رمزگشایی از نامه‌نگاری‌ آمریکا و ایران؛ محتوای پیام ایالات متحده چه بود؟

رمزگشایی از نامه‌نگاری‌ آمریکا و ایران؛ محتوای پیام ایالات متحده چه بود؟
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا و ایران بلافاصله پس از رخداد حمله بامداد جمعه به کاروان حامل قاسیم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، نامه‌نگاری‌هایی را آغاز کردند که اظهارات جسته و گریخته مقام‌های دو کشور محتوای آنها را تا حدودی مشخص کرده است.

آگهی

آمریکا و ایران بلافاصله پس از حمله بامداد جمعه به کاروان حامل قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، نامه‌نگاری‌هایی را آغاز کردند که اظهارات جسته و گریخته مقام‌های دو کشور، محتوای آنها را تا حدودی مشخص کرده است.

وزارت خارجه سوئیس روز جمعه ۳ ژانویه(۱۳ دی) خبر داد که یک دیپلمات سوئیسی پیام دولت آمریکا در ارتباط با کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، را به دولت ایران تحویل داده است. وزارت خارجه ایران این دیپلمات سوئیسی را کادار سفارت این کشور در تهران معرفی کرد که در کمتر از ۷ ساعت پس از حمله بامداد جمعه آمریکا به کاروان حامل آقای سلیمانی، احضار شده بود.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران دو روز بعد (یکشنبه) در ارتباط با پیام دریافتی از سوی آمریکا گفت: «این پیام نامه‌ای بود از طرف وزیر خارجه آمریکا که خارج از روال دیپلماتیک و تشریفات دیپلماتیک و بی‌ادبانه بود.»

او از اعلام جزئیات بیشتر در این خصوص امتناع کرد ولی محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ کننده سپاه، با حضور در سیمای جمهوری اسلامی، محتوای این نامه را به طور تلویحی این‌گونه توصیف کرد: «آمریکا بیخود پیام و آدم نفرستد، همه را هم اجیر و بسیج نکند که تلفنی یا حضوری با وزیر خارجه ایران دیدار کنند یا نامه بیاورند، انتقام ایران قطعی است.»

اما سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ به این سوال خبرنگاران که گفته شده در چند روز اخیر آمریکا ۱۶ کشور را واسطه کرده‌اند که ایران را از انتقام منصرف کند، تاکید کرد: «من این موضوع را تایید نمی‌کنم.»

او همچنین به سوالی دیگر مبنی بر این که آمریکا برای منصرف کردن ایران از انتقام وعده لغو بخشی از تحریم‌ها را داده نیز پاسخ مشابهی داد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

 محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در روز حمله آمریکا با حضور در شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی، پیام فرستاده سوئیس از طرف آمریکا را «گستاخانه» توصیف کرد و گفت که ایران پاسخی قاطع به این نامه داده و عصر همان روز با احضار کاردار سوئیس این پاسخ را برای طرف آمریکایی ارسال کرده است.

آقای موسوی در خصوص این پاسخ همچنین توضیح داد: «بعد از ظهر جمعه، جلسه اضطراری داشتیم، نامه را بررسی کردیم و پاسخی را که شایسته مقامات آمریکایی بود در سطحی پایین‌تر از حد تصور آنها ارائه کردیم.»

البته علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران محتوای پیام آمریکا را که آقای ظریف گستاخانه توصیف کرد، این گونه شرح داد: «آمریکایی‌‌ها صبح جمعه به روش دیپلماسی و غیره متوسل شدند و حتی گفتند اگر می‌خواهید انتقام بگیرد، متناسب با کاری که ما کردیم، انتقام بگیرید.»

این در حالی بود که لیندسی گراهام، از نمایندگان پرنفوذ جمهوری‌خواه در مجلس آمریکا روز جمعه با انتشار رشته توییتی ضمن تمجدید از دستور آقای ترامپ برای حمله به قاسم سلیمانی، ایران را تهدید کرد که در صورت واکنش احتمالی با حمله آمریکا به پالایشگاه‌هایش مواجه خواهد شد.

مایک پمپئو نیز در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی هشدار داد، در صورتی که جمهوری اسلامی بخواهد برای حمله به اهداف آمریکا برنامه‌ریزی کند، با واکنش این کشور روبه‌رو خواهد شد.

انتشار این هشدارها در کنار توصیف «گستاخانه» آقای ظریف از پیام آمریکا، این گمانه را تقویت کرد که احتمالا نامه ارسالی توسط کاردار سوئیس حاوی بیانی تهدیدآمیز خطاب به ایران بوده است. این گمانه با انتشار توئیت شنبه شب دونالد ترامپ تقویت شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار چند توئیت حاکمیت ایران را تهدید کرد که در صورتی که بخواهند به انتقام کشتن قاسم سلیمانی به نیروها و منافع آمریکا حمله کنند، وی ۵۲ هدف در ایران، از جمله مراکز فرهنگی را برای حمله در نظر گرفته است.

بدین ترتیب این فرضیه مطرح شده که آمریکا در پیام خود یا حق واکنش ایران را به رسمیت نشناخته و یا با تهدید سعی کرده ایران را از هر گونه پاسخ متقابل منصرف کند، فرضیه‌ای که برای تایید نهایی نیاز به انتشار اطلاعات بیشتر از سوی هر دو طرف دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرگ کارمند سفارت سوئیس در تهران بر اثر سقوط از برج کامرانیه

سایه جنگ بر بازارهای مالی؛ رکوردزنی نفت و طلا همزمان با افول سهام

ادعای مقام ایرانی: سفیر سوئیس در شب حمله به اسرائیل به‌جای وزارت خارجه به سپاه احضار شد