سازمان ملل: در ده سال گذشته ۱۰۰ هزار غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند

An Afghan police officer aims his weapon at the scene of attack in central Kabul, Afghanistan, Monday, Jan. 18, 2010 (AP Photo/Ahmad Massoud)
An Afghan police officer aims his weapon at the scene of attack in central Kabul, Afghanistan, Monday, Jan. 18, 2010 (AP Photo/Ahmad Massoud)   -  Copyright  AP   -   Ahmad Massoud
نگارش از یورونیوز فارسی

سازمان ملل در گزارش ماه اکتبر سال جاری اعلام کرد که در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ تعداد قربانیان در درگیری‌های افغانستان با رکوردی کم سابقه همراه بوده است که طی آن هزار و ۱۱۷ غیرنظامی کشته و ۳ هزار و ۱۳۹ نفر زخمی شده‌اند.

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در امور افغانستان روز پنجشنبه اعلام کرد که در درگیری‌های ۱۰ سال اخیر در افغانستان بیش از ۱۰۰ هزار غیرنظامی جانشان را از دست داده‌اند.

وی همچنین افزوده است که سهم قابل توجهی از قربانیان جنگ در افغانستان به غیرنظامیان اختصاص دارد.

سازمان ملل متحد جزئیاتی این آمار را اعلام نکرده اما این نهاد بین‌المللی از سال ۲۰۰۹ میلادی قربانیان غیرنظامی درگیری‌ها در این کشور را ثبت کرده است.

سازمان ملل هر سه ماه گزارش‌های دقیقی درباره قربانیان غیرنظامی منتشر می‌کند . این نهاد بین‌المللی در گزارش ماه اکتبر سال جاری اعلام کرد که در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ تعداد قربانیان در درگیری‌های افغانستان با رکوردی کم سابقه همراه بوده است که طی آن هزار و ۱۱۷ غیرنظامی کشته و ۳ هزار و ۱۳۹ نفر زخمی شده‌اند.

ایالات متحده آمریکا و گروه طالبان بیش از یک سال است که در حال مذاکره برای دستیابی به توافقی برای صلح در افغانستان هستند تا از یک سو نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج شوند و از سوی دیگر طالبان حملاتشان را در افغانستان متوقف کنند، مذاکراتی که تا کنون به نتیجه نرسیده است.

تدامیچی یاماموتو در بیانیه‌ای خود بار دیگر از تمام گروه‌های درگیر در افغانستان خواسته است تا با برداشتن گام‌های صادقانه و ملموس برای پایان دادن به جنگ در افغانستان تلاش کنند.

مطالب مرتبط