Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افزایش بی‌سابقه شمار کودکان قربانیِ درگیری‌های نظامی در سال ۲۰۱۸ میلادی

کودکان اهل لیبی در کنار یک خودروی نظامی
کودکان اهل لیبی در کنار یک خودروی نظامی Copyright عکس از خبرگزاری فرانسه
Copyright عکس از خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیش از هفت هزار کودک در سال ۲۰۱۸ میلادی در خط مقدم جبهه‌های جنگ بودند.

آگهی

گزارش سالانه سازمان ملل متحد در مورد کودکان قربانی درگیری‌های نظامی در سطح جهان نشان می‌دهد که شمار کودکانی که در سال ۲۰۱۸ در جریان مناقشات مسلحانه کشته یا دچار معلولیت شده‌اند به شکل بی سابقه‌ای افزایش یافته است.

طبق گزارش سازمان ملل در مجموع بیش از ۱۲ هزار کودک در سال ۲۰۱۸ در جریان مناقشات نظامی کشته یا دچار معلولیت شدند. این کودکان قربانی انواع خشونت‌های نظامی از جمله انفجار مین، انفجار بمب کنار جاده‌ای، انفجار بمب‌های عمل نکرده و درگیری مستقیم نظامی بودند.

استفاده از کودکان به عنوان سرباز در سال ۲۰۱۸ ادامه داشته است و طبق آمار این سازمان، بیش از هفت هزار کودک در سال ۲۰۱۸ در خط مقدم جبهه‌های جنگ حضور داشتند.

بیشترین میزان استفاده از کودکان در مناقشات نظامی سومالی به ثبت رسیده است. پس از این کشور آفریقایی نیجریه و سپس سوریه در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

تعداد گزارش‌های دریافتی مبنی بر ارتکاب خشونت جنسی علیه کودکان در جریان مناقشات نظامی ۹۳۳ مورد بوده است. بیشترین موارد ارتکاب خشونت جنسی علیه کودکان در جریان درگیری‌های نظامی سال ۲۰۱۸ میلادی در سومالی و جمهوری دموکراتیک کنگو روی داده است.

در حالی که شمار گزارش‌های دریافتی از وقوع حمله به مدارس و بیمارستان‌ها طی سال ۲۰۱۸ در سطح جهان کاهش یافته اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که اینگونه حملات در دو کشور جنگ‌زده افغانستان و سوریه رو به افزایش بوده است.

سازمان ملل متحد در گزارش سالانه خود همچنین از دستگیری هزاران کودک در سراسر جهان به دلیل همکاری با گروههای مسلح «عمیقا ابراز نگرانی» کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونیسف: ثبت بیش از ۱۷۰ هزار نقض فاحش حمایت از حقوق کودکان در ۱۰ سال

آزادی ۱۹ زن باردار از «کارخانه بچه آوری» در نیجریه

سازمان ملل متحد: قحطی و گرسنگی به سراسر غزه گسترش یافته است