معترضان هنگ‌کنگ در حمایت از اویغور‌های چین تظاهرات کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
معترضان هنگ‌کنگ در حمایت از اویغور‌های چین تظاهرات کردند
کپی رایت  AP

صدها تن از شهروندان هنگ‌کنگی روز یکشنبه برای ابراز همبستگی با اقلیت مسلمان اویغور چین در یکی از میادین شهر تظاهرات کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه معترضان «دموکراسی خواه» با ابراز نگرانی از تکرار سناریو سرکوب سازمان‌یافته و اعزام به اردوگاه‌های بازپروری شعار می‌دادند: «گروه بعدی ما خواهیم بود.»

در دو سال گذشته و با افشای اعزام میلیون‌ها مسلمان اویغور در منطقه سین‌کیانگ به کمپ‌های بازپروری، حساسیت‌های بین‌المللی نسبت به رفتار دولت چین با این اقلیت به شدت افزایش پیدا کرده است. در منطقه نیمه خودمختار هنگ‌کنگ، جایی که از شش ماه پیش اعتراض‌های گسترده نسبت به اعمال حاکمیت پکن تقریبا بی‌وقفه ادامه دارد، مخالفان دولت با نگرانی تحولات منطقه سین‌کیانگ را دنبال می‌کنند.

پلیس ضد شورش پس از آنکه معترضان یک پرچم جمهوری خلق چین را در یک ساختمان دولتی پایین کشیدند، وارد عمل شد و با تظاهرکنندگان درگیر شد. بسیاری از معترضان پرچم آبی منقش به هلال ماه و تک ستاره اویغور را در دست داشتند.

یکی از معترضان در جریان تظاهرات روز یکشنبه گفت: «ما نباید آن‌هایی را که با ما هدف مشترکی دارند را فراموش کنیم. مبارزه ما برای آزادی و اعلام انزجار از حزب کمونیست چین است.»

دولت چین از حدود دو سال پیش نظارت بر حدود ۱۰ میلیون شهروند مسلمان اویغور در استان سین‌کیانگ را با ادعای مبارزه با «جدایی‌طلبی» و «تروریسم اسلام‌گرایان» تشدید کرده است. برخی گزارش‌ها از حضور صدها هزار مسلمان در کمپ‌های اسلام‌زدایی چین حکایت دارد. در سال‌های گذشته هزاران جنگجوی اویغور در قالب گروه‌های اسلام‌گرا در سوریه با دولت مرکزی این کشور جنگیده اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید