سایۀ کرونا بر جنگ تجاری؛ پکن آمریکا را به هراس افکنی در بازارهای مالی متهم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
سایۀ کرونا بر جنگ تجاری؛ پکن آمریکا را به هراس افکنی در بازارهای مالی متهم کرد
کپی رایت  AP Photo/Lee Jin-man

در حالی که تنها دو هفته از امضای رسمی مرحلۀ نخست توافقنامه اقتصادی-تجاری چین و ایالات متحده آمریکا برای حل و فصل اختلافات خود می‌گذرد، شیوع ویروس کشندۀ کرونا در سطح جهان بار دیگر بر روابط دو کشور سایه انداخت.

پکن روز دوشنبه واشنگتن را متهم کرد که به جای کمکی چشمگیر برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، با ایجاد جوی از ترس و وحشت دربارۀ این ویروس همچنین وضع محدودیتهای مسافرتی و تخلیۀ اجباری اتباع این کشور، باعث سقوط سهام چینی در بازارهای مالی بین‌المللی شده است.

این اتهام پس از آن مطرح شد که در پی نگرانی شدید سرمایه‌گذاران از وضعیت گسترش کرونا، بازارهای سهام چین در روز دوشنبه یعنی در اولین روز معاملات پس از تعطیلات سال جدید چینی، با افت ۸ درصدی ارزش سهام روبرو شد.

به گفته برخی تحلیلگران، گسترش این ویروس خطر انزوای بین‌المللی چین را افزایش داده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که شیوع این ویروس تا کنون برای دولت چین ۳۹۳ میلیارد دلار هزینه در بر داشته است.

هوا چون‌یینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به اینکه توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت هیچ تضادی با فعالیتهای تجاری و مسافرتی ندارد، گفت: «واشنگتن بی‌وقفه در حال گسترش ترس و وحشت است.»

او با اشاره به سخنان اخیر مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در ژنو در این باره که ممنوعیت‌های وضع شده برای سفر غیرضروری است، افزود: «این کشورهای پیشرفته مانند آمریکا با امکانات و توانایی قابل توجه در پیشگیری از همه‌گیر شدن بیماری‌های فراگیر هستند که محدودیت‌های بیش از حدی را به اجرا گذاشته‌اند که بر خلاف توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت است.»

خانم هوا چون‌یینگ تاکید کرد که این کشورها باید داوری‌هایی منطقی و مبتنی بر علم  و آرامش داشته باشند.

تدروس گبریسیوس، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی به تازگی گفت: «هیچ دلیل وجود ندارد که تدابیر غیرضروری برای محدود کردن سفر و تجارت بین‌الملل وضع شود. ما از همه کشورها می‌خواهیم تصمیماتی را که به اجرا می‌گذارند، مناسب و مبتنی بر شواهد باشد.»