اعتراض فرماندار واشنگتن به بازرسی ایرانی‌تبارها در مرز کانادا

جی اینسلی، فرماندار واشنگتن
جی اینسلی، فرماندار واشنگتن Copyright عکس از ای پی
Copyright عکس از ای پی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جِی اینسلی این رفتار مرزبانان آمریکایی را «ناپذیرفتنی» خواند و آن را با بازداشت «ژاپنی‌تبارهای» آمریکا در جنگ‌ جهانی دوم مقایسه کرد.

آگهی

فرماندار واشنگتن با انتشار بیانیه‌ای به رفتار مرزبانان ایالات متحده در بازرسی سختگیرانهٔ ایرانی‌-آمریکایی‌هایی که از کانادار وارد این ایالت آمریکا می‌شدند اعتراض کرد.

جِی اینسلی در بیانیهٔ خود نوشت‌: «گزارش‌ها دربارهٔ آنچه در مرز گذشته، عمیقا نگران‌کننده است. ایرانی-آمریکایی‌ها را برای مدت طولانی در مرز نگاه داشته‌اند آنهم فقط به‌خاطر نژاد و زادگاه‌شان.»

وی این رفتار مرزبانان آمریکایی را «ناپذیرفتنی» خواند و آن را با بازداشت «ژاپنی‌تبارهای» آمریکا در جنگ‌ جهانی دوم مقایسه کرد.

عکس از ای پی
پرامیلا جیاپال،‌ نمایندهٔ واشنگتن در کنار ایرانی‌تبارهای معترض به رفتار مرزبانان آمریکاعکس از ای پیElaine Thompson

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

فرماندار واشنگتن که عضو حزب دموکرات است در انتهای بیانیۀ خود چنین اتفاقاتی را پیامد مستقیم تصمیمات دونالد ترامپ برشمرد و نوشت: «در پی تصمیم توجیه‌ناپذیر او در ترک دیپلماسی، ایران برنامه‌ٔ هسته‌ای خود را از سر گرفت و خشونتی که آمریکایی‌ها را تهدید می‌کند افزایش یافت.»

مرزبانان ایالات متحده، در روزهای گذشته شماری از شهروندان آمریکایی را که تبار ایرانی داشتند هنگام بازگشت از کانادا به آمریکا در مرز زمینی (واشنگتن-بریتیش کلمبیا) متوقف کرده و از آنان دربارهٔ تنش‌ میان ایران و آمریکا پرس و جو کرده‌اند.

همچنین گذرنامهٔ برخی از این افراد که در مجموع حدود ۶۰ نفر بودند، موقتا از آنها گرفته شده است. شماری از این ایرانی‌تبارها شهروند و برخی دیگر از آنها مقیم ایالات متحده بودند.

پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرماندهٔ سپاه قدس ایران در جریان حملهٔ نیروهای آمریکایی در بغداد که در ساعات اولیه بامداد روز جمعه ۱۳ دی‌ماه روی داد، تنش‌ها میان دو کشور به اوجی بی‌سابقه رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شباهت اسمی با قاسم سلیمانی؛ راننده کامیون اجازه ورود به آمریکا را نیافت

پاسخ پنتاگون به تهدید اماکن فرهنگی ایران: به قوانین نبرد پایبندیم

دیده‌بان حقوق بشر: ترامپ تهدید علیه مراکز فرهنگی ایران را پس بگیرد