آلمان: توافق هسته‌ای «ناقص» با ایران بهتر از نداشتن هیچ توافقی است

 آلمان: توافق هسته‌ای «ناقص» با ایران بهتر از نداشتن هیچ توافقی است
Copyright  AP Photo/Markus Schreiber
نگارش از یورونیوز فارسی

آنگلا مرکل ضمن هشدار به افرادی که موضوع کنار گذاشتن زودهنگام این توافق را مطرح می‌کنند، گفت که کنار گذاشتن یک معاملۀ «ناقص» آنهم در حالی که چیز بهتری جایگزین آن نشود، کار اشتباهی است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز پنج‌شنبه در جریان نشست مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سوئیس، اعلام کرد که قدرت‌های بزرگ جهان تا زمانی که به توافق بهتری دست نیافته‌اند، باید نواقص توافق هسته‌ای با ایران را نادیده بگیرند.

او ضمن هشدار به افرادی که موضوع کنار گذاشتن زودهنگام این توافق را مطرح می‌کنند، گفت که کنار گذاشتن یک معاملۀ «ناقص» آنهم وقتی که چیز بهتری جایگزین آن نشود، کار اشتباهی است.

خانم مرکل همچنین با اشاره به تحولاتی که در لیبی در جریان است، گفت که اروپا به دنبال جلوگیری از تشدید درگیری‌ها در لیبی است. زیرا به گفتۀ او هر نوع افزایش تنش در این کشور واقع در شمال آفریقا، باعث روانه شدن موج جدیدی از مهاجران به سمت اروپا می‌شود؛ چیزی که پیش از این در دوران جنگ داخلی سوریه نیز دیده شد.

خانم مرکل همچنین به بحران پناهندگان در سال ۲۰۱۵ میلادی اشاره کرد و گفت اگرچه آلمان در آن دوران با عدم پذیرش پناهندگان کار اشتباهی انجام داده، اما اشتباهی که پیش از آن مرتکب شده این بود که به شرایط داخلی سوریه که باعث تشدید تنش‌ها و درنهایت ایجاد بحران مهاجرت شده، توجه کافی نکرده است.

شرکت کنندگان در نشست داووس که امسال طی روزهای ۲۱ تا ۲۴ ژانویه برگزار می‌شود، در کنار بحث درباره مهمترین چالش‌های جهانی از جمله تغییرات آب و هوایی، موضوعات منطقه‌ای از جمله تنش‌های ایران و آمریکا در منطقه خلیج فارس و تحولات لیبی را نیز در کانون گفتگوهای خود قرار دادند.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

تنش میان ایران و آمریکا