عراق از سرگیری عملیات‌های مشترک با نظامیان آمریکا را تکذیب کرد

نیروهای ارتش عراق در استان انبار، دسامبر ۲۰۱۹
نیروهای ارتش عراق در استان انبار، دسامبر ۲۰۱۹   -  Copyright  عکس از ای پی   -   Nasser Nasser
نگارش از یورونیوز فارسی

«توافق ما بر آن بوده که نیروهای ائتلاف برای مبارزه با داعش اینجا باشند بنابراین ما حملات اخیر (آمریکا) را یکجانبه می‌دانیم.»

سخنگوی دولت عراق ازسرگیری عملیات‌های مشترکِ نیروهای محلی را با نیروهای ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا تکذیب کرد.

سخنگوی دفتر نخست‌وزیری عراق در امور نظامی به خبرنگاران گفت نیروهای ائتلاف برای انجام عملیات‌های مشترک اجازه‌ای از بغداد دریافت نکرده‌اند.

عبدالکریم خلف همچنین به حملات جنگنده‌های آمریکا به مراکز نظامی کتائب حزب‌الله و نیز حملهٔ پهپادی ایالات متحده که به کشته شدن قاسم سلیمانی،‌ فرماندهٔ سپاه قدس ایران انجامید اشاره کرد و گفت:‌ «توافق ما بر آن بوده که نیروهای ائتلاف برای مبارزه با داعش اینجا باشند بنابراین ما حملات اخیر را یکجانبه می‌دانیم.»

وی در ادامه افزود:‌ «انجام عملیات مشترک با استفاده از آسمان عراق ممنوع شده بود.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نیروهای ائتلاف، دوازده روز پیش، یعنی پنجم ژانویه اعلام کرده بودند که به سبب حمله‌های راکتی به چند پایگاه در عراق عملیات نظامی خود را متوقف کرده‌اند.

اما نیویورک تایمز پنجشنبه گذشته به نقل از دو افسر نظامی ایالات متحده نوشت که نیروهای آمریکایی،‌ که عمدهٔ نیروهای ائتلاف را تشکیل می‌دهند، عملیات نظامی خود را از سر گرفته‌اند.

نه وزارت دفاع ایالات متحده و نه سخنگوی نظامیان آمریکا در عراق هیچیک تا کنون در این زمینه اظهار نظری نکرده‌‌اند.

مایک پمپئو وزیر خارجهٔ ایالات متحده روز دوشنبه گفته بود مقامات عراق، محرمانه به وی گفته‌اند که برخلاف آرا عمومی، حامی حضور نظامیان آمریکا در کشور خود هستند.

مطالب مرتبط