Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان جهانی بهداشت موضع خود را تصحیح کرد: تهدید ویروس کرونا در سطح جهانی بالا است

سازمان جهانی بهداشت موضع خود را تصحیح کرد: تهدید ویروس کرونا در سطح جهانی بالا است
Copyright AP Photo/Mark SchiefelbeinMark Schiefelbein
Copyright AP Photo/Mark Schiefelbein
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در چین: با تکیه بر مطالعات ویروس شناسی می‌توان گفت که ویروس کرونا نمی‌توانسته بدون هیچ جهشی تبدیل به ویروس کنونی شود. مدیر بخش سلامت انستیتو پاستور فرانسه: ویروس کرونا به راحتی کشت نمی‌شود. تلاش داریم تا چند روز آینده امکان کشت آن را فراهم کنیم.

آگهی

سازمان جهانی بهداشت با تصحیح برآورد اولیه خود از خطرات ناشی از شیوع ویروس کرونا اعلام کرد وضعیت تهدید بهداشت در سطح بین‌المللی در مرحله بالایی قرار دارد. 

این نهاد بهداشتی وابسته به سازمان ملل متحد پیشتر اعلام کرده بود با وجود خطر بالا در چین، «هنوز وضعیت جهانی به دلیل شیوع ویروس کرونا اضطراری نیست

 یک سخنگوی سازمان جهانی بهداشت به خبرگزاری فرانسه گفت: «گزارش پیشین ناشی از یک اشتباه در جمله‌بندی بوده و ما آن را اصلاح کردیم.»

گسترش ویروس کرونا؛ پژوهشگران اروپایی به کمک چین شتافتند

اگرچه پژوهشگران چینی در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا قرار دارند، اما تلاش‌ها برای مبارزه با این ویروس و جلوگیری از گسترش بیشتر آن، تنها به آزمایشگاههای پزشکی این کشور ختم نمی‌شود.

از آنجا که در حال حاضر برای ساخت آنتی‌ویروس کرونا «زمان» حرف اول را می‌زند، پژوهشگران چینی اطلاعات حیاتی که دربارۀ این ویروس و جهش‌های آن به دست آورده‌اند را با همکارانشان در دیگر کشورهای جهان از جمله پژوهشگران اروپایی به اشتراک گذاشته‌اند.

گائو فو، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در چین می‌گوید: «ما از نزدیک همه چیز را زیر نظر داریم اما به دلیل تفاوتی که میان ویروس کرونا و دیگر ویروس‌ها وجود دارد، تا کنون جهش واضحی را در این ویروس چه در نمونه‌های محیطی و چه نمونه‌هایی که از بیماران گرفته شده، ندیده‌ایم. اما با تکیه بر مطالعات ویروس شناسی می‌توان گفت که این ویروس نمی‌توانسته بدون هیچ جهشی تبدیل به ویروس کنونی شود.»

جهش‌های ویروسی در مجموع می‌توانند ویروس‌ها را بدخیم‌تر کنند، انتقال آن‌ها را از فردی به فرد دیگر راحت‌تر کنند، یا برعکس از میزان خطرناکی آنها بکاهند.

یکی از مراکزی که در زمینۀ شناسایی بهتر این ویروس و ساخت آنتی‌ویروس آن وارد عمل شده، انستیتو پاستور فرانسه است.

آرنو فونتانت، مدیر بخش سلامت انستیتو پاستور می‌گوید: «ما نمونه‌هایی از ویروس جدید را گرفته و در تلاش برای کشت آنها هستیم. برای انجام این کار باید از سلول‌هایی استفاده کنیم که برای کشت این ویروس مناسب باشند. این یک کار بسیار وقت‌گیر است زیرا ویروس کرونا به راحتی کشت نمی‌شود. ما تلاش داریم این ویروس را در بهترین شرایط قرار دهیم تا طی چند روز آینده بتوانیم امکان کشت آن را فراهم کنیم.»

آمار کشته شدگان این ویروس در چین روز دوشنبه به دست‌کم ۸۰ نفر رسید. مقامات کمیسیون بهداشت ملی چین تا کنون آلوده شدن ۲۷۴۴ نفر به این ویروس را تایید کرده‌اند که ۴۶۱ نفر از این تعداد در وضعیتی بحرانی به سر می‌برند.

مقامات بهداشت چین همچنین در حال بررسی وضعیت سلامت ۵۷۹۴ نفری هستند که مشکوک به این بیماری گزارش شده‌اند و همچنین وضعیت سلامت ۳۲۰۰۰ نفر دیگر را که با افراد مبتلا به این بیماری در تماس بوده‌اند، زیر نظر دارند. مقامات پکن روز یکشنبه اعلام کردند که جوان‌ترین بیمار آلوده به این ویروس، تنها ۹ ماه دارد.

یکی از پرسش‌هایی که پژوهشگران به دنبال یافتن پاسخی برای آن هستند، این است که آیا این بیماری پیش از بروز علائم ابتلا به آن نیز می‌تواند مسری باشد یا خیر؛ چیزی که پیش از این در سال ۲۰۰۲ میلادی در مورد بیماری سارس دیده نمی‌شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار چین دربارۀ احتمال بازگشت ویروس کرونا به بدن برخی از درمان شدگان

سازمان جهانی بهداشت: هنوز وضعیت جهانی به دلیل شیوع ویروس کرونا اضطراری نیست

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای