Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بحران سیاسی عراق؛ برهم صالح تهدید به استعفا کرد

بحران سیاسی عراق؛ برهم صالح تهدید به استعفا کرد
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری عراق تاکید کرد که ترجیح می‌دهد به جای معرفی گزینه‌ای برای نخست وزیری که مورد پذیرش تظاهرکنندگان قرار ندارد از سمتش استعفا دهد.

آگهی

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق روز پنجشنبه ضمن خودداری از معرفی گزینه مورد حمایت ائتلاف بناء به عنوان نامزد نخست وزیری تهدید کرد که از سمت خود کناره گیری خواهد کرد.

رئیس جمهوری عراق تاکید کرد که ترجیح می دهد به جای معرفی گزینه ای برای نخست وزیری که مورد پذیرش تظاهرکنندگان قرار ندارد از سمتش استعفاء دهد.

رهبری ائتلاف بناء در پارلمان عراق برعهده هادی عامری، رئیس سازمان بدر است. این ائتلاف که از دو گروه «فتح» و «دولت قانون» تشکیل شده اسعد عیدانی، استاندار بصره را به عنوان گزینه خود برای نخست وزیری معرفی کرده است.

با این حال برهم صالح روز پنجشنبه تاکید کرد که معرفی اسعد عیدانی به عنوان نامزد نخست وزیری با مخالفت معترضان روبرو خواهد شد. او با این حال اعلام کرد که با توجه به اینکه طبق قانون اساسی عراق اختیار مخالفت با گزینه معرفی شده برای احراز سمت نخست وزیری را ندارد آماده است تا از سمت خود کناره گیری کند.

شرکت کنندگان در تظاهرات اعتراض آمیز عراق که از روز اول اکتبر (۹ مهر) آغاز شده است خواستار معرفی فردی بدون وابستگی حزبی به عنوان نخست وزیر شده اند.

کناره گیری احتمالی برهم صالح از مقام ریاست جمهوری بر پیچیدگی بحران سیاسی کنونی در عراق خواهد افزود. نمایندگان پارلمان عراق در صورت استعفای رئیس جمهوری در ابتدا باید به دنبال انتخاب فردی به عنوان جانشین او باشند تا سپس آن فرد نامزد نخست وزیری را معرفی کند.

بنا به قانون اساسی عراق محمد حلبوسی، رئیس مجلس این کشور در صورت استعفای برهم صالح به صورت موقت جانشین رئیس جمهور می شود.

عادل عبدالمهدی روز ۲۹ نوامبر (هشتم آذر) پس از چند هفته تظاهرات مخالفان از سمت نخست وزیری استعفاء داد. او با این حال تا زمان انتخاب نخست وزیر جدید به عنوان سرپرست نخست وزیری اداره امور را در دست دارد.

پارلمان عراق روز سه شنبه به اصلاح قانون انتخابات این کشور که یکی از خواسته های معترضان بود رای موافق داد.

تظاهرات اعتراض آمیز در عراق تاکنون ۴۶۰ کشته و ۲۵ هزار مجروح بر جای گذاشته است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تغییرات اصلی قانون تازهٔ انتخابات عراق کدام است؟

آیت‌الله سیستانی: نخست وزیر عراق باید بدون «دخالت خارجی» انتخاب شود

درگیری‌ها بین کردها، عرب‌ها و ترکمن‌ها در کرکوک عراق ۳ کشته و ۱۴ زخمی بر جا گذاشت