عراق در پی حمله به مواضع کتائب حزب‌الله تهدید کرد روابط با آمریکا را بازنگری می‌کند

عراق در پی حمله به مواضع کتائب حزب‌الله تهدید کرد روابط با آمریکا را بازنگری می‌کند
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گزارش خبرگزاری فرانسه تظاهرات ضد دولتی بی‌سابقه در شهرهای جنوبی عراق عملا تبدیل به تظاهرات ضدآمریکایی شد و معترضان پرچم‌های ایالات متحده را به آتش کشیدند.

آگهی

یک روز پس از حمله هوایی ایالات متحده به مواضع کتائب حزب‌الله، دولت عراق تهدید کرد روابط این کشور با واشنگتن را مورد بازنگری قرار خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شورای امنیت ملی دولت عراق روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد حملات هوایی ایالات متحده «عراق را برای حفاظت از خود و حاکمیت این کشور به بازبینی روابط و چارچوب همکاری‌های امنیتی، سیاسی و حقوقی با آمریکا وادار می‌کند.» در این بیانیه نیروهای ایالات متحده متهم شده اند که «براساس اولویت‌های سیاسی خود» تصمیم گرفته‌اند و کاری به منافع دولت و ملت عراق نداشته‌اند.

در جریان عملیات هوایی یکشنبه شب، سه موضع کتائب حزب‌الله در غرب عراق و دو موضع در شرق سوریه هدف حملات جنگنده‌ٰهای آمریکایی قرار گرفته اند. این حملات که دست‌کم ۲۵ کشته برجای گذاشت، با جنگنده‌های اف پانزده صورت گرفته و در جریان آن مقر فرماندهی و کنترل عملیات و یا مخفیگاه تسلیحاتی این نیروهای مورد حمایت ایران هدف حمله واقع شده‌اند.

روز دوشنبه شماری از نمایندگان مجلس و شهروندان عراقی هم به شدت از حمله آمریکا به کتائب حزب‌الله انتقاد کردند. به گزارش خبرگزاری فرانسه تظاهرات ضد دولتی بی‌سابقه در شهرهای جنوبی عراق عملا تبدیل به تظاهرات ضدآمریکایی شد و معترضان پرچم‌های ایالات متحده را به آتش کشیدند. ده‌ها تن از نمایندگان پارلمان عراق هم با امضای طرحی خواستار بازبینی فوری قرارداد همکاری نظامی میان بغداد و واشنگتن شدند که مجوز حضور قانونی ۵۲۰۰ نظامی آمریکایی در عراق را می‌دهد.

روز دوشنبه آیت‌الله سیستانی، مرجع تقلید شیعیان عراق با صدور بیانیه‌ای از دولت کشورش خواست تا اجازه ندهند «عراق به محل تصفیه حساب ایران و ایالات متحده آمریکا بدل شود.»

همزمان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای با محکوم کردن حمله یکشنبه شب آن را جنایت نامید و «انتقام و پاسخ‌دهی به این جنایت را حق طبیعی مردم و نیروهای مدافع این کشور» دانست.

پیش از این وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران حمله به مواضع کتائب حزب‌الله عراق را مصداق بارز تروریسم توصیف کرده بود.

با وجود ابراز خرسندی مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده از عملیات یکشنبه شب، دیوید شنکر، دستیار وزیر خارجه ایالات متحده در خاورمیانه تاکید کرد که واشنگتن با وجود پاسخ قاطع به حملات علیه نظامیان این کشور، در پی افزایش تنش با ایران نیست.» این مقام عالی‌رتبه دستگاه دیپلماسی ایالات گفته است که امیدوار بودیم «صبر آمریکا را ضعف این کشور تفسیر نکند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله جنگنده‌های آمریکایی به مقر شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در عراق و سوریه

از سرگیری حملات شبه‌نظامیان عراق به نیروهای ائتلاف آمریکایی؛ پنج راکت به سوریه شلیک شد

حمله به پایگاه حشد الشعبی در جنوب بغداد؛ شبه‌نظامیان عراقی: یک پایگاه اسرائیلی را هدف قرار دادیم