دونالد ترامپ از طرح «معامله قرن» برای صلح در خاورمیانه رونمایی کرد

دونالد ترامپ از طرح «معامله قرن» برای صلح در خاورمیانه رونمایی کرد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ از طرح «معامله قرن» برای صلح در خاورمیانه رونمایی کرد

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه در حالی که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل او را همراهی می کرد از «معامله قرن» با هدف برقراری صلح میان فلسطین و اسرائیل رونمایی کرد.

دونالد ترامپ در ابتدای سخنانش که با حضور جمعی از سیاستمداران آمریکایی و اسرائیلی و سفرای کشورهای مختلف از جمله اردن، بحرین و امارات متحده عربی همراه بود با اشاره به اینکه «صلح فراتر از سیاست» است از رهبران اسرائیل ستایش کرد و گفت که آنها خوهان صلح با فلسطینی ‌ها هستند.

ترامپ طرح صلح خود را کامل‌ترین طرحی توصیف کرده تاکنون ارائه شده است و افزود که این طرح بر مبنای راه حل «برد-برد» برای فلسطینی‌ها و اسرائیلی ها استوار است و همچنین راه حل تشکیل دو کشور را مورد تایید قرار می دهد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود که امروز اسرائیل قدم بزرگی برای صلح بر می دارد و این طرح پایه ای خواهد بود برای مذاکرات مستقیم بین مقامات اسرائیل و فلسطین. ترامپ با ستایش از نخست وزیر اسرائیل گفت که این اتفاقی نادری است که آقای نتانیاهو جرات آنرا داشته است که بپذیرد قدمی به جلو برداشته شود.

ترامپ گفت که واشنگتن کمیته مشترکی با اسرائیل تشکیل خواهد داد که این طرح را با جزئیات بیشتری برای عموم آماده می کند و نقشه ای با جزئیات ارائه خواهیم کرد که نشان خواهد داد مرزهای دو کشور در کجا خواهند بود و کشور فلسطین کجا خواهد بود البته به این شرط که آنها تروریسم را رد کنند.

به گفته رئیس جمهوری آمریکا، بر اساس این طرح دونالد ترامپ، بیت‌المقدس پایتخت بلامنازع اسرائیل باقی خواهد ماند.

ترامپ گفت که راه حل ما تشکیل دو کشور خواهد بود و این طرح هیچ ریسکی برای کشور اسرائیل ایجاد نکند. ما اجازه نمی دهیم که حملات به اسرائیل ادامه یابد و نمی خواهیم که این طرح امنیت اسرائیل را زیر سوال ببرد.

دونالد ترامپ لحظاتی پس از پایان سخنانش با انتشار توئیتی جزئیات نقشه دو کشور آینده اسرائیل و فلسطین را منتشر کرد و نوشت که «من همیشه در کنار دولت اسرائیل و یهودیان ایستاده‌ام. من قویا از امنیت‌شان و حق شان برای زندگی در وطن تاریخی‌شان حمایت می کند. اکنون زمان صلح است.»

ترامپ همچنین در توئیت دیگری به زبان عربی و انگلیسی نوشت که این نقشه کشور آینده فلسطین است به پایتختی بخشی از شرق بیت‌المقدس.

ترامپ گفت که همانطور که همه می دانند من کارهای بزرگی برای اسرائیل انجام دادم، سفارت آمریکا را به بیت‌المقدس منتقل کردم و بلندهای جولان را برای اسرائیل به رسمیت شناختم و از توافق بد هسته‌ای با ایران خارج شدم.

ترامپ گفت که من باید کار بزرگی هم برای فلسطینی ها انجام دهم و قدم بزرگی برای آنها بردارم که کشور خودشان را داشته باشند تا طرح ما منصفانه باشد و این می تواند آخرین شانس آنها باشد.

ترامپ همچنین افزود که بر اساس نقشه‌ای که طرح او ارائه می کند در شرق بیت‌المقدس جایی را برای فلسطینی ها ایجاد می کند و ما در آنجا هم سفارت باز خواهیم کرد. اسرائیل با پادشاه اردن از نزدیک کار خواهد کرد. مسئله مسجد القصی باید به همین شکل باقی بماند و مسلمانان مانند گذشته بتوانند آنجا نماز بگذارند.

بخش دیگری از طرح معامله قرن ترامپ به کمک اقتصادی به فلسطین مربوط بود که بر اساس آن فلسطین کمک ۵۰ میلیارد دلاری دریافت خواهد کرد.

ترامپ با اشاره به اختصاص این مبلغ به فلسطین گفت که ما با قدرتمند کردن فلسطینی ها این طرح را پیش می بریم. ما از فلسطینی ها می خواهیم که چالش های زندگی کنار اسرائیلی ها را بپذیرند و با آن کنار بیایند. این شامل قوانین حقوق بشر و مبارزه با فساد و کوتاه کردن حماس و پایان دادن به تنفر از اسرائیل هم می شود. او تاکید کرد که فلسطینی ها باید حمایت از تروریست ها را قطع بکنند.

