سایه تحریم بر صنعت ایران؛ افت ۵۰ درصدی ساخت خودرو و کاهش ۲۰ درصدی تولید دارو

سایه تحریم بر صنعت ایران؛ افت ۵۰ درصدی ساخت خودرو و کاهش ۲۰ درصدی تولید دارو
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سایه ۳ساله تحریم بر صنعت ایران؛ افت ۵۰ درصدی ساخت خودرو و کاهش ۲۰ درصدی تولید دارو

آگهی

بیست ماه پس از بازگشت گام به گام تحریم‌های مالی، تجاری، نفتی و صنعتی آمریکا علیه ایران، صنعت این کشور شاهد افت ۵۰ درصدی ساخت خودرو و کاهش ۲۱ درصدی تولید داروست.

هر چند اقتصاد ایران در نخستین سال پس از آغاز اجرای توافق هسته‌ای ایران با کشورهای عضو گروه ۱+۵ نزدیک به ۱۲.۵ درصد رشد کرد ولی بنا بر اعلام بانک مرکزی ایران این رشد کاملا متاثر از رفع تحریم فروش نفت بوده است. اما رشد تولید صنعتی ایران در سال ۱۳۹۶ بار دیگر اوج گرفت، سالی که رشد اقتصادی ایران تحت تاثیر بازگشت رونق صنعتی به ۳.۷ درصد رسید.

اما تازه‌ترین آماری که وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران در عملکرد بخش صنعت در هفت ماهه سال ۱۳۹۸ منتشر کرده نشان می‌دهد که تولید اکثر محصولات این بخش پس از اجرای سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، افت محسوسی نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۶ داشته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده روز ۸ مه ۲۰۱۸(۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷) به طور یک‌طرفه آمریکا را از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت های جهانی با ایران خارج کرد و تحریم‌های نفتی، مالی، تجاری و صنعتی را که در چهارچوب این توافق لغو یا تعلیق شده بود، بار دیگر علیه تهران به اجرا گذارد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جهانگیری: صادرات ایران به افغانستان از کل اتحادیه اروپا بیشتر است

انبار خاک گرفته و پرایدهای بی‌مشتری؛ سرنوشت تخفیف‌های سایپا در سوریه

فایننشال‌تایمز: صادرات نفت ایران به بالاترین میزان در ۶ سال گذشته رسید