ترکیه چند مظنون به فراری دادن مدیرعامل سابق شرکت رنو-نیسان را بازداشت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کارلوس غصن،‌ مدیر عامل سابق شرکت رنو-نیسان
کارلوس غصن،‌ مدیر عامل سابق شرکت رنو-نیسان   -  Copyright  AP

مقامات قضایی ترکیه چند فرد منظنون از جمله چهار خلبان را در ارتباط با فرار کارلوس غصن، مدیر عامل سابق شرکت رنو-نیسان بازداشت کردند.

آقای غصن پس از فرار از ژاپن از طریق ترکیه به لبنان گریخته است.

بر اساس گزارش‌ها تحقیقات در مورد چگونگی فرار مدیر عامل سابق شرکت رنو-نیسان در ترکیه آغاز شده است.

همزمان آنی‌یس پانیه روناشه، وزیر مشاور در امور اقتصاد دولت فرانسه روز پنجشنبه با اشاره به ماجرای فرار مدیر عامل سابق شرکت رنو-نیسان از ژاپن اعلام کرد که «کارلوس غصن در صورت بازگشت به فرانسه مسترد نخواهد شد.»

خانم روناشه که با شبکه خبری ب اف ام ‌تی وی سخن می‌گفت در پاسخ به سوالی در خصوص فرار آقای غصن از حصر خانگی در ژاپن و احتمال بازگشت وی به فرانسه تصریح کرد: «اگر کارلوس غصن به فرانسه بازگردد ما به استرداد وی اقدام نخواهیم کرد زیرا فرانسه هرگز اتباع خود را به کشوری دیگر مسترد نمی‌کند.»

وزیر مشاور در امور اقتصاد دولت امانوئل ماکرون در ادامه یادآور شد: «ما همان قانون را که برای دیگران به کار می‌بندیم در مورد کارلوس غصن اجرا خواهیم کرد؛ البته این مسئله سبب نمی‌شود که تصور شود وی از محاکمه در دستگاه قضایی ژاپن در امان خواهد بود.»

کارلوس غصن،‌ مدیر عامل سابق شرکت رنو-نیسان که دارای گذرنامه‌های فرانسوی، لبنانی و برزیلی است نوامبر ۲۰۱۸ میلادی به ظن فساد مالی توسط پلیس ژاپن دستگیر شد. فرار مالیاتی و سوء استفاده شخصی از دارایی‌های شرکت «رنو‌-نیسان آلیانس» از جمله اتهاماتی است که به او وارد شده است. در زمان بازداشت او رسانه‌ها ژاپنی اعلام کردند که آقای گون از سال ۲۰۱۱ میلادی به مدت پنج سال نزدیک به ۳۸ میلیون یورو از درآمد خود را اعلام نکرده است.

آقای غصن که کلیه اتهامات وارده به خود را رد می‌کند پیشتر به قید وثیقه از زندان آزاد شده و تحت حصر خانگی قرار گرفته بود. وی به تازگی در پی یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده که با طراحی کارکنان یک شرکت خصوصی اجرایی شد با ترفندی منحصر به فرد به ترکیه سفر کرد و از آنجا توسط یک هواپیمای جت خصوصی عازم لبنان شد. به گزارش رسانه‌های محلی وی روز دوشنبه وارد بیروت،‌ پایتخت لبنان شد.

گفته می‌شود که کارلوس غصن پیش از عزیمت به سوی لبنان به نوعی حمایت مقامات سیاسی این کشور را دریافت کرده بود. بر اساس آخرین خبرها دفتر ریاست جمهوری لبنان روز پنجشنبه شایعات مطرح شده از سوی رسانه‌های محلی مبنی بر دیدار مدیر عامل سابق شرکت رنو - نیسان با میشل عون، رئیس جمهوری در بدو ورود به این کشور را تکذیب کرده است.

یکی از نزدکان کارلوس غصن همانطور که رسانه‌های لبنانی پیشتر اعلام کرده بودند تایید کرده است که وی با مخفی شدن در جعبه یک ساز موسیقی از حصر خانگی گریخته و با پاسپورت فرانسوی وارد خاک لبنان شده است.

از سوی دیگر مقامات ژاپنی اعلام کرده‌اند که اقامتگاه کارلوس غصن در توکیو،‌ محلی که وی در آن در حصر خانگی قرار داشت مورد تفتیش و بازرسی کارشناسان قرار گرفته است.

Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
ماموران پلیس مقابل اقامتگاه مدیر عامل سابق شرکت رنو - نیسان در توکیوCopyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.Maya Alleruzzo

مدیر عامل سابق رنو - نیسان هم اکنون به دلیل آنکه پیمان استردادی میان دو کشور ژاپن و لبنان امضاء نرسیده از این حیث مصونیت کامل دارد. با این حال به موجب قانونی که زمینه محاکمه اتباع لبنان در صورت ارتکاب جرم در خارج کشور را فراهم می‌کند اگر بیروت به فشارهای احتمالی توکیو برای محاکمه کارلوس غصن تند دهد امکان دادگاهی شدن مدیرعامل سابق شرکت رنو - نیسان در لبنان وجود دارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید