Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مجلس نمایندگان آمریکا در گزارشی چین را به «جنایت بر ضد بشریت» متهم کرد

مجلس نمایندگان آمریکا در گزارشی چین را به «جنایت بر ضد بشریت» متهم کرد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت خارجه چین با تاکید بر اینکه گزارش یاد شده با پیش داوری و قضاوت‌های نادرست تهیه شده، کمیسیون مامور تهیه آن را «فاقد کم‌ترین اعتبار» معرفی کرد.

آگهی

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه چین را به دلیل سرکوب اقلیت مسلمان اویغور در استان سین کیانگ به «جنایت علیه بشریت» متهم کردند و خواستار تحریم پکن از سوی دولت ترامپ شدند.

چین در واکنش به حملات مرگباری که با مواد منفجره و سلاح سرد بر ضد غیرنظامیان صورت گرفته و «جدایی‌طلبان اویغور» را مسئول آن دانسته مدت‌هاست که سیاست تشدید اوضاع امنیتی را در این منطقه در پیش گرفته است.

پکن پیش از این نیز تعداد زیادی از اعضای اقلیت مسلمان اویغور را به بهانه پیشگیری از شیوع و گسترش افراط‌‌گرایی تحت شرایط بسیار نامناسبت در مکان‌هایی موسوم به اردوگاه‌های بازپروری نگهداری و از ارتباط مستقیم آنها با خانواده و دیگر اعضای جامعه جلوگیری کرده بود.

ایالات متحده آمریکا همانند بسیاری از کشورهای جامعه جهانی و سازمان‌های مدافع حقوق بشر پیشتر پکن را به محبوس کردن دست کم یک میلیون مسلمان در اردوگاه‌های بازپروری در استان سن کیانگ متهم کرده بودند.

پکن ضمن رد این آمار از مکان‌هایی که اویغورها در آن نگهداری می‌شوند به عنوان «مراکز آموزش و تربیت حرفه‌ای» یاد کرده است. به گفته مقامات چین این مراکز با هدف کمک به ساکنان برای یافتن شغل و دور کردن آنها از گرایش به سمت افراط‌گرایی مذهبی تاسیس شده است.

نمایندگان کمیسیون مامور بررسی حقوق بشر در چین در گزارش خود به کنگره که روز چهارشنبه منتشر شد آورده‌اند: «کمیسیون به این باور رسیده که اقدام مقامات چینی در قبال اویغورها و دیگر مسلمانان ترک زبان این منطقه جنایت علیه بشریت است.»

کریس اسمیت،‌ یکی از اعضای این کمیسیون در جریان یک نشست خبری تصریح کرد: «ما از جنایت علیه بشریت در مقیاسی بسیار بزرگ و از اقداماتی سخن می‌گوییم که از جنگ دوم جهانی تاکنون بی سابقه بوده است.»

این نماینده جمهوری خواه کنگره در ادامه تاکید کرد که شی جین پینگ،‌ رئیس جمهوری چین بایست به عنوان مسئول اصلی این «رفتار نفرت انگیز» شناخته شود.

وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه در واکنش به انتشار این گزارش، اتهام‌های مطرح شده را رد و کمیسیون منتشر کننده آنرا به «طرح انتقادهای خودسرانه بر ضد چین» متهم کرد.

گنگ شوانگ،‌ سخنگوی وزارت خارجه چین با تاکید بر اینکه گزارش یاد شده با پیش داوری و قضاوت‌های نادرست تهیه شده، کمیسیون مامور تهیه آن را «فاقد کم‌ترین اعتبار» معرفی کرد.

آقای شوانگ در ادامه تصریح کرد: «این کمیسیون بهتر است وجدان خود را در خصوص مشکلات حقوق بشری در ایالات متحده آمریکا به بوته آزمایش بگذارد و از وارونه جلوه دادن حقایق و خدشه دار کردن چهره چین خودداری کند.»

مارکو روبیو،‌ رئیس این کمیسیون که از سناتورهای جمهوری خواه نزدیک به دونالد ترامپ به شمار می رود اطمینان داده است که کنگره به زودی طرحی را با هدف تحریم مسئولان چینی و محدود ساختن فروش ابزار و وسایل امنیتی که ممکن است توسط مقامات استان سین کیانگ به کار گرفته شود، تصویب خواهند کرد.

مجلس نمایندگان آمریکا پیش از این در ماه دسامبر پیش نویس قانونی که در آن اعمال تحریم‌هایی بر ضد چین درخواست شده بود را به تصویب رسانده بود. سنا نیز در اقدامی مشابهی با تهیه مصوبه‌ای چین را به نقض حقوق بشر متهم کرده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معترضان هنگ‌کنگ در حمایت از اویغور‌های چین تظاهرات کردند

تخریب گسترده قبرستان‌ اویغورها توسط مقام‌های چینی

واکنش مسکو به دیدار بلینکن از کی‌یف در آستانه سفر پوتین به چین: نشانه شکست‌های نظامی اوکراین است