بریتانیا به هواوی اجازه داد «تحت شرایطی» به فعالیت‌هایش ادامه دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
بریتانیا به هواوی اجازه داد «تحت شرایطی» به فعالیت‌هایش ادامه دهد
کپی رایت  AP Photo/Mark Schiefelbein

دولت بریتانیا روز سه‌شنبه اعلام کرد که با وجود مخالفت‌های ایالات متحده آمریکا اجازه خواهد داد تا شرکت فناوری چینی هواوی، فعال در زمینۀ ارتباطات و شبکه‌های رایانه‌ای، با حفظ محدودیت‌هایی، به همکاری‌هایش با این پادشاهی برای توسعۀ زیرساخت‌های لازم با هدف راه اندازی نسل پنجم اینترنت همراه موسوم به شبکه 5G ادامه دهد.

بریتانیا تاکید کرد که استفاده از تجهیزات مخابراتی و اینترنتی توسعه داده شده توسط هواوی، تحت شرایطی ممکن است. از جمله اینکه استفاده از «قطعات حساس» این شرکت در تجهیزات مخابراتی همچنین استفاده از تجهیزات هواوی در قسمتهایی که «هسته» شبکه (core) محسوب می‌شود، ممنوع خواهد بود.

لندن همچنین اعلام کرد که استفاده از دیگر تجهیزات هواوی نیز تنها در صورتی ممکن است که حداکثر ۳۵ درصد از این تجهیزات در کیت‌های ارتباطات استفاده شود.

استفاده از محصولات هواوی در نزدیکی پایگاه‌های نظامی و مراکز هسته‌ای نیز ممنوع خواهد بود.

هواوی بزرگترین پیشگام توسعه شبکه 5G در جهان است و تصمیم جدید دولت بریتانیا در حالی گرفته شده که بوریس جانسون، نخست‌وزیر این کشور هم از سوی آمریکا و هم برخی نمایندگان محافظه‌کار در لندن تحت فشار است تا به دلیل نگرانی‌های امنیتی و احتمال جاسوسی اطلاعات توسط چینی‌ها، فعالیت این غول چینی را در این کشور متوقف کند.

پکن نیز در مقابل به لندن هشدار داده بود که در صورت ممنوع کردن فعالیت‌های هواوی در بریتانیا، پیامدهایی جدی متوجه برنامه‌های تجاری و سرمایه‌گذاری‌های مشترک دو کشور خواهد بود.

تصمیم جدید بریتانیا در پایان نشست شورای امنیت ملی این کشور اعلام شد و این نگرانی وجود دارد که اتخاذ این خط مشی جدید، بر روابط دیپلماتیک بریتانیا و ایالات متحده آمریکا آنهم در آستانۀ اجرایی شدن برکسیت تاثیر منفی داشته باشد.