Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

واکنش فرانسه به درخواست ترامپ: در برجام می‌مانیم

واکنش فرانسه به درخواست ترامپ: در برجام می‌مانیم
Copyright Copyright 2018 The Associated Press. All rights reserved.Francois Mori
Copyright Copyright 2018 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشورهای اروپایی قرار است در روزهای آینده در مورد این که آیا «مکانیسم ماشه» یا همان ساز و کار پیش‌بینی‌شده در برجام برای موارد اختلاف را به کار ببرند یا نه، تصمیم‌گیری کنند.

آگهی

فرانسه می‌گوید به رغم درخواست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به برجام پایبند می‌ماند.

انیس ون درمول، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز پنج‌شنبه ۹ ژانویه (۱۹ دی) گفت: «فرانسه در چهارچوب توافق وین در مورد برنامه هسته‌ای ایران، به این توافق پایبند می‌ماند.»

خانم ون درمول افزود: «فرانسه در همکاری با دیگر طرف‌ها(ی برجام) به رعایت کامل تعهدات خود در این زمینه ادامه می‌دهد.»

فرانسه به همراه آمریکا، بریتانیا، آلمان، چین و روسیه توافقنامه هسته‌ای را در سال ۲۰۱۵ میلادی با ایران امضا کردند اما آمریکا در سال ۲۰۱۸ به طور یکجانبه از این توافق خارج شد.

به دنبال حمله ایران به محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق برای انتقام‌گیری از کشته شدن قاسم سلیمانی، دونالد ترامپ روز چهارشنبه در اعلام کرد که این حمله تلفاتی نداشته است. او در همان سخنرانی از فرانسه، آلمان، بریتانیا، روسیه و چین خواست از توافق هسته‌ای با ایران خارج شوند.

ایران در اقدامی دیگر به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی روز یکشنبه از آغاز «گام پنجم و آخر» در کاهش تعهدات برجامی خبر داده و گفته بود که از این پس برای افزایش شمار سانتریفیوژهای خود هیچ محدودیتی قايل نخواهد شد.

کشورهای اروپایی قرار است در روزهای آینده در مورد این که آیا «مکانیسم ماشه» یا همان ساز و کار پیش‌بینی‌شده در برجام برای موارد اختلاف را به کار ببرند یا نه، تصمیم‌گیری کنند.

وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار است بعدازظهر روز جمعه در یک نشست فوق‌العاده درباره بحران جاری ایران گفتگو و همفکری کنند.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز دوشنبه گفت: «ما فکر بر این باوریم که برجام همچنان پابرجاست.»

وی با این حال گفته بود: «این که مقام‌های ایرانی هر دو ماه یک بار بخشی از مفاد برجام را نقض کنند، بسیاری از اهمیت ذاتی آن را برای آنها از بین می‌برد.»

شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز روز پنج‌شنبه با دفاع از برجام، در مورد هر گونه «اقدام بازگشتی» در مورد توافق هسته‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هشدار داده بود.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا بدنبال درخواست ترامپ: برجام برای اتمی نشدن ایران مهم است

انتقاد شدید وزیر خارجه آلمان از گام نهایی کاهش تعهدات برجامی ایران

ایران گام پنجم و آخر کاهش تعهدات برجامی را اعلام کرد: لغو محدودیت تعداد سانتریفیوژها