رئیس جمهوری لهستان مراسم یابود هولوکاست در اسرائیل را تحریم می‌کند

مراسم یادبود هولوکاست ۲۰۱۹
مراسم یادبود هولوکاست ۲۰۱۹ Copyright Copyright ABIR SULTAN
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنیاد یاد واشم در پاسخ به پرسش ای‌میلی خبرنگار یورونیوز در این زمینه نوشت: «کسانی که در این مراسم سخنرانی می‌کنند، رهبران چهار کشور اصلی عضو گروه متفقین هستند که اروپا و جهان را از بیدادگری و کشتار آلمان نازی آزاد کردند.»

آگهی

دولت لهستان تأیید کرد که رئیس جمهوری این کشور به دلیل رد درخواست سخنرانی‌اش در مراسم آزادسازی اردوگاه آشویتس از دست آلمان نازی، این مراسم را تحریم می‌کند.

آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان گفته دلیل نمی‌بیند که برنامه سخنرانی او پس از سخنرانی رهبران فرانسه، آمریکا، بریتانیا و روسیه در مجمع جهانی هولوکاست لغو شود. این مراسم قرار است در محل «یاد واشم» در روزهای ۲۲ و ۲۳ ژانویه در اورشلیم (بیت‌المقدس) اسرائیل برگزار شود.

آندژی دودا غیبت «صدای لهستان» در این رویداد را عاملی برای «جعل تاریخ» خوانده است. رئیس جمهوری لهستان قصد داشت تا با استفاده از فرصت سخنرانی خود در اسرائیل، به سخنان اخیر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پاسخ دهد که گفته بود لهستان در ابتدای جنگ دوم جهانی ضمن اتخاذ رویکردی «یهودستیزانه» با هیتلر همدستی و «تبانی» کرده است.

جنگ جهانی دوم بیشترین تلفات را در لهستان بر جای گذاشت، به طوری که از شش میلیون یهودی کشته شده در جریان هولوکاست، سه میلیون نفر لهستانی بودند و دو و نیم میلیون نفر لهستانی غیریهودی نیز به دست نیروهای آلمان نازی کشته شدند.

یاد واشم لغو سخنرانی دودا را تأیید کرد

بنیاد یاد واشم اسرائیل در واکنش به خبر «لغو» سخنرانی رئیس جمهوری لهستان در مراسم یادبود هولوکاست در اورشلیم، تأیید کرد که نام او در میان سخنرانان این مراسم وجود ندارد.

این بنیاد در پاسخ به پرسش ایمیلی خبرنگار یورونیوز در این زمینه نوشت: «کسانی که در این مراسم سخنرانی می‌کنند، رهبران چهار کشور اصلی عضو گروه متفقین هستند که اروپا و جهان را از بیدادگری و کشتار آلمان نازی آزاد کردند.»

در بخش دیگری از این نامه با اشاره به این که عمده قربانیان هولوکاست تنها به دلیل یهودی بودن کشته شده‌اند، آمده است: «ملیت قربانیان آشوویتس هیچ نقشی در انتخاب رهبران کشورها برای سخنرانی در پنجمین مجمع جهانی هولوکاست نداشته است.»

پارلمان اروپا پیش از این طی قطعنامه‌ای از توافقنامه ۱۹۳۹ شوروی سابق وآلمان نازی بعنوان «جاده صاف کن» شروع جنگ جهانی دوم اعلام کرده بود. ولادیمیر پوتین این قطعنامه را رد کرده و آن را «یاوه‌گویی مطلق» خواند.

پوتین می‌گوید که تبانی قدرت‌های غربی با هیتلر راه را برای آغاز جنگ جهانی دوم باز کرده است. او ضمن تحقیر لهستان گفته مدارکی در بایگانی دارد که نشان می‌دهد سفیر لهستان در برلین در آن زمان از هیتلر خواسته تا «اروپا را از شر یهودیان نجات دهد». او حتی از این هم فراتر رفته و سفیر وقت لهستان را «تفاله» و «خوک ضد یهود» نامیده بود.

اردوگاه آشویتس بزرگ‌ترین و مجهزترین اردوگاه کار اجباری آلمان نازی بود که در طول اشغال لهستان توسط نازی‌ها ساخته و تجهیز شده بود. اتاق‌های گاز و کوره‌های آدم‌سوزی برای اولین بار در این اردوگاه به‌طور گسترده راه‌اندازی شدند. آشویتس در منطقه‌ای در غرب لهستان در مرز این کشور با آلمان قرار دارد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل تصویب قانون مربوط به اموال بازماندگان هولوکاست در لهستان را محکوم کرد

احتمال اخراج لهستان از اتحادیه اروپا؛ دیوان عالی به دولت هشدار داد

حزب حاکم «قانون و عدالت» در انتخابات پارلمانی لهستان پیروز شد