شکست سنای آمریکا در لغو وتوی اختیارات جنگی ترامپ علیه ایران

شکست سنای آمریکا در لغو وتوی اختیارات جنگی ترامپ علیه ایران
Copyright AP
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پبش‌تر قطعنامه مصوب کنگره برای محدود کردن اختیارات نظامی وی بر ضد ایران را وتو کرده بود.

آگهی

سنای آمریکا روز پنجشنبه نتوانست رای لازم برای لغو وتوی ترامپ در ارتباط با لایحه‌ای که هدفش محدود کردن اختیارات نظامی رئیس جمهوری در اقدام نظامی احتمالی علیه ایران بود را بدست آورد.

سناتورها در رای گیری روز پنج‌شنبه با ۴۹ رای موافق در برابر ۴۴ رای مخالف نتوانستند از حمایت دو سوم سناتورها برخوردار شوند، دو سومی رایی که برای لغو وتوی رئیس جمهوری لازم است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه قطعنامه مصوب کنگره برای محدود کردن اختیارات نظامی وی برای حمله با ایران را وتو کرده بود.

ترامپ در بیانیه‌ای قطعنامه تصویب شده از سوی دو مجلس نمایندگان و سنا را «قطعنامه توهین آمیز دموکرات ها» توصیف کرده بود.

این هفتمین بار از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ است که از حق وتوی خود استفاده می کند.

قطعنامه کنگره آمریکا که به سرپرستی سناتور تیم کین تهیه شده بود در پی آن بود که ترامپ تمام نیروهای نظامی آمریکا را از هر گونه وضعیت خصومت‌آمیز علیه ایران به مدت ۳۰ روز دور نگه دارد تا تایید کنگره را برای حمله به ایران به دست آورد.

عملیات نیروهای آمریکایی در ترور قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران در عراق، نمایندگان کنگره آمریکا را نگران درگیری میان ایران و آمریکا کرده بود و قطعنامه محدود کردن اختیارات ترامپ پس از این حمله در مجلس نمایندگان تهیه شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ قطعنامه کنگره برای محدودیت اختیارات نظامی علیه ایران را وتو کرد

تهدید برایان هوک: ممکن است جانشین سلیمانی هم به سرنوشت او دچار شود

ترامپ آخرین لحظات حمله به قاسم سلیمانی را شرح داد: تنها یک دقیقه برای زندگی وقت داشتند