Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نامه ایران و آمریکا به سازمان ملل متحد: به دنبال جنگ نیستیم

پایگاه هوایی عین الاسد در عراق
پایگاه هوایی عین الاسد در عراق Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز در نامه ای که برای شورای امنیت ارسال شده ضمن تاکید بر عزم کشورش برای آغاز مذاکرات جدی با تهران هشدار داده است که واشنگتن در صورت لزوم دست به اقدامات دیگری خواهد زد.

آگهی

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیر این سازمان تاکید کرد که کشورش به دنبال تشدید تنش و جنگ نیست.

مجید تخت روانچی، در این نامه ضمن اشاره به اقدام آمریکا در کشتن قاسم سلیمانی،‌ فرمانده پیشین سپاه قدس ایران در جریان عملیاتی پهپادی در عراق که وی از آن به عنوان «حمله تروریستی نیروهای مسلح آمریکا» نام برده، به جزئیات واکنش نظامی ایران به این اقدام پرداخته و نوشته است: «مایلم شما را آگاه کنم که در روز ۸ ژانویه ۲۰۲۰، در ساعات نخست صبح به وقت تهران، نیروهای مسلح ایران براساس حق ذاتی دفاع از خود که در ماده ۵۱ منشور سازمان ملل تصریح شده، دست به واکنشی سنجیده و متناسب نظامی علیه یک پایگاه هوایی آمریکایی ها در عراق که حمله بزدلانه علیه شهید سلیمانی از آن انجام شده بود، زدند و آن را به نتیجه رساندند.»

نماینده ایران در سازمان ملل متحد این نامه را عصر چهارشنبه هنگام ملاقات با آنتونیو گوترش در اختیار وی قرار داد تا به شورای امنیت ارائه شود. در جریان این ملاقات آقای تخت روانچی همچنین تاکید می‌کند که کشورش به دنبال تشدید تنش یا جنگ نیست و آماده تنش زدایی با کشورهای منطقه است.

مجید تخت روانچی در بخش دیگری از این نامه به اقدامات تحریک آمیز دولت آمریکا از جمله تهدیدهای مکرر رئیس جمهوری آمریکا برای حمله به اماکن فرهنگی اشاره و این اقدامات تحریک آمیز را نقض فاحش ضوابط عرفی حقوق بین الملل و همچنین اصول بسیار اساسی مندرج در منشور ملل متحد به ویژه ماده ۲ آن قلمداد کرده که به گفته وی به وضوح تهدید یا استفاده از زور را منع می کند.

آقای روانچی در این نامه حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه و غرب آسیا را عاملی برای تشدید بی ثباتی و نیز پیچیده تر شدن وضعیت موجود قلمداد کرده است.

در این نامه همچنین از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته شده است تا «تهدیدهای غیرقانونی و سیاست‌های مداوم آمریکا به سخت‌ترین وجه ممکن محکوم شود» و این کشور در برابر رعایت اصول و قوانین حقوق بین الملل ملزم به پاسخگویی شود.

از سوی دیگر سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز در نامه ای که برای شورای امنیت ارسال شده ضمن تاکید بر عزم کشورش برای آغاز مذاکرات جدی با تهران هشدار داده است که واشنگتن در صورت لزوم دست به اقدامات دیگری خواهد زد.

در این نامه تصریح شده است که کشتن قاسم سلیمانی اقدامی دفاعی بوده و بر پایه بند ۵۱ منشور ملل متحد صورت گرفته و اگر لازم باشد برای حفاظت از منافع آمریکا در منطقه بر حسب نیاز تدابیر جدیدی در پیش گرفته خواهد شد.

کلی کرفت، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در این نامه تاکید می‌کند که ایالات متحده حاضر است برای پیش‌گیری از به خطر افتادن صلح و امنیت جهان و جلوگیری از افزایش تنش‌ها توسط حکومت ایران بدون پیش شرط مذاکرات جدی با تهران را آغاز کند.

این نامه در حالی به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارسال شده که دونالد ترامپ و دولتش به دلیل اقدام در کشتن قاسم سلیمانی با انتقاد های تندی از سوی کارشناسان و سیاستمداران این کشور مواجه شده اند.

مایک پمپئو و مارک اسپر، وزرای امور خارجه و دفاع آمریکا چهارشنبه شب برای ارائه توضیح در خصوص دلیل کشتن قاسم سلیمانی در کنگره حضور یافتند که ظاهرا این نشست نتوانسته است حتی برخی از سناتورهای جمهوری‌خواه را نسبت به توجیهات ارائه شده، قانع کند.

قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس ایران بامداد جمعه گذشته در یک عملیات پهپادی توسط نیروهای آمریکایی در بغداد به قتل رسید. ایران در واکنش به این اقدام دو پایگاه نیروهای آمریکایی در خاک عراق را که به گفته مقامات ایرانی حمله پهپادی به قاسم سلیمانی از آنجا هماهنگ شده بود با ۲۲ موشک بالیستیک میان‌برد هدف قرار داد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دونالد ترامپ خطاب به ایرانیان: شجاعت شما الهام بخش است

ایالات متحده و ژاپن خواستار پای کارآمدن «همه کشورها» برای ممنوعیت توسعه سلاح‌های هسته‌ای در فضا شدند

بایدن و شبه‌نظامیان طرفدار ایران؛ نقش دیپلماسی و تصمیمات نظامی آمریکا در پاسخ به حملات چیست؟