نگرانی از وقوع جنگ؛ ۹۲ هزار میلیارد تومان از ارزش بورس تهران کاسته شد

نگرانی از وقوع جنگ؛ ۹۲ هزار میلیارد تومان از ارزش بورس تهران کاسته شد
Copyright عکس از ایرنا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود بازگشت آرامش به اکثر بازارهای سهام در سراسر جهان، بورس تهران برای سومین روز کاری متوالی شاهد سلطه جو منفی بر معاملات سهام بود و بازده منفی آن از ۶.۵ درصد فراتر رفت.

آگهی

با وجود بازگشت آرامش به اکثر بازارهای سهام در سراسر جهان، بورس تهران برای سومین روز کاری متوالی شاهد سلطۀ جو منفی بر معاملات سهام بود و بازده منفی آن از ۶.۵ درصد فراتر رفت.

شاخص بورس تهران که نشان دهنده میانگین وزنی بهای هر سهم شرکت‌های عضو بازار سهام است، پس از ثبت رکورد تاریخی ۳۸۴ هزار واحدی در پایان معاملات هفته گذشته، از روز شنبه شاهد ریزش مستمر بوده است.

نگرانی گسترده از تشدید رویارویی نظامی ایران و آمریکا پس از حمله موشکی بامداد جمعه ارتش ایالات متحده به کاروان حامل قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران، مهترین دلیل تشکیل صف‌های طولانی فروش سهام بوده است.

تحت تاثیر این فضای روانی، شاخص کل بورس تهران در جریان داد و ستدهای روز سه‌شنبه ۶۹۷۲ واحد دیگر افت کرد و به ۳۵۸ هزار و ۸۴۳ واحد رسید.

بدین ترتیب در طول سه روز کاری هفته جاری، افت شاخص کل بورس تهران به بیش از ۲۵ هزار واحد رسید که به معنای تحمیل زیان متوسط ۶.۵ درصدی به سهامداران ایرانی است.

به عبارت دیگر، ارزش بازار سهام ایران طی هفته جاری ۹۲ هزار میلیارد تومان کاهش یافته و سرانه سرمایه از میان رفته در بورس تهران به ازاء هر ایرانی ۱.۱ میلیون تومان بوده است. این افت ارزش سهام برای هر فرد دارای کد سهامداری که توسط سازمان بورس، نزدیک به ۱۱ میلیون نفر اعلام شده به ۸.۳ میلیون تومان و برای هر سهامدار فعال که تعداد آنها ۱.۵ میلیون نفر برآورده شده به ۶۱.۳ میلیون تومان می‌رسد.

این در حالی است که بر خلاف روز گذشته آرامش به بازارهای سهام آمریکا، اروپا و آسیا بازگشته و روند مثبت شاخص‌ها بار دیگر برقرار شده است.

در جریان خرید و فروش‌های روز سه‌شنبه، شاخص داوجونز ۱۷ واحد رشد کرد. همچنین شاخص بورس آلمان و ژاپن نیز به ترتیب ۱۱۴ و ۳۷۰ واحد رشد کرد. در میان بازارهای عمده خاورمیانه نیز بورس عربستان و دوبی شاهد افزایش ۲۳ و ۵۳ واحدی بودند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازی با کلمات یا قیمت‌ها؛ نطق ترامپ چگونه بازارهای مالی را مدیریت کرد؟

واکنش بازار ایران به کشته شدن سلیمانی؛ افزایش نرخ ارز همزمان با سقوط بورس تهران

نرخ دلار آمریکا در بازار تهران به پایین‌ترین حد در ۱۴۰۲ رسید