قحطی پرسنل در بیمارستان‌های بلغارستان در پی مهاجرت پزشکان و پرستاران

قحطی پرسنل در بیمارستان‌های بلغارستان در پی مهاجرت پزشکان و پرستاران
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه چهارم پزشکان و پرستاران بلغار در فکر مهاجرت به اروپای غربی هستند.

آگهی

نظام بهداشتی بلغارستان با یک بحران جدی روبه‌رو است: سه‌ چهارم دانشجویان رشتۀ پزشکی این کشور به فکر ترک وطن و مهاجرت به اروپای غربی، به‌ویژه اتریش و آلمان همچنین به کشورهای اسکاندیناوی هستند.

این وضعیت در حالی است که استقبال از پزشکان خارجی در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا نیز بالاست و به عنوان مثال تنها کشور آلمان تا کنون ۵۰ هزار پزشک خارجی «وارد» کرده است. در حال حاضر حدود ۲ هزار پزشک بلغاری در آلمان مشغول به کارند.

اتحادیه اروپا برای ارتقاء زیرساختهای پزشکی بلغارستان بودجۀ درخور توجهی پرداخت کرده است اما بحران نیروی انسانی در بخش پزشکی این کشور همچنان به جای خود باقی است. 

در نتیجه وضعیتی پیش آمده است که در آن، با وجود بودجۀ قابل توجه بخش بهداشت، بیماران از کمبود خدمات کلیدی رنج می‌برند.

کمبود کادر پزشکی بیش از همه جا در بخش‌های اورژانس بلغارستان دیده می‌شود؛ جایی که اکنون با کمتر از نیمی از پرسنل مورد نیاز در حال فعالیت است.

درآمد کم کارکنان این بخش نیز دیگر مشکل بلغارستان است. پاییز گذشته کارکنان بخش بهداشت بلغارستان به خیابان‌ها آمدند و با برگزاری تظاهراتی، خواستار افزایش سطح دستمزدها به حداقل ۴۶۰ یورو برای پرستاران و ۶۰۰ یورو برای پزشکان تازه‌کار شدند.

مشکل دیگر این کشور، پیری جامعه آن است و با توجه به افزایش روزافزون شمار سالمندان بلغارستان، نیازهای پزشکی نیز بالاست. بنا بر برآورد سازمان ملل متحد، بلغارستان تا سال ۲۰۵۰ میلادی ۲۳ درصد از جمعیت کنونی خود را از دست خواهد داد.

سازمان جهانی بهداشت برای کاستن از سرعت فرار مغزها از کشورهای کمتر توسعه یافته، توصیه‌نامه‌ای صادر کرده و خواستار آن شده است که کشورها از استخدام کارکنان بخش پزشکی مناطقی که زیرساختهای بهداشتی ضعیفی دارند، خودداری کنند. با این وجود روند خروج نیروهای متخصص بخش پزشکی همچنان ادامه دارد و فعالیت آژانس‌های کاریابی در این زمینه پر‌رونق است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیمارستان‌های آمریکا به دنبال پرستار خارجی با ویزای بلندمدت می‌گردند

نخست وزیر بلغارستان برای ماسک نزدن جریمه شد

وقتی شهروندان اروپایی به جای پلیس به جنگ کودک آزاران می‌روند