نبرد ادلب؛ دست‌کم ۴ سرباز ترکیه در پی گلوله باران‌های ارتش سوریه کشته شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
سربازان بشار اسد در استان ادلب
سربازان بشار اسد در استان ادلب   -   کپی رایت  SANA via AP

در جریان یکی از شدیدترین حملات ارتش سوریه به استان ادلب در شمال غرب این کشور، چهار سرباز ترکیه کشته و ۹ تن دیگر زخمی شدند.

این خبر روز دوشنبه از سوی وزارت دفاع ترکیه اعلام شد؛ در بیانیه این وزارتخانه بدون اشاره به برنامۀ آنکارا برای عقب‌نشینی نیروهایش آمده است که نظامیان ترکیه بلافاصله این حملات را تلافی کرده‌ و برخی از مواضع ارتش سوریه در منطقه ادلب را نابود کرده‌اند.

ارتش بشار اسد که از حمایت جنگنده‌های روسیه برخوردارند، در یک هفتۀ گذشته به پیشرفت‌های قابل توجهی در استان ادلب دست یافته است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز جمعه اعلام کرد که در صورت عدم توقف این حملات، ترکیه عملیات نظامی جدیدی را در ادلب آغاز خواهد کرد.

ترکیه که هم اکنون میزبان ۳.۶ میلیون پناهنده سوری است، از ورود موج تازه مهاجران ادلب به این کشور نگران است.

آنکارا بر اساس توافقی که پیش از این در سال ۲۰۱۷ میلادی با ایران و روسیه حاصل شد، ۱۲ پست دیدبانی در سراسر ادلب ایجاد کرده است و اکنون با پیشروی نیروهای ارتش سوریه شماری از این پستهای دیدبانی محاصره شده‌اند.

استان ادلب سوریه آخرین سنگر مهم شورشیان تحت حمایت ترکیه در جریان جنگ ۹ سالۀ سوریه محسوب می‌شود. آقای اردوغان روسیه را متهم کرده است که با حمایت از این حملات، توافقنامه‌هایی را که پیش از این «برای کاهش درگیری‌ها در منطقه» حاصل شده بود، نقض کرده است. مسکو روز جمعه این اتهامات را رد کرد.

واکنش اردوغان به حملات ارتش سوریه

رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه روز دوشنبه دربارۀ حملات مشترک مسکو و دمشق در مرزهای شمالی سوریه با این کشور گفت: «ترکیه مانند گذشته به حملات اخیر صورت گرفته به نیروهایش به شکل قدرتمندی پاسخ خواهد داد، حملات هوایی به اهداف مشخص شده در سوریه ادامه خواهد یافت. در حال حاضر نزدیک به ۴۰ نقطه مشخص از جمله اهداف ثابت این عملیات هستند.»

آقای اردوغان در ادامه خطاب به روسیه گفت: «به مقام‌های روسی گفتیم شما طرف صحبت ما نیستید بلکه طرف حساب ما رژیم سوریه است. اجازه ندهید موقعیتی پیش بیاید که ما از ‌آن بی‌خبر باشیم زیرا برای ما امکان‌پذیر نیست وقتی سربازانمان به شهادت می‌رسند سکوت کنیم. ما آنها را وادار به پاسخگویی خواهیم کرد. آنها که عزم و اراده ترکیه را با چنین حملات شرم‌آوری محک می‌زنند به اشتباه خود پی خواهند برد.»