Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترامپ آخرین لحظات حمله به قاسم سلیمانی را شرح داد: تنها یک دقیقه برای زندگی وقت داشتند

ترامپ آخرین لحظات حمله به قاسم سلیمانی را شرح داد: تنها یک دقیقه برای زندگی وقت داشتند
Copyright Iraqi Prime Minister Press Office via AP
Copyright Iraqi Prime Minister Press Office via AP
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ در جمع گروهی از جمهوریخواهان به تکرار سخنان فرماندهان نظامی آمریکا در زمان عملیات علیه قاسم سلیمانی می‌پردازد. به گفتۀ او در آن زمان، مقامات نظامی از مسیر «دوربین‌هایی که مایل‌ها دورتر در آسمان بودند» این حمله را زیر نظر داشتند.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا به تازگی در جریان دیدارش با گروهی از جمهوریخواهان در ملک خصوصیش در فلوریدای جنوبی، به شرح آخرین لحظات اجرای عملیات نظامی علیه قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران پرداخت.

بر اساس فایل صوتی که به دست شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا رسیده است، دونالد ترامپ عصر جمعه در جریان این دیدار ادعا کرد که قاسم سلیمانی «حرفهای بدی درباره کشور ما می‌زد» و افزود: «چقدر می‌خواهیم به این حرفها گوش دهیم؟ چقدر؟»

او قاسم سلیمانی را یک «تروریست مشهور» توصیف کرد که «در لیست ما قرار داشت» و باید به جای سفر به دیگر کشورهای منطقه، در کشور خودش باقی می‌ماند.

دونالد ترامپ سپس به شرح جزئیات آخرین لحظات اجرای این عملیات نظامی پرداخت. او گفت که از راه دور نظاره‌گر ورود قاسم سلیمانی به فرودگاه بین‌المللی بغداد بوده است؛ یعنی جایی که او با ابومهدی مهندس، از فرماندهان حشد شعبی دیدار کرده است.

البته دونالد ترامپ در زمان شرح این دقایق، به اشتباه می‌گوید که قاسم سلیمانی با دبیرکل حزب‌الله دیدار کرده است. او همچنین می‌گوید که این حمله «با یک تیر دو نشان زدن» بوده است.

دونالد ترامپ در ادامه، به تکرار سخنان فرماندهان نظامی آمریکا در زمان عملیات می‌پردازد. به گفتۀ او در آن زمان، مقامات نظامی از مسیر «دوربین‌هایی که مایل‌ها دورتر در آسمان بودند» تماشاگر این حمله بوده‌اند.

دونالد ترامپ سخنانش را برای جمهوریخواهان اینگونه ادامه می‌دهد: «[فرماندهان نظامی گفتند] آقا آنها با هم هستند... تنها ۲ دقیقه و ۱۱ ثانیه وقت دارند... بدون هیچ احساسی... ۲ دقیقه و ۱۱ ثانیه برای زندگی. اکنون در خودرو هستند. آنها در یک خودروی زرهی هستند. آقا آنها تنها حدود یک دقیقه برای زندگی دارند. ۳۰ ثانیه، ۱۰، ۹، ۸... سپس ناگهان بوم... [فرماندهان گفتند] آنها رفتند آقا... تمام شد.»

کشتن قاسم سلیمانی نه تنها باعث افزایش تنش‌های منطقه‌ای شد، بلکه بحث جدیدی را نیز در کنگره آمریکا در موضوع حیطۀ اختیارات رئیس جمهور برای اجرای عملیات نظامی در خاک کشوری دیگر آغاز کرد.

دونالد ترامپ در جمع جمهوریخواهان پیامدهای این عملیات را تایید کرد و گفت که این حمله «جهان را به لرزه درآورد.» 

او همچنین درباره قاسم سلیمانی گفت: «قرار بود که او شکست‌ناپذیر باشد.»

دونالد ترامپ به یورش آمریکایی‌ها به مخفیگاه ابوبکر بغدادی، رهبر داعش نیز اشاره کرد و گفت که بغدادی «در حالی که فریاد می‌زده» کشته شده است. ترامپ گفت: «او فریاد می‌زد، دیوانه شده بود.»

این سخنان در حالی از سوی رئیس جمهوری آمریکا مطرح می‌شود که دیگر مقامات این کشور همواره از شرح جزئیات عملیات نظامی علیه ابوبکر بغدادی یا دقایق آخر زندگی او خودداری کرده‌اند.

ترامپ همچنین به سگی که در جریان حمله به بغدادی زخمی شده بود اشاره کرد و با شوخی گفت: «این سگ بسیار مشهور شد و [برای این حمله] بیشتر از من اعتبار کسب کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رمزگشایی «یاهونیوز» از جزئیات عملیات حذف قاسم سلیمانی؛ همکاری اسرائیل، آمریکا و کُردهای عراق

اینترپل به یورونیوز: به درخواست ایران برای دستگیری ترامپ ترتیب اثر نمی‌دهیم

شکست سنای آمریکا در لغو وتوی اختیارات جنگی ترامپ علیه ایران