اوکراین برای بررسی هک شدن «بوریسما» به‌دست روسیه از اف‌بی‌آی کمک خواست

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مرکز امنیت سایبری در دپارتمان امنیت ملی آمریکا،‌آرلینگتون
مرکز امنیت سایبری در دپارتمان امنیت ملی آمریکا،‌آرلینگتون   -   کپی رایت  عکس از ای پی   -   Cliff Owen

اوکراین از اف‌بی‌آی، پلیس فدرال ایالات متحده خواست تا برای تحقیق دربارهٔ حملهٔ سایبری احتمالی به شرکت انرژی بورسیما به اوکراین کمک کند.

وزارت کشور اوکراین اعلام کرد که این حملهٔ سایبری به احتمال زیاد از سوی سرویس‌های اطلاعاتی روسی انجام شده است.

شرکت امنیت سایبری «آرِا وان» که در کالیفرنیا مستقر است روز دوشنبه حملهٔ سایبری به شرکت بوریسما و هک شدن پایانه‌های این شرکت را تأیید کرد و آن را به دایرهٔ اصلی اطلاعات نظامی روسیه نسبت داد.

اف‌بی‌ای تا کنون به درخواست دولت اوکراین برای کمک پاسخی نداده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هانتر بایدن،‌ پسر جو بایدن،‌ رقیب انتخاباتی دونالد ترامپ عضو هیئت مدیره و سهامدار شرکت اوکراینی بوریسما بود و آقای ترامپ در ماه ژوئیه سال گذشتهٔ میلادی به اوکراین فشار آورد تا تحقیقاتی را برای یافتن مدارکِ فساد خانوادهٔ بایدن در رابطه با این شرکت آغاز کند. 

هانتر بایدن در آوریل سال ۲۰۱۹ میلادی و پس از آنکه دورهٔ ریاستش در هئیت مدیرهٔ این شرکت تمام شد آن را ترک کرد. تا کنون مدارکی که نشان دهد جو بایدن یا پسرش هانتر بایدن کار غیرقانونی در این زمینه انجام داده‌اند یافت و ارائه نشده است.

رئيس جمهوری آمریکا بناست در روزهای پیش‌ رو به اتهام «سؤاستفاده از قدرت برای فشار آوردن به رقیب سیاسی» در کنگرهٔ ایالات متحده استیضاح شود.

همچنین پس از آنکه کنگرهٔ ایالات متحده شماری از پیامک‌های ماری یووانوویچ، سفیر سابق آمریکا در کی‌یف را در رابطه با استیضاح دونالد ترامپ منتشر کرد، وزارت کشور اوکراین اعلام کرد احتمال شنود غیرقانونی مکالمات خانم یووانوویچ را بررسی می‌کند.