Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مرکل زیر فشار مخالفان داخلی و خارجی؛ رکوردشکنی‌ اقتصاد آلمان دردسرساز شد

مرکل زیر فشار مخالفان داخلی و خارجی؛ رکوردشکنی‌ اقتصاد آلمان دردسرساز شد
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با ادامه رکوردشکنی خالص حساب جاری آلمان، انتقادها از تبعات داخلی و جهانی سیاست اقتصادی دولت آنگلا مرکل بار دیگر مطرح شد، اما او تاکید کرد که این رویه حداقل تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی ادامه می‌یابد.

آگهی

همزمان با ادامه رکوردشکنی خالص حساب جاری آلمان، انتقادها از تبعات داخلی و جهانی سیاست اقتصادی دولت آنگلا مرکل بار دیگر مطرح شد، اما او تاکید کرده است که این رویه حداقل تا پایان سال ۲۰۲۱ ادامه می‌یابد.

موسسه مطالعات اقتصادی «اینفو» اعلام کرد که آلمان برای چهارمین سال متوالی بالاترین رقم مازاد تراز حساب جاری را در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داده است.

مطابق گزارش این موسسه، تراز حساب جاری آلمان در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۲۹۳ میلیارد دلار رسیده که با وجود افت ۳ میلیارد دلاری در مقایسه با سال ۲۰۱۷میلادی همچنان با فاصله زیاد بالاتر از ژاپن با تراز حساب جاری ۱۹۴ میلیارد دلاری قرار دارد.

کریستین گریم، محقق ارشد موسسه اینفو معتقد است با وجود این که اقتصاد آلمان در سال گذشته میلادی رشد قابل توجهی را تجربه نکرده است ولی افت ارزش یورو در مقابل دلار موجب رشد صادرات این کشور به آمریکا شد و همزمان افزایش تقاضا در بریتانیا به رشد واردات کالاهای آلمانی در نیمه دوم سال منجر شد، امری که از آغاز دوره رکود اقتصادی نیز جلوگیری کرد.

به گفته او افت رشد اقتصادی آلمان در تابستان گذشته نیز موجب شد تا واردات این کشور کاهش یابد و همین امر به رشد مازاد تجاری آلمان و نیز افزایش خالص حساب جاری این کشور کمک کرد. به طوری که دولت آلمان ژانویه گذشته اعلام کرد که مازاد تجاری این کشور به بالاترین حد از زمان اتحاد دو آلمان در سال ۱۹۹۰ تاکنون رسیده است.

رشد مازاد تراز تجاری موجب شده تا تراز حساب جاری آلمان در سال ۲۰۱۹ میلادی حدود ۱۶ میلیارد یورو افزایش یابد و به ۷.۶ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور برسد. این در حالی است که کمیسیون اروپا از آلمان خواسته است با توجه به اندازه اقتصاد این کشور، این نسبت را در بلند‌مدت به ۶ درصد برساند.

افزون بر کمیسیون اروپا، صندوق بین‌المللی پول نیز بارها از آلمان خواسته است تا در مورد سیاست افزایش مازاد تجاری و حساب جاری خود بازبینی کند.

منتقدان این سیاست آلمان متعقدند که بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا با اعمال محدودیت بر واردات خود در عمل، فرصت رشد و رونق اقتصادی سایر کشورهای جهان را کاهش می‌دهد.

در همین حال دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا نیز برای مقابله با کسری تجاری تحمیل شده از سوی آلمان، صنعت خودروسازی این کشور را تهدید به افزایش تعرفه واردات کرده است.

در بعد داخلی نیز احزاب مخالف دولت، تاکید دارند که خانم مرکل باید با افزایش هزینه‌کرد دولت برای حمایت از رشد صنایع، توسعه آموزش، اصلاح شبکه حمل و نقل و گسترش بسترهای فناوری اطلاعات موافقت کند ولی او تنها با انگیزه رشد خالص حساب جاری با آنها مخالفت می‌کند.

در مقابل آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان اعلام کرده است که حداقل تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی که در این سمت باقی خواهد بود، اجازه تغییر رویه اقتصادی کشور را نخواهد داد.

حساب جاری شامل خالص صادرات خدمات و کالا پس از کسر واردات، خالص درآمدهای سرمایه‌گذاری شده و خالص تراکنش‌های جاری مالی است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت جدید آلمان حداقل حقوق را بیش از ۲۰ درصد افزایش می‌دهد

شوک تازه به دولت ائتلافی آلمان؛ سوسیال دموکرات‌ها مرکل را تهدید کردند

روایت رسانه آلمانی از احتمال قراردادن سپاه در فهرست تروریستی اتحادیه‌اروپا؛ آیامانع حقوقی برطرف شده؟