یونیسف: ثبت بیش از ۱۷۰ هزار نقض فاحش حمایت از حقوق کودکان در ۱۰ سال

کودکان زخمی انفجار سومالی
کودکان زخمی انفجار سومالی Copyright AP Photo/Farah Abdi Warsameh
Copyright AP Photo/Farah Abdi Warsameh
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نقض فاحش کنوانسیون حمایت از کودکان شامل مواردی همچون کشتن و نقص عضو کودکان، استفاده از کودکان در درگیری‌های نظامی توسط گروههای مسلح، خشونت جنسی علیه کودکان، حمله به مدارس و بیمارستانها، ربودن کودکان و ممانعت از رسیدن کمک‌های انسان‌دوستانه به آن‌ها می‌شود.

آگهی

شمار کشورهای دچار درگیری به بیشترین میزان طی ۳۰ سال اخیر رسیده است و کودکان به عنوان بی‌دفاع‌ترین قشر جامعه بیش از دیگر گروه‌ها در این درگیری‌ها قربانی شده‌اند.

این خبری بود که روز دوشنبه در گزارش جدید آژانس کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام شد.

یونیسف با انتشار این گزارش، ضمن اشاره به اینکه شمار درگیری‌های مسلحانه در جهان بطور کم‌سابقه‌ای افزایش یافته است، دربارۀ آسیب‌های وحشتناکی که در جریان این درگیری‌ها به کودکان وارد می‌شود هشدار داد.

بر اساس این گزارش، از زمان تصویب کنوانسیون حقوق کودکان سازمان ملل در سال ۱۹۸۹ میلادی با هدف تقویت حمایت‌ها از کودکان در جریان درگیری‌ها، شمار کشورهایی که دچار درگیری شده‌اند به گونه‌ای کم‌سابقه افزایش یافته است.

یافته‌های این آژانس نشان داد که از سال ۲۰۱۰ میلادی تا کنون بیش از ۱۷۰ هزار مورد نقض فاحش این کنوانسیون به ثبت رسیده است که معادل بیش از ۴۵ نقض در هر روز است.

نقض فاحش کنوانسیون حمایت از کودکان شامل مواردی همچون کشتن و نقص عضو کودکان، استفاده از کودکان در درگیری‌های نظامی توسط گروههای مسلح، خشونت جنسی علیه کودکان، حمله به مدارس و بیمارستانها، ربودن کودکان و ممانعت از رسیدن کمک‌های انسان‌دوستانه به آنها می‌شود.

یونیسف تنها در سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۲۴ هزار تخلف فاجش در این موضوع ثبت کرده که ۲.۵ بار بیشتر از موارد به ثبت رسیده در سال ۲۰۱۰ میلادی است.

در این سال همچنین بیش از ۱۲ هزار کودک در جریان درگیری‌ها کشته یا نقص عضو شده‌اند؛ درگیری‌هایی که در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز ادامه داشته است.

هنریتا فوره، مدیر اجرایی یونیسف ضمن اعلام این گزارش بر این نکته تاکید کرد که آمار ارائه شده، حاصل بررسی داده‌های درگیری‌ها و قربانیانی است که اسناد آنها به ثبت رسیده است و آمار تایید نشدۀ کودکان قربانی درگیری‌ها بسیار بیش از این تعداد است.

او اعلام کرد: «حمله به کودکان بدون وقفه ادامه دارد زیرا طرف‌های متخاصم در این درگیری‌ها همواره یکی از اساسی‌ترین قوانین جنگ را که حمایت از کودکان است، نادیده می‌گیرند.»

پیش از این نیز در ماه فوریه موسسه غیرانتفاعی «کودکان را نجات دهید» (Save the Children) گزارشی را دربارۀ کودکان و درگیری‌های مسلحانه منتشر کرد که نشان می‌داد تنها در سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۴۲۰ میلیون کودک، به عبارت دیگر یک پنجم کل کودکان جهان، در مناطقی زندگی می‌کردند که درگیر جنگ یا مخاصمات مسلحانه بودند. رقم غم‌انگیزی که در ۲۰ سال گذشته هرگز تا این اندازه بالا نبوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج یک تحقیق در اروپا: «سوءاستفاده» از کودکان در محیط های ورزشی نگران کننده است

افزایش بی‌سابقه شمار کودکان قربانیِ درگیری‌های نظامی در سال ۲۰۱۸ میلادی

چرا اسرائیل هزینه انفعال در برابر حمله ایران را بیشتر از واکنش نظامی می‌داند؟