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت که این طرح ۴ سال فرصت به فلسطینی‌ها می دهد تا با مذاکراه با اسرائیل، کنترل جایی که بعنوان کشور فلسطین در نظر گرفته شده را در دست بگیرند.

ترامپ همچنین خطاب به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی گفت که اگر مسیر صلح را انتخاب کند، آمریکایی ها به تو کمک می کنند و قدم به قدم در کنار تو خواهیم بود.او همچنین از فلسطینی ها خواست که به این طرح جواب مثبت دهند.

ترامپ همچنین به ایران اشاره کرد و گفت ما قاسم سلیمانی «تروریست درجه اول دنیا» را از بین بردیم. او یک سازمانی را می گرداند به نام « آزادی بیت‌المقدس» بود که سازمانی نفرت انگیز بود. او می گفت که اسرائیل دشمن صلح است اما در واقع بیت‌المقدس تازه آزاد شده است. بیت‌المقدس یک شهر دموکراتیک و آزاد است و مردم با ادیان مختلف را می پذیرد.

دونالد ترامپ این طرح را فرصت تاریخی برای فلسطینی‌ها ارزیابی کرد و گفت که تعداد زیادی از رهبران دنیا به او زنگ زده‌اند و از طرح وی حمایت کرده‌اند.

آگهی

ترامپ در پایان سخنانش با تشکر از اردن، بحرین و امارات متحده عربی گفت که آنها اقدامات زیادی برای این طرح انجام دادند و سفرایشان را امروز به این جلسه فرستادند.

ترامپ گفت که این بزرگترین توافقی است که من به آن رسیدم. من می دانستم که این توافق خیلی سخت است اما گفتم که می شود به آن رسید.

با پایان سخنان ترامپ، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پشت تریبون رفت.

نتانیاهو: تشکر از شما که حق حاکمیت اسرائیل را در مناطقی که برای ما حیاتی است به رسمیت شناختید

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پس از پایان سخنان دونالد ترامپ پشت تریبون رفت و گفت که این روز خاصی است برای من و افتخاری است که امروز اینجا باشم. در میان گروه صلحی که تو تشکیل دادی آقای رئیس جمهوری.

او با تشکر از سفرای سه کشور عربی گفت که این نشانه بزرگی است که شما اینجا هستید.

آگهی

نتانیاهو گفت که این لحظه ای تاریخی است و مرا یاد یک روز تاریخی دیگری می اندازد در ۱۴ می ۱۹۴۸ که رئیس جمهوری ترومن اولین رهبری شد که کشور اسرائیل را به رسمیت شناخت.

وی افزود که ۱۸ ژانویه ۲۰۲۰ در تاریخ می ماند چرا که شما حق حاکمیت اسرائیل را در مناطقی که برای امنیت ما حیاتی است به رسمیت شناختید.

وی افزود که اسرائیل همیشه به دنبال صلح بوده است اما طرح های قبلی شکست می خورند چرا که توازن بین امنیت اسرائیل و حق فلسطینی ها برای داشتن کشور مستقل را به رسمیت نمی شناختند.

نتانیاهو که بسیار راضی از این طرح به نظر می رسید خطاب به دونالد ترامپ گفت: «آقای رئیس جمهوری شما حق ما را بر دره اردن به رسمیت شناختید. شما به رسمیت شناختید که اسرائیل باید بتواند خودش از خودش دفاع بکند.»

وی افزود: «آقای رئیس جمهوری شما حق حاکمیت اسرائیل را در کل مناطقی که یهودی ها آنجا هستند و پیامبران من آنجا هستند به رسمیت شناختید و دیگر آنجا سرزمین اشغالی نیست. اینها در انجیل آمده و بخش اساسی قومیت ماست و پدران و مادران یهودی ما آنجا خاک شدند. به لطف شما آقای رئیس جمهوری خیلی بخش هایی که در قلب مردم یهودی بوده حالا از طرف ایالات متحده بعنوان بخش ثابت و همیشگی کشور یهودی اسرائیل به رسمیت شناخته می شود.»

آگهی

نتانیاهو همچنین در بخشی از سخنان گفت که اگر فلسطینی ها آماده پذیرش این طرح باشند، اسرائیل آماده پذیرش کشور فلسطین است. او افزود موضع فلسطینی ها هر چه باشد ما قوانین‌مان را در سرزمین‌هایی که ترامپ برای ما به رسمیت شناخته است، اعمال می کنیم.

او افزود که استعداد زیادی لازم تا پیشنهاد کمک ۵۰ میلیارد دلاری دونالد ترامپ را رد کند.

نتایناهو از طرح ترامپ بعنوان طرح صلح فوق العاده یاد کرد و از مشارکت کنندگان در شکل گرفتن این طرح تشکر کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جوزپ بورل در نشست جمع‌آوری کمک برای فلسطین: راه حل دو کشور تنها راه برقراری صلح در منطقه است

زیر گرفتن سربازان اسرائیلی در بیت‌المقدس؛ ۱۲ نفر زخمی شدند

محاکمه تاریخی رئیس جمهوری سابق؛ دادستان پرونده: ‌ترامپ دست به توطئه‌چینی مجرمانه زده است