Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح فرانسه: کشتن قاسم سلیمانی ایدۀ خوبی نبود

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح فرانسه: کشتن قاسم سلیمانی ایدۀ خوبی نبود
Copyright Arnold Jerocki, Pool via AP
Copyright Arnold Jerocki, Pool via AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژنرال فرانسوا لوکونتر، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد که اگرچه قاسم سلیمانی یک «آشوبگر واقعی» در منطقه بوده، اما کشتن او از توسط آمریکایی‌ها «ایدۀ خوبی» نبوده است؛ زیرا باعث بی‌ثباتی منطقه می‌شود.

آگهی

ژنرال فرانسوا لوکونتر، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد که اگرچه قاسم سلیمانی یک «آشوبگر واقعی» در منطقه بود، اما کشتن او توسط آمریکایی‌ها «ایدۀ خوبی» نبود؛ زیرا باعث بی‌ثباتی منطقه می‌شود.

فرانسوا لوکونتر در جریان دیدار با انجمن خبرنگاران جنگ در این کشور اعلام کرد: «سلیمانی قدیس نبود، او یک آشوبگر واقعی و یک عنصر بسیار موثر در بی‌ثبات سازی منطقه به نفع ایرانیان بوده است... اما به نظر من کشتن او در خاک عراق ایدۀ خوبی نبوده است.»

او افزود: «این کار عراق را تضعیف می‌کند و کاملا واضح است که خواست ائتلاف بین‌المللی ضدداعش و کشورهای غربی، تحکیم موقعیت عراق است. خواست ما این است که به عراق کمک کنیم تا بتواند خود را بازسازی کند و به کشوری باثبات و مستقل در منطقه تبدیل شود.»

واشنگتن حدود ۲۰ روز پیش در ۳ ژانویه (۱۳ دی) قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران را در جریان حمله‌ای در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد کشت. در پی این حادثه ایران و ایالات متحده آمریکا تا آستانه یک رویارویی مستقیم و جنگی تمام عیار در منطقه پیش رفتند.

ژنرال لوکونتر همچنین در پاسخ به پرسشی دربارۀ خطرات احتمالی که از سوی حشد شعبی، ائتلافی از شبه نظامیان تحت حمایت ایران، متوجه عراق و نیروهای ائتلاف خواهد بود نیز گفت: «ما روی لبه تیغ هستیم.»

او افزود: «هنوز نمی‌دانیم که آیا می‌توانیم روند ادغام تدریجی این نیروها در ارتش عراق را ادامه دهیم یا نه، این احتمال وجود دارد که آنها به ابزاری در دست ایران برای بی‌ثباتی منطقه تبدیل شوند.»

فرانسه در چهارچوب عملیات «چامال» هزاران سرباز را به خاورمیانه فرستاده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای اطلاعاتی درباره کوثرانی، هم‌پیمان حزب‌اللهی قاسم سلیمانی

«بازی قدرت» در جناح راست فرانسه با اخراج ۲ مهره مهم؛ در آستانه انتخابات چه کسی نفع می‌برد؟

خطرهای نهفته در انحلال مجلس فرانسه؛ ماکرون: میانه‌روها علیه راست افراطی متحد شوند