Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تاکید دوباره ترامپ:‌ مجاز به حمله به اماکن فرهنگی ایران هستیم

 تاکید دوباره ترامپ:‌ مجاز به حمله به اماکن فرهنگی ایران هستیم
Copyright Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.Alex Brandon
Copyright Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ:‌ «آنها مجاز به کشتن مردم ما هستند، آنها مجاز‌ند که مردم ما را شکنجه کرده و بشدت زخمی یا مصدوم کنند. آنها مجاز به استفاده از بمب‌های کنار جاده‌ای و منفجر کردن مردم ما هستند اما ما اجازه نداریم دست به امکان فرهنگی‌شان بزنیم؟ اینطوری نمی‌شود.»

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا یکشنبه شب بار دیگر تاکید کرد که آمریکا مجاز به حمله به اماکن فرهنگی ایران است.

او که در هواپیمای مخصوص رئیس جمهوری آمریکا «ایرفورس وان» با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: «آنها مجاز به کشتن مردم ما هستند، آنها مجاز‌ند که مردم ما را شکنجه کرده و بشدت زخمی یا مصدوم کنند. آنها مجاز به استفاده از بمب‌های کنار جاده‌ای و منفجر کردن مردم ما هستند اما ما اجازه نداریم دست به امکان فرهنگی‌شان بزنیم؟ اینطوری نمی‌شود.»

تهدید ترامپ به حمله به اماکن فرهنگی ایران در حالی مطرح می‌شود که دادگاه بین‌المللی کیفری در سال ۲۰۱۲ میلادی پس از آنکه یک گروه وابسته به القاعده بناهای مذهبی باستانی را در شهر تیمبوکتو مالی نابود کرد، پرونده جنائی برای این موضوع گشود و این اقدام را مصداق جنایت جنگی به حساب آورد.

دونالد ترامپ که تهدید کرده است در صورت حمله ایران به منافع یا اشخاص آمریکایی برای انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی، تلافی شدیدی خواهد کرد برای نخستین بار روز یکشنبه تهدید کرد که به ۵۲ نقطه در ایران از جمله اماکن مهم فرهنگی حمله خواهد کرد. با این حال دقیقا مشخص نیست منظور دونالد ترامپ از اماکن فرهنگی چیست.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه و پس از نخستین توئیت دونالد ترامپ که تهدید به حمله به اماکن فرهنگی کرده بود، گفت که آمریکا در حمله احتمالی به ایران تنها اهدافی را که در درگیری‌های نظامی از نظر قانونی مجاز هستند، مورد حمله قرار می دهد. با این حال تاکید دوباره ترامپ به حمله به اماکن فرهنگی گویای آن است که رئیس جمهوری آمریکا همچنان بر نظر خود پافشاری می‌کند.

موزه ملی ایران نیز روز یکشنبه در بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواست تا در قبال اظهار نظر رئیس جمهوری آمریکا واکنش نشان دهند.

موزه ملی در این بیانیه با «جنایت جنگی» خواندن تخریب اموال فرهنگی، تهدید اخیر دونالد ترامپ را محکوم کرده و «نقص آشکار قـانون مـربـوط به قرارداد حـمایت امـوال فرهنگی هنگام جنگ یونسکو مصوب ۱۴ می ۱۹۵۴ در لاهه و پروتکل ۱ کنوانسیون ژنو مـصوب ۱۲ آگوست ۱۹۴۹» دانسته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست فوق العاده وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا برای بررسی بحران ایران

تلاش بایدن و متحدانش برای جذب رای دهندگان زن جمهوریخواه در حومه شهرها

جانسون به جای جکسون؛ ترامپ موقع مسخره کردن حواس‌پرتی بایدن دچار فراموشی شد