ نیز به سر دارد.

پیشینه تیراندازی در تایلند

خشونت با اسلحه در تایلند بی‌پیشینه نیست. در این کشور افراد می‌توانند به طور قانونی به سلاح گرم دست یابند. با این حال به جز چند مورد درگیری که در سال‌های گذشته میان نیروهای دولتی و شورشیان جدایی‌طلب در جنوب تایلند روی داده، تیراندازی‌ و کشتار گروهی به صورتی که روز شنبه انجام شد در این کشور بسیار نادر است.

AP
بستگان قربانیان تیراندازی در تایلندAP
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جشن بزرگ هندوها در مالزی؛ باورمندانی که به نشانه توبه قلاب به پوست خود می‌زنند

دادگاهی در تایلند فردی را به اتهام اهانت به خانواده سلطنتی به ۵۰ سال زندان محکوم کرد

جسد مرد آلمانی در یک فریزر در تایلند پیدا شد