گاردین: یک ترکمن رهبر جدید داعش شده است

گاردین: یک ترکمن رهبر جدید داعش شده است
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این فرد که از ترکمن‌های عراق است، از نادر افراد غیر عرب در کادر رهبری داعش به شمار می‌رود.

آگهی

یکی از پایه‌گذاران داعش به عنوان رهبر این گروه و جانشین ابوبکر بغدادی تعیین شده است.

روزنامه گاردین روز دوشنبه ۳۰ بهمن با انتشار خبر نوشت این که دو سازمان اطلاعاتی بر اساس داده‌ها و مشاهده‌های خود این خبر را تأیید کرده‌‌اند. این روزنامه بریتانیایی نام سازمان‌های اطلاعاتی مورد استناد خود را ذکر نکرده است.

بغدادی حدود سه ماه پیش در عملیات ارتش آمریکا در سوریه کشته شد و اندکی پس از آن داعش ابوابراهیم هاشمی القریشی را به عنوان جانشین او و «خلیفه مسلمین» اعلام کرد. اما کسی این فرد را نمی‌شناخت و حتی برخی تحلیل‌گران در این که چنین فردی اصلا وجود خارجی داشته باشد، تردید داشتند. یک مقام ارشد آمریکایی نیز گفته بود که ابوابراهیم هاشمی القریشی فردی «کاملا ناشناخته» است.

رهبر جدید داعش کیست؟

فردی که روزنامه گاردین به استناد منابع خود او را رهبر جدید داعش می‌خواند، «امیرمحمد سعید عبدالرحمان مولا سلبی» نام دارد که از او به عنوان یکی از نظریه‌پردازان گروه داعش یاد می‌شود.

این فرد که از ترکمن‌های عراق است، از نادر افراد غیر عرب در کادر رهبری داعش است. او فارغ‌التحصیل دانشگاه موصل بوده و گفته می‌شود که در شکنجه ایزدی‌های عراق در سال ۲۰۱۴ نقش کلیدی داشته است.

نام امیرمحمد عبدالرحمان مولا سلبی از سال ۲۰۱۹ در سیاهه «تروریست‌های تحت پیگرد» آمریکا قرار گرفته و دولت واشنگتن برای دریافت اطلاعات درباره محل اختفای او ۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است. دولت آمریکا در روایت رسمی خود او را «جانشین احتمالی ابوبکر بغدادی، رهبر [پیشین] داعش» خوانده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در تاریخ ۲۷ اکتبر گذشته کشته شدن بغدادی در جریان یک عملیات شبانه در شمال شرقی سوریه در چند کیلومتری مرز ترکیه را تأیید کرد.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه یک عضو آمریکایی داعش را به ایالات متحده بازمی‌گرداند

از سرگیری حملات شبه‌نظامیان عراق به نیروهای ائتلاف آمریکایی؛ پنج راکت به سوریه شلیک شد

حمله به پایگاه حشد الشعبی در جنوب بغداد؛ شبه‌نظامیان عراقی: یک پایگاه اسرائیلی را هدف قرار دادیم