Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گسترش ویروس کرونا به نقاط مختلف جهان؛ نگرانی جدی سازمان جهانی بهداشت

افزایش ابتلا به ویروس کرونا
افزایش ابتلا به ویروس کرونا Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گسترش ویروس کرونا و افزایش قربانیان ناشی از شیوع این ویروس در چین سبب شده است تا این کشور از میزبانی چند رویداد ورزشی بین المللی به صورت موقت محروم شود.

آگهی

در پی شیوع نگران کننده ویروس کرونا به نقاط مختلف جهان،‌ سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه اعلام کرد در نظر دارد برای انجام بررسی‌های لازم جهت تبیین احتمالی وضعیت هشدار بین المللی یک نشست فوری با حضور کارشناسان خود برگزار کند.

تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت با انتشار توییتی ضمن اعلام مطلب یاد شده تاکید کرد: « نشستی فوق العاده قرار است بار دیگر برگزار شود تا وضعیت بهداشتی اضطراری ناشی از شیوع ویروس کرونا در جهان مورد بررسی قرار گیرد.»

این نشست در حالی به گفته مسئولان سازمان جهانی بهداشت قرار است روز پنجشنبه پشت درهای بسته برگزار شود که شمار قربانیان ویروس کرونا در چین بر اساس آخرین گزارش‌ها به ۱۳۳ نفر افزایش یافته است.

این در حالیست که سازمان جهانی بهداشت پیشتر اعلام کرده بود که برغم خطرناک بودن شیوع این ویروس در کشور چین هنوز توجیهی برای اعلام وضعیت اضطراری در جهان وجود ندارد. این موضع اما دو روز پیش تغییر کرد و مسئولان سازمان جهانی بهداشت تایید کردند که وضعیت بهداشت در سطح بین الملل به واسطه شیوع این بیماری در نقاط دیگر جهان به مرز تهدید رسیده است.

از سوی دیگر مدیر برنامه‌های فوری سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه از همه کشورهای جهان خواست برای مقابله جدی با گسترش ویروس کرونا بسیج شوند. این فراخوان پس از مطرح شد که موارد ابتلا به این ویروس در دیگر نقاط جهان مورد تایید قرار گرفت و شمار افراد مبتلا به آن افزایش پیدا کرد.

کرونا پشت مرزهای ایران

در حالی که برخی اخبار تایید نشده از ورود ویروس کرونا به ایران حکایت دارد،‌ وزیر بهداشت ایران اعلام کرده است که هیچ موردی از ابتلا به این ویروس تاکنون در این کشور گزارش نشده و کلیه تدابیر لازم برای جلوگیری از نفوذ کرونا ویروس به داخل کشور پیش بینی شده است.

سعید نمکی به مورد یک گردشگر چینی که در شهر یزد دچار تب شده بود اشاره و تصریح کرد که این گردشگر به همراه یک گردشگر دیگر آلمانی به دلیل داشتن علائم شبیه به افراد متبلا به ویروس کرونا مورد آزمایش قرار گرفتند و نتیجه آزمایش عاری بودن آنها را از ویروس تایید کرد.

به گفته وزیر بهداشت ایران همه مسافران از مبدا چین به دقت کنترل می‌شوند. سعید نمکی در خصوص احتمال اینکه افرادی از شهرها و مناطق پر خطر در چین وارد ایران شده باشند تصریح کرد که ویروس کرونا تاکنون وارد ایران نشده و تنها دوازده دانشجو که از چین وارد کشور شده بودند تحت مراقبت قرار گرفتند. گفته می شود ده‌ها دانشجوی ایرانی مقیم ووهان همچنان در انتظار اقدام مسئولان مربوطه جهت بازگشت به کشور هستند.

از سوی دیگر معاون وزیر بهداشت ایران نیز گفته است که بخشنامه مقابله با ویروس کرونا به تمامی شهرها ارسال شده و در مرزهای ورودی نیز تیم های غربالگری برای کنترل مسافرانی که از چین وارد کشور می‌شوند،‌ مستقر شده‌اند.

کیانوش جهانپور، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت نیز با انتشار پیامی در توییتر با اشاره به گزارش موارد ابتلا به ویروس کرونا در امارات، اقلیم کردستان عراق و نیز موارد مشکوک در عربستان و پاکستان نسبت به نزدیک شدن این ویروس به مرزهای ایران هشدار داده است.

اتباع کشورهای خارجی از ووهان تخلیه می‌شوند

در همین راستا فرانسه ضمن اعلام اینکه پنجمین فرد حامل ویرس کرونا در این کشور شناسایی شده از تلاش برای خارج کردن اتباع خود از ووهان، شهری که نخستین موارد ابتلا به این ویروس در آن گزارش شده،‌ خبر داد.

آنی‌یس بوزن،‌ وزیر بهداشت فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد که نخستین هواپیما به ووهان، کانون اصلی شیوع ویروس کرونا پرواز کرده تا حدود دویست تبعه این کشور را از این شهر تخلیه کند.

به گفته وزیر بهداشت فرانسه این هواپیما قرار است افرادی که نشانه های ابتلا به ویروس در آنها یافت نشده را به کشور بازگرداند. این در حالیست که هواپیمای دیگری روز پنجشنبه به سوی چین پرواز خواهد کرد تا مابقی فرانسوی‌ها و اتباع دیگر کشورهای اروپایی را از ووهان خارج کند.

بر اساس این گزارش قرار است افراد مبتلا به ویروس و آنهایی که نشانه‌های ابتلا به بیماری در آنها یافت شده توسط پروازی ویژه و با امکانات بهداشتی مخصوص به فرانسه بازگردانده شوند. در همین حال شرکت هواپیمایی ایرفرانس از تقلیل پروازهای خود به پکن و شانگهای بدلیل آنچه افت شدید تقاضا اعلام شده است خبر داد. پیش تر شرکت بریتیش ایرویز پروازهای خود به و از مقصد چین را به حالت تعلیق درآورده بود.

از سوی دیگر هواپیمایی که دویست تبعه آمریکا را از ووهان تخلیه و به سوی ایالات متحده به پرواز درآمده بود عصر چهارشنبه در یک پایگاه نظامی در ایالت کالیفرنیا به زمین نشست.

آگهی

به گفته مقامات بهداشتی در آمریکا افرادی که در این هواپیما حضور داشتند در طول پرواز تحت معاینات دقیق پزشکی قرار گرفته و برای اطمینان از وضعیت بهداشتی و بررسی احتمال ابتلای آنها به ویروس کرونا بار دیگر هنگام نشستن هواپیما در محلی که برای پذیرش این افراد در نظر گرفته شده مورد آزمایش مجدد قرار خواهند گرفت.

ژاپن نیز اعلام کرده که دویست تن از اتباع خود را از ووهان تخلیه کرده و این افراد روز چهارشنبه با هواپیما به توکیو بازگردانده شده‌اند.

کانادا نیز تصمیم دارد اتباع خود را که در مناطق تحت نفوذ ویروس کرونا در چین به سر می‌برند به سرعت تخلیه کرده و به کشور بازگرداند. وزیر امور خارجه کانادا با اعلام این مطلب از شهروندان این کشور خواسته است که با توجه به شرایط موجود به چین سفر نکنند.

به گفته فرانسوا فیلیپ شامپاین،‌ وزیر امور خارجه کانادا حدود ۱۶۰ تن از اتباع کشورش که در ووهان زندگی می‌کنند برای در امان ماندن از ابتلا به ویروس کرونا خواهان کمک‌های کنسولی شده‌اند. به گفته وزیر خارجه کانادا این کشور به زودی هواپیمایی را برای تخلیه اتباع خود از ووهان اعزام خواهد کرد.

آگهی

لغو میزبانی چین از رویدادهای ورزشی

گسترش ویروس کرونا و افزایش قربانیان ناشی از شیوع این ویروس در چین سبب شده است تا این کشور از میزبانی چند رویداد ورزشی بین المللی به صورت موقت محروم شود.

به گفته اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دو و میدانی، رقابت‌‌های دومیدانی داخل سالن قهرمانی جهان که قرار بود سیزده تا پانزده مارس آینده در شهر نانجینگ چین برگزار شود به دلیل شیوع ویروس کرونا در این کشور لغو و به سال آینده میلادی موکول شده است.

اتحادیه بین المللی فدراسیون‌های دو میدانی در بیانیه خود تاکید کرده که ترجیح می‌دهد میزبانی این مسابقات به کشور دیگری واگذار نشود تا به چین زمان لازم برای میزبانی این مسابقات در سال آینده داده شود.

بدین ترتیب مسابقات دو میدانی قهرمانی جهان به عنوان نخستین تورنمنت مهم فصل این رشته پیش از بازی‌های المپیک توکیو لغو می‌شود و در سال جاری برگزار نخواهد شد.

آگهی

از سوی دیگر فدراسیون بین المللی اسکی نیز اعلام کرده است که بخشی از مسابقات قهرمانی جهان اسکی آلپاین که قرار بود ماه فوریه در چین برگزار شود به دلیل انتشار ویروس کرونا و وضعیت ویژه ناشی از شیوع آن در این کشور لغو شده است.

منطقه کوهستانی یانگینگ در چین قرار بود طی روزهای ۱۵ و ۱۶ فوریه میزبان مسابقات اسکی سرعت و مارپیچ بزرگ مردان باشد که بر اساس تصمیم فدراسیون جهانی اسکی این میزبانی لغو شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهر بحران زده ووهان؛ انتشار ویدئو از مردی که در خیابان درگذشت

جان باختگان کرونا به ۱۷۰ نفر رسید؛ مبتلایان بیش از ۷ هزار و ۷۰۰ نفر

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای